Isa ja poja võrdlus: Galaxy S4 vs Galaxy S5 | AM.ee

Isa ja poja võrdlus: Galaxy S4 vs Galaxy S5

Samsungi kõige uuemat lipulaeva Galaxy S5 oodati kannatamatult, sest Korea gigant on nii tarbijate kui investorite ootused kõrgele upitanud ja siiani neid seal kenasti ka hoidnud. Nüüd on S5 juba mõned nädalad Eestiski müügil ja AMil aeg lähemalt vaadata, kas Galaxy S4 on saanud väärilise järglase.

Välimus: heast parem või siiski mitte?

Kuidas täiustada niigi ilusat ja võimsat seadet? Pole just kergesti vastatav küsimus, eriti kui arvestada, et viimase tippmudeli ilmumisest ei ole palju aega mööda läinud ja kasutajad on siiani rahul. Aga Samsung otsustas teha niigi heast veel parema ja mitte hoolida Ameerika rahvatarkusest, mis keelab parandamast midagi, mis töötab.

Uus Galaxy S4, vabandust, Galaxy S5 on välimuse poolest eelkäijaga nii sarnane, et trendikauge inimene võib need väga lihtsasti segamini ajada. Hästi otsides leiab siiski mõned muutused. Nii on 5,1-tollise ekraaniga (kasv 0,1 tolli, resolutsioon sama – 1080p) telefoni korpus saanud eelmisest natuke vähem ümarad nurgad ja "luugi" USB-pesa ette, sest telefon peaks olema tolmu- ja veekindel. Paljuräägitud „võltsnahaga“ kaetud tagakaas ei meenuta tegelikult ei nahka ega võltsnahka, vaid aukudega plastikut. Ja täpselt nii tunneb ka inimene, kes seda käes hoiab.

Ekraani allosas on tuttav avakuva-nupp, mis nüüd töötab ka sõrmejäljelugejana. Sellega erinevused piirduvad ja võimatu on öelda, et S5 on ilusam kui S4. Kas põhimõtteliselt muutumatuna püsinud välimus avaldab mõju ka müüginumbritele, seda näitab lähem tulevik. Kindel on aga see, et järgmist sama seeria mudelit ei saa enam nii tagasihoidlike muudatustega turule paisata, olgu turundus ja PR kui head tahes. Argumente lihtsalt pole piisavalt.

Aga sellest hoolimata ei saa S5 välimuse kohta kasutada sõna pettumus – telefon on ilus, lihtsalt uuendusi on vähe ja wow-efekt puudu.

Sisemus: natukene värskem

Kui välimust aidati ainult minimaalselt, siis ehk sai telefoni sisemus tõelise värskenduskuuri? Lakooniline „ei“ teeks Samsungile liiga ja see ei vastaks päris tõele ka. Sest uuendusi on, küsimus tekib lihtsalt, kui hädavajalikud need on.

5,1-tolline Super AMOLED ekraan on endiselt 1080p resolutsiooniga, kuid kvaliteeti on pisut parandatud ja tänu sellele on ekraani maksimaalne heledus suurem. See on tänuväärt uuendus, millest võib tunda rõõmu iga hetk, kui päike ekraanile paistab. Värvid on kindlasti erksamad, aga tundub, et ka ebareaalsemad, ehk siis ei ole nii loomutruud kui S4-l (mille värvid ei olnud samuti just liiga loomutruud).

Aku on saanud uue kuju ja suurema mahutavuse – senise 2600 mAh asemel 2800 mAh. Seegi on väga oodatud täiendus, sest kaks korda päevas telefoni laadida ei ole just mugav. Olles igapäevane S4 kasutaja, võib testija omast kogemusest öelda, et 200 mAh annab juurde piisavalt selleks, et aku vastupidavuse pärast pidevalt mitte muretseda. Oma osa aku kestvusele annab kindlasti ka uuem ekraan, mis tarbib eelmistest vähem voolu.

Kaamera on samuti läbinud uuenduskuuri. Nüüd on see 16 MP eelmise 13 MP asemel. Pildikvaliteedile suurenenud megapikslite arv väga palju siiski ei mõju. Küll aga mõjutab pildistamist uus kasutajaliides ja selle uued funktsioonid. ISOCELL sensoriga kaamera on mitmes mõttes suur muudatus: kui varem kasutas Samsung Sony sensoreid, siis nüüd enda oma. ISOCELLi autofookus on oluliselt kiirem kui S4 kaamera puhul, mis tähendab, et pildi tegemiseks kulub ca sekund vähem aega. Reaalses kasutuses tuleb aga endiselt hoida kätt liikumatuna ja võtta aega fokusseerimiseks. Vastasel juhul on pildid udused ja detailid keskpärased.

Veekindlus - parem siiski ei prooviks

Telefoni sisemus peaks olema kaitstud veekindla korpusega. Samsung lubab, et S5 vastab IP67 standardile, mis tähendab, et telefon on tolmu- ja veekindel (kuni 1m sügavusel kuni 30 minutit). Olles mõned kuud kasutanud Samsungi eelmist „vee- ja tolmukindlat“ telefoni S4 Active, ei leidnud ma endas tahtmist S5 veekindlust proovile panna. Samale standardile vastav S4 Active oli minu kogemuse põhjal täpselt sama veekindel kui iga teine ilma IP standardita seade – kaks veekindluse katset, mis seisnesid telefoni kraani all loputamises, lõppesid garantiikorras telefoni väljavahetamisega. Kuna kolmandal korral keeldus garantiiremont telefoni vahetamast või parandamast, ei hakanud S5-ga sama katset kordama – piisab ühest kasutult seisvast „veekindlast“ telefonist.

Tarkvara: natuke kosmeetikat ikoonide ja välimuse kallal

Muutunud ja täienenud on ka Samsungi kasutajaliides, mis nüüd kannab nime TouchWiz Nature UX 3.0 ja mis jookseb Android 4.4 peal. S4 omanikud ei pea siiski kurvastama – KitKat ja uus TouchWiz on juba jõudnud või kohe jõuab ka nendeni.

Kasutajaliides on muutunud lihtsamaks ja arusaadavamaks – ikoonid on suuremad, äratuntavamad ning kaasaegsema välimusega; sõnumineerimine ja telefoniraamat on samuti kerge värskenduskuuri läbi teinud. Kuna kasutajaliidese loogika on suures osas samaks jäänud ja muutused on valdavalt kosmeetilised, siis on sama tootja eelmiste telefonide omanikel äratundmisrõõmu küllaga ja ümber harjuda pole vaja.

Tervise mõõtmiseks peab olema terve süda

Lisaks on Samsung pannud S5 sisse uue S Health äpi, mis on sümbioos trennipäevikust ja tervise monitooringust – see loeb samme ja põletatud kaloreid ning mõõdab pulsikiirust. Südametuksete loendamiseks on telefoni tagumisel küljel spetsiaalne väike aknake, kuhu tuleb sõrm tasakesi peale pressida ja oodata mõõtmistulemust. Kasutuskogemus ütleb, et kümnest korrast kuuel õnnestub mõõtmine esimese katsega, aga üldiselt tasub kannatust varuda.

Teine asi, millega kõvasti kannatust varuda tuleb, on sõrmejäljelugeja. See Apple’i pealt maha viksitud funktsionaalsus võiks olla hea ja mugav, kui see töötaks. Tõe ja õiguse nimel olgu öeldud, et päris kasutu sõrmejäljelugeja siiski pole – kümnest korrast kolmel töötab see laitmatult. Ülejäänud seitsmel korral tuleb näpuga telefoni nühkida ja leppida kurva veateatega ja lukku jääva seadmega.

Viiepäevase testiperioodi jooksul puutusin sageli kokku ka sellega, et mind sunniti turvakaalutlustel ootama 30 sekundit enne, kui uuesti proovima sain hakata. Kes soovib ekraanilukku kindlasti näpujäljega avada, peab arvestama, et skänner töötab ainult siis, kui näppu ülevalt allapoole libistada; sõrm ei tohi olla niiske; skänner ei tohi olla määrdunud; libistamisliigutus peab olema sooritatud keskmise kiirusega; skännerile tuleb sõrmega avaldada keskmist survet. Kui eksid ühegi vastu nendest, jääb telefon lukku.

Õnneks on endiselt olemas vana hea PIN-koodiga ja mustriga lukk, mis töötab endiselt veatult.

Kokku võttes: telefonid on üldiselt heaks läinud

Samsung Galaxy S5 on ilus ja kahtlemata hea telefon, mis peaks rahuldama ka kõige nõudlikumaid kasutajaid. 2800 mAh aku, uuem ekraan ja kiirem protsessor teevad sellest ihaldusväärse seadme, mida ei pea kaks korda päevas laadima ja mida pole piinlik käes hoida. Hinnasildil on küll krõbedad numbrid, kuid tippmudelite puhul on see tavaline. Nagu seegi, et tippseade on seda hinda väärt. Õigustatud küsimus (kas vahetada või mitte?) võib tekkida aga neil, kel taskus pea samaväärne eelmine mudel Galaxy S4.

TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Samsung galaxy S5

Hind: 699 eurot (EMT)
Töösagedus: 4G 800/850/900/1800/2100/2600 MHz; 3,5G 850/900/1900/2100 MHz; GSM 850/900/1800/1900 MHz
SIM kaardi tüüp: Micro SIM
Tel. mälu: 16 GB
Põhimälu: 2 GB
OS: Android 4.4
Protsessor: 2,5 GHz, Quad-Core
Graafikakaart: Adreno 330
Vee- ja tolmukindel: Jah
Kõneaeg (kuni): 2G 21 tundi / 3G 21 tundi
Ooteaeg (kuni): 390 tundi
Ekraan: 5,1" Super AMOLED, 1920 x 1080 pikslit, multipuutetundlik
Kaamerad: tagumine kaamera 16 Mpix, eesmine kaamera 2 Mpix, videosalvestus 3840 x 2160 pikslit
Kaal: 145 g

PLUSSID:
aku on suurem
ekraan parem
protsessor kiirem (kui eelmine põlvkond)

MIINUSED:
väga vähe muutusi võrreldes eelmise mudeliga
mõttetud ja ebavajalikud vidinad nagu pulsimõõtja ja sõrmejäljelugeja
aegunud disain

Foto: (CC) Kārlis Dambrāns

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.