Asjade Internet, nagu äsja kirjutasime, paneb ka veekannud ja pesumasinad Internetti. Mis veel võiks meie ümber nutikas olla ja WiFi-ühendust küsida? Sellele vastab Telia, kutsudes asjade Interneti VUNK-ile. Järgmisel nädalal Tartus toimuva VUNK IoT Challenge raames on kõik ettevõtlikud inimesed ja startup firmad oodatud looma uusi ja põnevaid asjade interneti valdkonna lahendusi, mida saaks kasutada nii Eestis kui mujal maailmas.
Asjade Internet (Internet of Things – IoT) on kujunenud maailmas väga kuumaks teemaks ning seda kohtab üha uutes valdkondades. Miks sellest teemast sedavõrd palju räägitakse?
Vastused on kohati lihtsad, kuid sügavamale sisse vaadates muutub asi keerukamaks. Asjade Interneti all mõeldakse enamasti kõikvõimalikke erinevaid seadmeid, mida hakatakse erinevatel viisidel internetiga ühendama - lootuses, et nii võiksid nad olla inimestele väärtuslikumad.
Asjade Interneti kiire arengu taga on tegelikult kaks suurt põhjust. Ühelt poolt konkureerivad omavahel tootjad, kes soovivad oma tooted muuta kliendi silmis paremaks, lisades neile uue funktsionaalsusena internetiühenduse. Teisalt otsitakse ühendatud seadmete baasil täiesti uusi väärtusi ja võimalusi, mis muudaksid senise äri fookuse täiesti uueks.
Internetiühenduse lisamine selleks, et olla konkurendist parem, produtseerib teinekord veidraid lahendusi. Kuid alati ei pruugi need lahendused toodet kliendi jaoks väärtuslikumaks teha. Olukorras, kus uus lahendus muudab toote vaid näiliselt erilisemaks, lõpeb asi kahjuks sellega, et klient võib lahendusest esiti küll vaimustuses olla, kuid reaalselt seda kasutama ei hakka.
Sellesse kategooriasse liigituvad näiteks Wifi võimekusega keedukann või Bluetoothiga hambahari. Samas on lihtne näide ka tänapäeva telerid, mis on küll ühenduse suutlikkusega, kuid võrku ühendatakse neist tegelikult vaid murdosa.
Parimad näited sellest, kuidas Asjade Internet reaalselt maailma muudab, leiame nende internetiühendusega asjade näol, mis kliendile ka reaalselt uut väärtust loovad. Seeläbi tekivad ka uued ärimudelid. Hea näide on Rolls-Royce oma lennukimootorite ja ärimudeli muutusega – ettevõte ei müü mootorit, vaid mootori kasutusaega, mida mõõdetakse reaalajas.
Või siis Nest-i termostaat, mis üle internetiühenduse saadetavate andmete kaudu (hinna ja ilma info + pilves suur arvutusvõimsus) õpib inimeste kodusid kütma kõige kuluefektiivsemal moel. Need on tooted, mis baseeruvad IoT-l ning nendes ei ole see omadus lihtsalt pealekauba.
Mida otsib Telia VUNK IoT Challenge 2016 käigus? Just selliseid ideid, mis lisavad ühendatud seadmetele uut väärtust. Telia üks seniseid prioriteete on olnud pakkuda inimestele ühendusi ja ühendatud seadmeid ning selle tõttu on ettevõttel Eestis ära ühendatud üle miljoni seadme. Need seadmed on hetkel kõik omas rollis: digiboks näitab telerisse pilti, ruuter ühendab kodu internetiga, SIM kaart mobiili võrguga jne.
Nüüd võiks vaadata seda maailma natuke teise nurga alt – milliseid uusi asju saaks luua nende seadmete omaduste ja selle fakti pealt, et ta on juba ühendatud? Eesmärk on leida ideid, mis annavad inimestele täiesti uusi võimalusi ilma, et neil oleks vaja uusi asju osta. Uued ideed ja võimalused jõuaksid kiiresti ja soodsalt tuhandetesse Eesti kodudesse ning taskutesse.
Samuti võib neid uusi võimalusi kasutades muutuda olulisel määral mõne ettevõtte olemasolev toode kui pilti lisada võimalus kasutada päris andmeid reaal-ajas või võimalus midagi selliselt juhtida.
Pea kõik eestimaalased teavad mobiilset parkimist, mis on oma olemuselt väga lihtne. Parkimine kolis internetiteenuseks ning täna oleme me kõik sellega väga rahul, kuna elu on lihtsam kui parkimispileteid ostes ja kraapides. Kui järgmise sammuna auto m-parkimisele järgi kolib, võiks ta ennast ise ka parkima hakata. Sellise pilguga enda ümber ringi vaadates võime leida uusi ideid täiesti ootamatutest kohtadest, mille peale pole lihtsalt varem tuldud või on jäänud puudu võimest ideed ära teostada.
VUNK IoT Challenge eesmärk ongi selliseid ideid otsida, neid oma ala spetsialistidega läbi arutada ning vajadusel ka teostada. Järgmine VUNK IoT Challenge’i ideejaht toimub 9. märtsil Tartus. Täpsem info: www.vunk.eu
FOTO: THINFILM