Nokia Lumia 930: jahe, kiire, kvaliteetne, kallivõitu Windowsi-telefon | AM.ee

Nokia Lumia 930: jahe, kiire, kvaliteetne, kallivõitu Windowsi-telefon

Muidugi oli see tuttav tunne meie aastase Nokia Lumia 635 testi kõrval haarata kätte üks teine Lumia - numbriga 930. Raske, külm, soliidne - muidugi ka kallis, sest Eesti poed küsivad selle eest ligi 550 eurot.

Karbist välja võttes üllatas kõigepealt SIM-kaardi luuk. Ega palju muid luuke polegi, sest tagakaant ei saa eemaldada ning akut ei saa vahetada. Nano-SIM käib sisse kleepsust luuki (või sahtlit) telefoni sisemusest välja tõmmates. Siis peaks plaanide järgi rändama see abistav kleeps prügikasti ja SIM-i hiljem kätte saama küünte abiga. Küünte osas aga võib omakorda vaja minna pediküüri abi.

SD kaardi jaoks pole luuki ega midagi. Mälu on aga see-eest peaaegu piisavalt – 24 GB jääb vabaks näiteks.

Kogu esikülg on telefonil klaasist, kergelt kumerduvate servadega. Elegantses lahenduses on klaasi sisse puuritud isegi mikrofoni- ja kõlariaugud. Kui soliidses kestas üldse midagi häirib, siis ehk natuke liiga teravad/kandilised servad.

Kaamera on välguga ja kvaliteetsem, kui oli meie testitaval Lumia 635-l, see on loogiline muidugi ka. Midagi peab oma kulutatud raha eest rohkem saama.

Sisu osas on aga Windows Phone 8.1 suhteliselt sarnane. Lumia 930-l on veel NFC.

Ekraan on hea, isegi väga hea, kui arvestada ka seda, et päikese käes väljas on kõik enam-vähem selgelt loetav. Ekraanil on Full HD eraldusvõime (1920 x 1080 pikslit) ja ekraani suurust arvestades saame punktitiheduseks korraliku 440 pikslit tolli kohta. Viietolline ekraanisuurus sobib erinevatele inimestele erinevalt - eks see on maitse asi. Päris ühe käega enam sellise suurusega hakkama ei saa, samas on suurelt ekraanilt mugavam näiteks veebis surfata. Ja tänu heale punktitihedusele paistavad ka mõnikord Windows Phone´ile iseloomulikud väga väikesed kirjad selgelt kätte.

Aku kestab, aga mitte kaua. Ühe päeva saab hakkama, tegelikult on isegi vaja juba enne hilist õhtut juhe taha panna (või juhtmevaba laadija), kui seljataga on tõsine multimeediarikas tööpäev. Suur ekraan ja võimas sisu neelavad väikesest 2420 mAh energiat aplalt. Päeva jõuab telefoniga muretumalt õhtusse, kui panna sisse akusäästurežiim, mis aplamad funktsioonid aku viimases tühjenemisjärgus välja lülitab (näiteks meilide pideva kontrollimise taustal).

Windows Phone 8.1 väikesed ja suured ikoonid aitavad kasutajal sättida avaekraanile mõnusa töölaua, kus kõik hoopis paremini käe-jala juures, kui näiteks Androidil. Samuti on ikoonid informatiivsed, kuvades rakenduse infot (näiteks ilmateadet jne). Ülevalt servast alla libistades on Androidilt laenatud teadete ekraan: sealt on näha nii süsteemiteated, lugemata kirjade pealkirjad, nupud Wifi või Bluetoothi sisse-välja lülitamiseks jne.

Lisaks Windows Phone 8.1 standardasjadele on Nokia pannud Lumiaga kaasa ka oma kasuliku rakenduste komplekti. Väärtuslikeim neist on HERE - kaartide, autonavigatsiooni ja ühistranspordi rakendused on kõik ka Eestis suhteliselt heaks saanud. Endiselt on olemas tasuta offline kaardid kogu maailma kohta ja eestikeelne navigeerimishääl. Ehkki vigu on, saab HERE Transitiga näiteks planeerida reisi, kasutades kombineerituna, busse, ronge ja tramme.

Siri laadset digitaalset (tehis)intelligentset häälabimeest Cortana ei maksa Lumia 930-lt oodata, sest see Eestis ei tööta. Küll aga otsib häälega antud käsklus vajalikku märksõna näiteks käed-vabalt veebist.

Kui oled uut telefoni ostmas ja mõtled ka digikaamera väljavahetamisele, siis viimasest mõttest võib ilmselt loobuda. Lumia 930 kaamera pakub piisavalt head kvaliteeti, mis digiseebikat abiks ei vaja. Lisaks on Nokial huvitav kontseptsioon - oma kaamerale saab ette tellida nö tarkvaralisi objektiive. Olgu see siis lainurk, Instagrami filter või Refocus, mis aitab kogu pilti teravustada, et hiljem õige fookuskaugus välja valida. Nokia Cyan uuendus tagab veel Dolby Digital 5.1 helisalvestuse, mis jäi aga sel telefonil järgi proovimata. Tegemist peaks olema näiteks video ülesvõttel kvaliteetse helisalvestusega, sest mikrofonid võtavad kvaliteetselt ka kaugemal asuvat heli. Paljudel sissehitatud mikrofonidega sülearvutitel ja telefonidel on mikrofon spetsiaalselt taustamüra eemaldav, mis näiteks video salvestamisel on pigem miinus, laskmata salvestada eemalt kostvat heli. Salvestatakse nelja suundmikrofoniga.

Lõppude lõpuks on Nokia Lumia 930 kvaliteetne ja kiire telefon, kuid aku poolest mõnikord ehmatavalt ablas. Aku on pisike ka sellise suure telefoni kohta. Windows Phone 8.1 perekonnas on tegemist ühe kvaliteetseima ja võimsaima tööriistaga. Kui hind ka natuke langeks, siis oleks ilmselt ka müügiedu suurem. Ehkki esimesed telefonid olevat Eestis üsna ruttu ära ostetud.

 

TEHNILISED ANDMED
Nutietelfon Nokia Lumia 930

Hind: 449 eurot (Elisa)
Protsessor: Qualcomm Snapdragon 800, 2,2 GHz, neljatuumaline
Ekraan: OLED, 5-tolline, 1920 x 1080 pikslit
SIM-kaardi tüüp: nanoSIM
GSM sagedused (MHz): 850/900/1800/1900
WCDMA/HSDPA sagedused (MHz): 850/900/1900/2100
LTE sagedused (MHz): 800/900/1800/2100/2600
Operatsioonisüsteem: Windows Phone 8.1
Mälu: välkmälu 32 GB (vaba ca 24 GB), operatiivmälu 2 GB, mälukaart puudub, lisaks 7 GB SkyDrive´i pilveruumi
Võrgud: Bluetooth, WiFi a/b/g/n/ac, GPS (A-GPS, GLONASS, BeiDou), NFC, DLNA, FM raadio
Kaamerad: tagumine 20 MP, video 1080p; eesmine kaamera
1280 x 960 pikslit
Aku: 2420 mAh
Mõõdud (mm): 137x71x9,8
Kaal (g): 167

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.