Juba rohkem kui dekaad tagasi ennustati ulmeseadmeid, mis asendavad meil varsti kõike - laua-, süle- ja taskuarvuteid, vabandust - nutitelefone. Ja see aeg muudkui tuleb ja tuleb. Kuid Ubuntu Edge´iga - kes teab, äkki ongi see aeg varsti käes. Tegemist on tarkvaraga, mis ühes riistvaras võib pakkuda nii nutitelefoni kui suure lauaarvuti kogemust. Kõik-ühes, aga taskusse mahtuv.
Ubuntu Edge´i esimesed 3D printeriga väljatrükitud prototüübid pole just kõige õhemad ja peenemad nutitelefonide seas. Ja pole vajagi. Robustsem ja paksem telefon on endasse ahminud kogu lauaarvuti võimsuse ning piisab vaid pilt saata suurele ekraanile, lisada klaviatuur ja hiir ning ongi tööjaam valmis. Riistvarale lisaks toetab aga süsteemi ka vastav tarkvara - Ubuntu Linuxi platvorm, mis suudab kasutajakeskkonda pakkuda nii väikesel 4,5-tollisel ekraanil ning kasvõi 32-tollisel LCD-monitoril.
Ubuntu looja Mark Shuttleworth on asunud raha kasvatama 32 miljoni dollarise fondini, et tarkvara- ja riistvaraloojatega koos valmis saada üks universaalne seade, mis teeb seda kõike. Indiegogo keskkonnas on kogutud juba üle 6 miljoni. Pikk tee on veel minna. Siiski on riistvaratootjad juba õrna huvi ilmutanud ning tarkvaras pole küsimus - Linuxi distributsioonide arendajad teevad selle niikuinii valmis. Vaja on veel ka korporatiivkasutajaid ja riistvaraarendajaid. Lõpuks ka tootjaid ja levitajaid.
Riistvaraga püütakse mitte üle pingutada. Üle 330 ppi on juba liig, see enam eriliselt ekraani kvaliteeti silma jaoks ei paranda. Telefoni kesta mahutab vabalt ära neljatuumalise protsessori, 4 GB operatiivmälu ja 128 GB välkmälu. Ekraaniga ühendamiseks on nii juhtmevabasid tehnoloogiaid kui kaableid - tavalisest HDMI-st peenemateni välja.
Mobiili operatsioonisüsteem on natuke MeeGo nippidega. Ekraane saab näiteks vahetada üle ekraaniserva sõrme libistades. Kui äppide vähesus häirib Ubuntu mobiilsel platvormil, siis saab oma telefoni ka Androidi buutida. Desktop ehk lauaarvuti platvorm on aga täisvereline Ubuntu. Üleminek mobiilikeskkonnast lauaarvuti keskkonda toimub täiesti nähtamatult, faile isegi pole vaja sünkroniseerida, need on kättesaadavad pidevalt. Isegi kõnet saab teha lauaarvuti keskkonnast mobiiliga.
Siin on uue superseadme tehnilised näitajad:
Dual boot Ubuntu mobile OS and Android
Protsessor: neljatuumaline, 4 GB mälu, 128 GB välkmälu
SIM: Micro-SIM
Ekraan: 4,5-tolline, 1280x720 pikslit (HD)
Kaamera: 8 MP taga, 2 MP ees
Andmeside: Dual-LTE, kahe saatjaga 802.11n WiFi, Bluetooth 4, NFC
Andurid, seadmed: GPS, kiirendusandur, güroskoop, lähedussensor, kompass, barometer
Aku: Räni-anood, Li-Ion
Mõõtmed: 64x9x124 mm
Seade peaks tootmisküpseks saama mais 2014. Samas -see sõltub ka kõigist toetajatest. Ubuntu Edge on crowdsourcing-projekt ehk igaüks saab osaleda investeermises. Ikka Indiegogo kaudu.
Taskusse mahtuva mobiiltelefon-lauaarvutiga on siiski üks lüli kasutajate jaoks puudu - korralik ekraan reisil, mida pakuvad sülearvuti (lisaks ka head klaviatuuri) ning tahvelarvuti. Pole vaja otsida võimalust oma nutitelefoni kuhugi suure ekraani külge ühendada ja siis mõelda, kuidas klaviatuuri veel juurde saaks (juhtmevabalt). Kas see tähendab ikkagi tahvli kaasaskandmist? Siis kaob kõik-ühes telefoni mõte osaliselt ära. Jääb vaid see, et telefon on peaaegu lauaarvuti võimsusega. Kuid aastal 2014, kui saabub kevad, võib olla olemas ka palju selliseid tahvleid, mis lauaarvutitele enam põrmugi alla ei jää. Seega on Ubuntu Edge´il ees pingelised võitlused oma koha pärast juba olemasolevate seadmete haaratud turu servadel ja ühinemiskohtades.
Aga kindlasti muudab see uus seade paljude jaoks lauaarvuti mõttetuks. Eriti just nende jaoks, kes liiguvad mitme töökoha (või kodu) vahet ja tahavad oma võimsat keskseadet alati kaasas kanda. Või mis oleks veel kasulikud ülesanded telefonil, mida saab kasutada ka lauaarvutina?