Nagu eile kirjutasime, võib takso- ja veokijuhtidele varsti koita päev, kui nende asemel asuvad teenistusse isejuhtivad masinad. Kuid robotid paotavad peagi ka telejaamade uksi - Ameerika idufirma Wibbitz sai just 8 miljoni dollarise rahasüsti ei millekski muuks kui tekstiuudise videoks konvertimise lahenduse arendamiseks. Tekstikirjutajad võivad veel kergendatult hingata, kuid mitte kauaks - ülikoolides arendatakse kiires tempos ka uudisesüntesaatoreid, mis panevad tekstiks juba praegu kokku lihtsamaid spordiuudiseid.
Wibbitz pakub meediafirmadele võimalust teksti videoks muuta vähese vaevaga, omamata selleks meeskonda ja hästivarustatud stuudiot. lahendus toodab esitamisküpse videopildi koos (ingliskeelse) sünteeshäälega sekunditega, andes Breaking News´i kategoorias ajavõidu, mis online meedial on elulise tähtsusega.
Video pannakse kokku keerulise auomaatikaga, mis otsib teksti jaoks juurde sobivad videoklipid või lisab need etteantud valikust. Tulemus võib olla kohe eetriküps või vajada minimaalset toimetaja sekkumist, lubab Wibbitz.
Automaatika analüüsib teksti tonaalsust ja sisu, aidates luua kokkuvõtvat pealeloetavat teksti. See pannakse sünkrooni saatva videopildiga ning monteeritakse vastavalt heale uudistesaate tavale. Ja ongi põhimõtteliselt valmis. Ajalehetoimetus, kes ei tea telemaailmast suurt midagi, võib uue toote abil kohe pista jala ka online-teleturu ukse vahele. Lisaks on olemas mobiiliäpp, mis päevauudised videoks teeb ja ette mängib.
Vähemalt ülaltoodud näidisuudise põhjal võib öelda, et tegemist on küll ilusa, kuid pildiliselt üsna vähe haakuva taustaga. Siin allpool on robot kokku pannud uudise Google´i isesõitvatest autodest, mis on juba rohkem teleuudis:
AM proovis ja tegi ilma 8-miljonise rahasüstita ka sellesamast uudisest ühe lihtsa video. Päris see pole nagu Wibbitzil, aga eks eesti keelega ongi vahendid praegu kesisemad, kui mitte öelda minimaalsed:
Teksti loeb muide Eesti oma sünteeshääl Tõnu, mis on välja töötatud ja arendatud Eesti Keele Instituudi laborites. Tõnu on sünteeshäältest kõige uuema metoodikaga, kasutades SAPI 5 standardit.
FOTO: (CC) Pixabay