Logitech G430 7.1 Surround Sound klapid - hääled selja tagant | AM.ee

Logitech G430 7.1 Surround Sound klapid - hääled selja tagant

Logitech G430 7.1 Surround Sound

pilt G430 kõrvaklappidest

Sel suvel lisas Logitech terve rea uusi seadmeid oma mänguritele mõeldud G-seeriasse. Tavapäraste hiirte ja klaviatuuride seas olid ka G430 Surround Soundiga kõrvaklapid, mida AM-i labor sai hiljuti proovida.

Surround heli

Esimese asjana pakkus mulle kohe huvi see „7.1 Surround Sound“ toote nimes, mis Logitechi reklaami järgi võimaldab kuulda 360° enda ümber ning seetõttu annab sulle mängudes eelise.

Neil on isegi kodulehele naljakas video tehtud, kus paintballiga relvastatud snaiprid tulistavad paksu meest sest tal pole surround videot.

Vaatamata 80-eurosele hinnasildile oli seda siiski raske uskuda. Päris surround-heliga kõrvaklapid sisaldavad mõlemas klapis mitut eraldi kõlarit ning nende hinnad on tavaliselt oluliselt soolasemad.

Peagi tuligi tõdeda, et tegelikult on tegemist tavaliste stereoklappidega ning nendele lisatud USB-helikaardiga, mis emuleerib surround efekti.

Siinkohal mainiks kohe, et selline virtuaalne surround ei ole midagi erakordset ega uut ning on vabalt kõigile saadaval läbi helikaartide või muu tarkvara. Näiteks Razer pakub aasta lõpuni oma Surround tarkvara tasuta, et koguda heategevusele raha. Rohkem infot: http://www.razerzone.com/surround

Helikvaliteet

Kõrvaklappide kõige olulisem osa on siiski heli ja kuna tegemist on üsna kõrge hinnaklassi klappidega, lootsin siit head tulemust.

G-seeria on mõeldud eelkõige gameritele, nii et seda päris mitmes mängus - Battlefield 3, Dota 2 ja Guild Wars 2-s, Samal ajal vesteldes oma kaasvõitlejatega läbi Skype. Erinevad helid kõik kõlasid üsna selgelt ja kvaliteetselt, basshelid ei tekitanud ebameeldivaid vibratsioone või „plärinat“ aga ei olnud samas ka midagi erilist. Kuulasin ka veidike muusikat ja vaatasin paari 7.1 heliga filmi, kuid üldkogemus oli aga ikkagi keskpärane. Võrdlesin helikvaliteeti 30 € hinnaklassis oleva Pioneer SE-M290-ga ja tulemus oli pigem Pioneeri kasuks. Oleks oodanud palju paremat kvaliteeti nii kallitest klappidest.

Virtuaalne surround sound polnud samuti midagi märkimisväärset -  minu eelnev kombinatsioon Pioneeri klappide ja odava SoundBlasteri helikaardiga andis täpselt sama surround efekti.

Väline müra on mõnevõrra summutatud, kuid see-eest vasakpoolne klapp koos riidest põimitud kaabliga tekitab ebameeldivat stetoskoopefekti. Iga väike liigutus vastu kaablit kajas läbi vasaku plastikkambri, ning juhtme põimitud tekstuur tegi selle ainult halvemaks.

Mikrofon kõlas üsna hästi, kuid hääl oli kergelt moonutatud. Kaasmängijad läbi Skype´i tundsid muret, et kas olen haigeks jäänud – ma pidavat kõlama pisut nohuselt. Reklaamitud mürasummutus aga toimis üsna hästi – mind oli päris selgelt ja valjult kuulda vaatamata mehaanilise klaviatuuri klõbinale ja reaktiivmootori helidele mida mu arvuti jahutussüsteem teeb.

Kaasasolev USB helikaart on ebavajalik suuremale osale mänguritest, sest isegi kui nad pole ostnud helikaarti, siis gaming-grade emaplaatidel on integreeritud helikaardid, mis suudavad täita täpselt sama funktsiooni. Võib-olla kui kasutaja tahab vältida integreeritud helikaardi müra, on see veel kuidagi kasulik?

Kohandatav ja mugav disain

Lisaks funktsionaalsusele on mänguritele väga oluline ergonoomilisus ning tundub, et klapid on sellele mõeldes disainitud.

Logitech reklaamib nende „Lay  Flat“ omadust, mis võimaldab klappe horisontaalselt keerata 90°, et neid kohandada just enda pea kuju järgi. Lisaks ei lähe nad transportimisel nii lihtsalt katki ning mahuvad kotti paremini ära.

Riidest klapipolsterdused on mugavad, lubavad kõrvadel hingata ning ei lähe liigselt higiseks pikkade mängusessioonide ajal. Polstrit saab puhastamiseks ka ajutiselt eemaldada, mis on suur pluss.

Illustratsioon 1: Eemaldatavad klapikatted

Kahe klapi vaheline „sild“ on polsterdatud sama materjaliga ning selle kõrgus on reguleeritav ja sobiva asendi leidmise puhul üsna hästi lukustub: Väga mugav.

Probleem on aga klappide suurusega – osade kasutajate jaoks võivad olla nad liiga väiksed. Ma ei pea end päris Dumboks ning hindaksin oma kõrvade suurust keskmiseks. Sellegipoolest tundsin et need ei mahu klappidesse päris vabalt ära. Eriti peale pikemat kasutamist muutub pigistamistunne üsna ebameeldivaks.

Selline plastiku ja õhulise riide kasutamine, teeb need klapid üsna kergeks, mis on hea eriti just pikkade sessioonide ajal kui kael hakkab juba väsima.

Pikk 3-meetrine riidega polsterdatud juhe, mida ma juba eespool mainisin, on iseenesest hea – see kaitseb kaablit ning väldib vastikuid sõlmi.

Klappidel on ka väike kontrollseade, mis lubab mikrofoni vaigistada ja helitaset reguleerida. See oleks isegi mõnevõrra kasulik, kui see poleks klappidest meetri kaugusel ning suurem osa ajast ripuks kusagil laua all.

Sellel on küll väike clip-on kinniti, aga seda kusagil kraele, varukale või põuetaskule pannes jääks ~80 cm rippuvat kaablit sinu ette ning stetoskoopefekt oleks veelgi võimendatud.

Välimus

Kuigi meile ei meeldi seda endale alati tunnistada on gamerid ka üsna edevad. Erivärvi backlightidega  klaviatuurid, LEDiga valgustatud hiired, värvikad casemodid ja kõik selline näitavad, et ka visuaalne disain on oluline.

Selles osas on GS430 päris cool - sinine riie sobib hästi mustale plastikule ning ümarate nurkadega kandiline disain on hea vaheldus tavalistele ümmargustele klappidele.

Kokkuvõte

Logitech GS430 on ilusa disainiga mugavad kõrvaklapid, mis pakuvad korralikku (kuid mitte suurepärast) helikvaliteeti. Nendega kaasa tulev USB helikaart ja selle emuleeritud surround heli on aga ebavajalik ning nn üle-haibitud. Isegi kui ignoreerida pisivigu ja minu suuri kõrvu, pole siiski 80 eurone hinnasilt kuidagi õigustatud.

KARL TOMBERG

 

Head - Vead:

GUUD

•                     Ilus disain

•                     Kohandatavus

•                     Korralik helikvaliteet
 

BÄÄD

•                     Liiga kallis

•                     Kaasas käiv helikaart pole vajalik

•                     Stetoskoopefekt

•                     Võivad jääda liiga väikseks osadele kasutajatele.

•                     Emuleeritud surround heli ei vääri karbil mainimist

Hind: 80 €

Hinne: 3,5 punkti 5st

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.