Foto (CC) Santeri Viinamäki / Wikipedia
Oneplus on osanud hästi enda ümber tekitada kultusliku oreooli. Algas kõik kutsetest. Selle Hiina tootja esimesi soodsa hinnaga, kuid väga võimekaid telefone said vaid valitud, kellel oli kutse. Nagu defitsiidiajastul autoostuluba, nii tuli Oneplusile saada samuti ostuluba. Oneplus 3 õnneks on vabalt (peaaegu) kättesaadav.
Kutse sai sõpradelt või end veebis kirja pannes ning oodates, et äkki jõuab järjekord sinuni. See tegi odavast ja heast telefonist veel ihaldusväärsema, lisaks veel maailmastandardil isutekitajad reklaamid, mis panid paljusid Lääne inimesi, kes ei tea, mis on defitsiit, küsima, et miks nii head asja küll vaka all hoitakse. i-le pani täpi peale Oneplusi kampaania, kus soovitati postitada video sellest, kuidas kasutaja oma senise telefoni ära lõhub, et uut Oneplussi saada. Mõned lõhkusid oma telefoni paraku juba enne kampaania algust.
Nüüd aga on Oneplus 3 kõigile kättesaadav, vähemalt e-poest. See on Oneplusi neljas telefon. Firmal ongi kombeks teha üks telefon korraga. Ei mingeid mini edition´eid väiksema ega Plus´e suurema ekraaniga, ei säästu- ega luksusvariante. On vaid See Üks, mida varem said väljavalitud, nüüd aga kõik, kes oskavad internetipoest osta.
Aga millal jõuab see Eestis poodi? Meil on lootust, et siingi tuleb see hinnatud telefon müügile, sest testimiseks andis selle mobiili Arvutimaailmale Elisa. Nende e-poest veel Oneplus´i ei leia, kuid võimalik, et ühel hetkel Elisa müügiosakond võtab selle margi ka siin müüki.
Välimus ja fännifaktor
Kuigi laialdaselt kättesaadavaks tegemine fännifaktorit kindlasti kahandab, on muud Eesti inimese jaoks olulised ostufaktorid ju alles. Esiteks – mobiili hind jääb keskmisest pisut nõudlikumale kasutajale ilusti talutava hinna piirile ehk alla neljasaja euro. Teiseks – tehnilised näitajad on vägagi head. Kiiruse pärast muretsema ei pea. Kolmandaks – mobiil näeb hea välja. Eriti nende jaoks, kes tähelepanu alt veidikeseks kõrvale tõmbunud HTC disaini kõrgelt hindasid. Oneplus 3 on kummuli keeratuna nagu mõni uuem HTC tipptelefon, ekraan ülespidi aga meenutab, nagu paljud teisedki metallkorpusega Andoridi-telefonid uusi iPhone´isid.
Siledale kõvale lauale pannes tõstab tagant väljaulatuv kaamera telefoni natuke kõrgemale, nii et selgub huvitav ebamugavus: laualolevat seadet puudutades see kõigub. Ka seepärast, et tagakülg on kergelt kumer. Samas on kumerus käes hoides just mugavam.
Esiklaas on samuti stiilsete kumerate äärtega, mida kutsutakse 2,5D-ks. Ekraani all on sõrmejäljelugejaga nupp, mida on mugav pöidlaga vajutada. Võrreldes tagaküljel olevate sõrmejäljelugejatega telefonidega on esiküljel oleval anduril see eelis, et sõrmejäljega saab sisse logida ka siis, kui telefon asub laual ja ei pea selleks mobiili kätte haarama.
Sõrmejäljelugeja on kiire ja tundlik. Töötab ka kui tagasiminekunupp, samamoodi nagu iPhone.
Küljel on muidu Androidiga mobiilide seas haruldane vaigistamise liugnupp. Ühe liigutusega saab kõik teated ja helinad välja lülitada. Ärikasutajale on see oluline omadus, et pääseda piinlikest olukordadest, kus nutitelefon äkki helisema hakkab ja vaigistamiseks tuleb hakata menüüvalikutes surfama.
Helivaljuse nupud on kummalisel kombel vasakul küljel, kust nende vajutamine on paremakäelistel nii suure ekraaniga veidi ebamugav. Parem oleks olnud need paremale toitenupu juurde panna, siis oleks kõiki saanud vaid pöidlaliigutusega vajutada.
Kõlareid on üks (allservas), kiirlaadimiseks saab kasutada USB Type C pesa. Omale sellist telefoni ostes tuleks kindlasti hankida ka teine USB Type C kaabel, sest kodust väljas vaevalt et kelleltki praegu õnnestub laadimiseks sellise otsikuga laadijat leida. Halb lugu on ka poodidest saadavusega, kuid e-poodidest leiab juba igasuguseid USB-C tüüpi värvilisi kaableid. Vali endale näiteks mõni universaalne, millel on ka microUSB ots, nii saab reisil olles vähem kaasa tassida.
Nano-SIM´i saab pista küljel asuvasse sahtlisse ja see on, nagu viimasel ajal kombeks, kas kahe nano-SIM´i jaoks või teise sahtlisse saab pista ka microSD kaardi, kui 64 GB sisseehitatud välkmälust ikka veel väheks jääb.
Telefonikõne on teisele HD-kõne toega telefonile kirgas ja selge, natuke metalse alatooniga, kuid täiesti korralik ja vali.
Kiirustestides tippude seas
Jõudluse poolest on alla 400-eurone mobiil tasemel. 6 GB operatiivmälu kisub juba sülearvutite suurusjärku, aga eks mängude-ablas kasutaja suudab ka selle lõpuks ära kasutada. Qualcommi protsessor Snapdragon 820 on ka protsessoritootja lipulaev, mida kasutavad veel näiteks LG tipptelefon G5, HTC tippmudel 10, Sony Xperia X Performance ning Sony Xperia XZ. Kõik väga kõrgelt hinnatud mudelid, kuid ka hinnalt üsna tipus.
Jõudlustestides oli Oneplus 3 tippude seas:
- Quadrant – 43334 punkti (Arvutimaailma edetabelis am.ee/edetabel esimesel kohal!)
- AnTuTu - 144697 punkti
- Linpack 492 MFLOPS
Ekraaniks on märgitud Full HD Optic AMOLED – see tähendab, et värve ja kontrasti on parandatud õues päikese käes kasutamise jaoks. Meil on praegu pime ja külm, nii et meid see hetkel väga palju ei puuduta, aga ekraan on siiski Oneplus 3-il nii toas kui õues ilus ja hea.
OxygenOS, mis on Oneplusi kohendatud Androidi kasutajaliides tundub väga tavaline ja nö “puhas”, kui mitte öelda vanamoodne, kuid mõnede jaoks on selles oma võlu. Igatahes kõik toimib sujuvalt ja kiiresti. Seadistada saab välimust mitmel moel, üks mõnus asi on nii-öelda domineeriva värvipaleti valimine, et kõik oleks kasutaja isikupäraga kooskõlas. Testimise ajal tuli ka üks oluline uuendus üle õhu.
Aku kiirelt täis ja (mitte nii kiirelt) tühjaks
3000 mAh aku kasutab Dash´i kiirlaadimist, mis peaks tagama viie voldi ja nelja ampriga 60% aku laetusest 30 minutiga. Selleks on vaia Dash-kiirlaadijat ja kaablit, mis karmima vooluga toime tuleb. Täiesti täis saab aku alla tunniga.
Tühjaks läheb telefon nagu moodsad nutitelefonid ikka – tõsise kasutamisega ca 15-20% on südaöö paiku veel alles, seega ühe päeva saab õhtusse. Kiirlaadija tähendab seda, et kui unustasid õhtul laadima panemast, saab aku kähku täis ka hommikul duši all käimise, hambapesu ja kohvitamise ajal.
Kaamera – miskit paha pole ütelda
16-megapiksline kaamera teeb normaalseid mobiilipilte nii väljas kui sees. Optiline pildistabilisaator ning lisaks küroskoobiga elektrooniline stabilisaator üritavad värinatega hakkama saada ning paari proovipildiga oli näha, et see õnnestus üsna hästi. Videviku ajal tänaval liiklust pildistades ei veninud isegi autotuled kuigi pikaks ja sakiliseks, küll aga tuli müra pisut juurde. Või õigemini müralaadset udu. Müra vastu hämarates tingimustes on Oneplusil Dynamic Denoise – selle tööd on pilte suurendades näha ka. Kui muidu kipuvad hämarad kohad pildil teraliseks ja täpiliseks muutuma, siis Dynamic Denoise ühtlustab neid alasid ja pigem jääb pilt neist kohtadest natuke udusem ja pehmem. Vaata proovipilte - klõpsates avaneb originaal:
Muidugi on olemas ka käsitsirežiimid pildistamiseks, mis on jõudnud väga odavatesse telefonidesse, naeratuse peale pilditegemine, HDR jne. Ka teravust saab käsitsi keerata, kuid ülimoodsat mobiili bokeh-efekti pole.
Videot salvestatakse 4K režiimis ja see võtab tagakaane üsna soojaks.
On siis millegi üle viriseda?
Spetsifikatsioonides näpuga järge vedades leiab ikka midagi, mille arvelt on tootja kokku hoidnud, et hinda alla saada. Päris kummaline tundub, mismoodi Oneplus on sellised tippnäitajad oma alla 400-eurosesse telefoni saanud. 3000 mAh aku ehk on natuke pisikesevõitu? Samas telefon ise on õhuke, ühe päeva saab laadimata hakkama. Äkki on mujal miskit vähem? LTE ja 3G ning ka WiFi kõik levinud standardid on esindatud, NFC, Bluetooth, GLONASS, GPS, BeiDou – kõik olemas. Jah, infrapuna pole. Ja ka stereokõlareid pole. Ekraan on kriimustuskindel ja Full-HD (millest siiski piisab tavaliselt), mitte aga veel punktitihedam. Tõesti nuriseda eriti pole peale selle, et miks veel Eestis seda mobiili ametlikult osta ei saa (garantiiga on siinmail asjad sellepärast keerulised) ning praegu veel haruldane USB Type C kaabel tähendab, et kiiret laadimisabi linna peal igaühelt ei saa. Võib-olla mõlemad pisipuudused, mis grammist õnnest puudu on, saavad aga varsti kõrvaldatud.
TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Oneplus 3
- Hind: 399 eurot, saadaval netipoes Oneplus.net
- Operatsioonisüsteem: OxygenOS kohandatud version Android 6.0 Marshmallow´st
- Protsessor: Qualcomm Snapdragon 820, neljatuumaline, 2x 2,2 GHz ja 2x 1,6 GHz
- Graafikamootor: Adreno 530
- Operatiivmälu: 6 GB
- Välkmälu: 64 GB
- Lisamälu: microSD pesa
- Sensorid: sõrmejäljelugeja, Hall´I magnetiline sensor, kiirendusandur, güroskoop, lähendusandur, valgusmõõtja, elektroniline compass
- Ühendused: USB 2.0 Type-C, kaks nano-SIM pesa, 3,5 mm kõrvaklapipesa
- Aku: 3000 mAh (mittevahetatav), kiirlaadija Dash Charge (5 V, 4 A)
- Võrgud: GSM 850, 900, 1800, 1900 MHz; WCDMA kanalid 1/2/5/8, FDD-LTE kanalid 1/3/5/7/8/20, TDD-LTE kanalid 38/40. Andmesidestandard 4G LTE (Cat 6)
- WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac
- Bluetooth: jah, v 4.2
- NFC: jah
- Asukohamääramine: GPS, GLONASS, BeiDou
- Ekraan: 5,5-tolline, 1080p Full HD (1920 x 1080 pikslit), Corning Gorilla Glass 4 kriimustuskaitsega, optiline AMOLED
- Kaamerad: taga Sony IMX 298 16 MP, OIS, autofookus, f/2.0 (4K @30 k/s video), esikaamera Sony IMX179 8 MP, EIS, autofookus, f/2.0 (1080p @ 30 k/s)
- Mõõdud: 152,7 x 74,7 x 7,35 mm
- Kaal: 158 g