See on üsna tüüpiline, et reisil olles jahitakse Internetti ükskõik mis hinnaga ja peaasi, et ühenduse saaks - turvalisus on teisejärguline. Kuid just reisil satumegi rohkem küberlõksudesse.
Kaspersky Lab’i uuring näitas, et kasutajad seavad välismaal viibides end ja oma andmeid suuremasse ohtu, kuna pole piisavalt valvsad. Riskikäitumine ulatub ebaturvaliste WiFi võrkude kasutamisest oma seadmete usaldamiseni võõraste kätte. Reisijate harjumuste ja käitumise uuring näitab, et kaks viiendikku vastajatest (42%) tunnistasid, et muretsevad puhkusereiside ajal seadmete turvalise ühendamise üle vähem kui ärireiside ajal.
Kaspersky Lab viis läbi uuringu 11 850 kasutajaga kogu maailmast ning jõudis järelduseni, et kasutajad seavad end suuremasse ohtu katsete tõttu iga hinnaga internetiga ühendust saada, aga ka riskikäitumise ja lohaka suhtumise tõttu andmekaitsesse.
Uuring näitab, et paljud kasutajad ei käsitse välismaal viibides oma internetti ühendatud seadmeid piisavalt hoolikalt. Veerand (28%) kasutajatest jätsid seadmeid järelevalveta (lauda või konverentsisaali) ja iga viies (19%) jättis oma seadmeid portjee kätte hotelli. Fotografeerimine soodustab samuti riskikäitumist – 18% vastajatest (kellest iga neljas oli noorem kui 25-aastane) andsid nutitelefone võõraste kätte, et neist pilte tehtaks.
Uuringu tulemused näitavad, et, nn „puhkuserežiimis” muutub meie käitumine vabamaks ja lausa üsna riskantseks. Mitmed vastajad märkisid, et välismaal suhtlevad nad võõrastega vabamalt (18%) ja neid kaasatakse sexting’usse (6%). Samuti näitavad tulemused, et välismaal tarvitavad inimesed 15% rohkem alkoholi, Suurbritannia elanikel ulatas see näit koguni 29%-ni.
Paljud kasutajad ei pööra tähelepanu ühenduse kvaliteedile ega jälgi seda, kes võib neid välismaal „pealt kuulata“. Enamik (82%) kasutavad kaitsmata WiFi ühendusi kohtades, kus see võimalik on: lennujaamade terminalides, hotellides ja kohvikutes. Paljudel kasutajate jaoks oli see käitumine juba harjumuspärane – 28% vastajatest kasutavad avalikke traadita interneti võrke sagedamini välismaal kui kodus ning 18% ei rakenda seejuures mingeid turvameetmeid.
Kolmandik vastajatest (33%) tunnistasid, et külastasid konfidentsiaalse sisuga saite, kasutades välismaist WiFi ühendust ja isiklikke seadmeid. Lisaks kasutavad peaaegu pooled välismaal viibides internetipangandust (48%) ja teevad oste internetis (46%). Hirmuäratavalt palju vastajaid, lausa kolmandik (35%), teevad avalikes kohtades konfidentsiaalseid telefonikõnesid, selgitades, et turvalisus on tagatud sellega, et keelebarjäär ei anna võimalust nende kõnesid pealt kuulata.
„Soov puhkuse ajal aeg maha võtta on loomulik, aga liiga sageli kaotame ettevaatlikkuse ning terve mõistus puhkab võrkkiiges ajal, kui ühendame oma seadmed internetti. Kas on vaja internetti ühenduda ja pildid üles laadida? Aga muidugi! Ent me soovitame kasutajatel rakendada välismaal viibides täiendavaid turvameetmeid. Olge kübervalvsad ja kasutage lisameetmeid oma andmete kaitsmiseks,“ kommenteerib Elena Kharchenko, eratarbijatele suunatud toodete osakonna juhataja.
Kodust kaugel viibides peaksid internetikasutajad rakendama lisameetmeid ja turvalahendusi ning kasutama reisimise ajal VPN-ühendust.