SK aastakonverents 2014: nutikamate seadmete kõrval ei tohi ise rumalamaks minna | AM.ee

SK aastakonverents 2014: nutikamate seadmete kõrval ei tohi ise rumalamaks minna

Täna toimuval Sertifitseerimiskeskuse aastakonverentsil saab jälle teada, mis meie e-riigis on aasta jooksul toimunud ja mis ees ootab. Selgub, et ees ootab üsna olulisi muudatusi. Nii infosüsteemides kui meis endis.

Häälekas vähemus, nagu raadiost räägiti, suudab end nähtavaks teha. Kalev Pihl vihjab uues IOS-is mittetöötavale ID-kaardile. Probleem saab lahenduse detsembris, selgub. Aga mobiil-ID töötab muidugi edasi platvormist sõltumatult.

2014. aasta oli veel tähelepanuväärne selle tõttu, et esimest korda sai turvaoht - Heartbleed - lausa logo.

Nutikaitse 2017 - nutikamad seadmed ja nutikamad kasutajad

Praegu käib rahvahariduslik Nutikaitse 2017 projekt. Järjest nutikamad seadmed võimaldavad järjest rumalamaid inimesi, tõdeb Pihl. "Meie proovime vastuvoolu ujuda, teha järjest targemaid inimesi," räägib ta Nutikaitse 2017 mõttest. Et vähemalt Eesti inimene jääks targemaks selles uues nutiseadmete maailmas, mitte rumalamaks. Kole on vaadata, kuidas inimesed järjest rumalamaks jäävad, ohkab Pihl.

Töö on algusjärgus tegelikult. "Praegu tegeleme ka sellega, et nutiseadme rakenduse tellijal oleks mingi nõuete dokument," lisab Pihl, et lisaks tavakasutajatele tuleb harida ka arendajaid. "SK-l juba on dokument, millised peaksid olema turvanõuded. Meil on, aga me veel ei näita teile, sest see pole avalikuks saanud. See võib aga juhtuda kuu aja jooksul."

Mobiil-ID teavituskampaania käib samal ajal ka. Kasutaja kümme soovitust on ühiselt kokku pandud (AM-is ilmus lausa 12), uuring nutiseadmete kasutamisest on RIA tellitud. EMOR teostas, tulemused selguvad detsembris. Kuid Kalev Pihl juba paotab salasuskatet huvitavamatelt vastustelt.

Näiteks oli küsimus - miks inimestel pole veel nutitelefoni?

  • „Sest nuppudega telefoni ei olnud poes, pidi defitsiit olema“.
  • „Mul lastel juba on, ma saan nende vanad telefonid endale, ma pean veel natuke ootama ja siis mul on varsti ka.“

Kust saad teada uute rakenduste kohta?

  • „Küsin tütre / mehe / naise / lapse käest.“

"Väga lahe ju," arvab Pihl, see on ju sotsiaalse sidususe seade, paneb inimesed omavahel suhtlema. Ja kui miski ei tööta, siis minnakse jälle selle juurde probleemi lahendama, kelle käest enne küsiti.

Miks mul pole m-ID kaarti?

  • „Ei ole jõudnud teha. Oleks ma teadnud, et täna küsite, oleksin ära teinud.“

Üks huvitav vastus haritud inimeselt turvalisuse kohta:

  • „Kontrollin failisignatuuri üle alati, kui midagi installin.“

"Väga hea ettevaatusabinõu, aga ma ei tea, kuidas ta seda teeb. Mina oma Androidis ei saanud ükskord sellega hakkama," ütleb Pihl.

Foto: patrisyu / FreeDigitalPhotos.net

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.