Igakuine arhiiv | AM.ee

aprill 2017

Veel kord 5G-st. Värvilise traadita ja punaselt

Autod on tulevikus 5G võrgus.

Mida toob meile 5G ja kuhu on juba jõutud? Sellest räägitakse pea igal mobiilioperaatorite korraldatud üritusel, aga tavainimese jaoks pole veel üht selget kirgastatust saabunud. AM uuris Huaweilt, kes on ka varem saatnud tutvumiseks mobiilimaailma tutvustavaid materjale, mis siis selle 5G-ga ikkagi meie õuele tuleb ja kas traate enam üldse lähebki kunagi vaja.

Klikke loetakse sügisel - veebifestival Refresh on tulemas

Veebifestival Refresh.

Ehkki meil pole enam arvutimessi ja maailm on arvutikesksest liikunud tarkvara ja teenuste keskseks, on meil siiski IT- ja tehnoloogiafirmade-keskseid konverentse ja festivale. Üks suurimatest tehnoloogiafestivalidest - veebifestival refresh algab juba kolmandat korda sel sügisel ja on rohkem festival kui mess või konverents. Refresh haarab enda alla septembris kogu Telliskivi loomelinnaku.

Eestis osteti mobiiltelefone 22,4 miljoni eest - käive kasvas, tükimüük vähenes

Huawei Y5 II - selliseid telefone tavaliselt tehnoloogiaajakirjanikud ei testi, aga neid ostetakse.

Turu-uuringufirma GfK Retail & Technology andmetel müüdi Eesti jaemüügis esimeses kvartalis mobiiltelefone 22,4 miljoni euro eest ja koguseliselt 80 700 tükki. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas mobiiltelefonide müügikäive ligi 4,5%, kuid seejuures vähenes tükimüük 1% võrra.

Tele2 turundus- ja müügidirektori Kristjan Seema sõnul näitavad esimese kvartali telefonimüüginumbrid, et Eesti tarbijad tunnevad ennast suhteliselt kindlalt ja soetavad üha kallimaid nutiseadmeid.

HDR tahvlis - tulevikukindel Samsung Galaxy Tab S3

Samsung Galaxy Tab S3 on koos puutepliiatsiga.

Tahvlit pole meie testimislaual mõnda aega olnud, sest see seadmesektor on vaikselt unustusehõlma vajumas, kuna tahvlite osas pole palju uudiseid – peale selle, et ekraanid lähevad vaikselt punktitihedamaks ning protsessorid kiiremaks. Samsung Galaxy Tab S3 aga tuli testimisse võtta, kuna selle ekraan toob tahvlid üldise pildirevolutsiooni esirinda. Nimelt on praegu nutitelerites kõige kuumem sõna 4K HDR ja Samsungi uus tahvel toetabki seda üliselge ja sügavmustadest ülieredate toonideni maailma näitavat 10-bitist tehnoloogiat.

Testiti maailma kõige kummalisemaid nutividinaid

Mugav või kummaline? Testiti kõige kummalisemaid nutividinaid

Maailmas toodetakse nutitelefonidele väga imelikke lisatarvikuid. Näiteks saab tellida pöidlapikenduse, täispuhutava mobiilihoidja vannis kasutamiseks, enekaharja ja teisi maailma kõige kummalisemaid nutividinaid.

“Tegime eksperimendi, milliseid naljakaid asju on veebist saada, kuidas neid Eestisse tellida ja kas nad toimivad,” rääkis Tele2 klienditeeninduse direktor Sirli Seliov.

“Kõige kummalisemad vidinad on välja töötanud jaapanlased. Näiteks pöidlapikendus näeb natuke hirmutav välja, aga lühikeste näppudega inimestele abivahendina toimib,” selgitas Seliov.

Asjad Internetis: võidujooks jätkub

Asjad Internetis: veemõõtja on tüüpiline näide. Foto: Huawei

Asjade Interneti võidujooks käib praegu mitmel rindel, juba hakkavad välja kujunema esimesed standardid ning teenusepakkujad seavad üles võrke, mis sobiksid vähe andmeid edastavatele, kuid aastaid laadimata töötavatele nutikatele sensoritele Asjad Internetis on selle aasta suur läbimurre, ennustatakse. AM uuris, mida kujutab endast Huawei Narrowband Internet of Things (NB-IoT) ehk eesti keeles kitsariba nutistu.

Mida teha, kui mobiilset andmesidet ei taha?

Mobiiltelefon - kui mobiilset andmesidet ei taha. Foto: (CC) Niek Verlaan / Pixabay

Mobiilioperaatorid ei sulge kergekäeliselt mobiilset andmesidet, sest see on teenus, ilma milleta on kliendi poolt tekitatud tulu pea olematu. Kuutasud suuremahuliste kõnepakettide eest on langenud mõne euroni ja see ilma andmesidet lisaks võtmata on tühine summa ükskõik millise äriettevõtte jaoks. AM.ee toimetusse pöördusid kaks Tele2 klienti, kes kurtsid, et vaatamata ainult kõneteenuse kasutamisele tuli neile kuu lõpus ikkagi arve andmeside kasutamise eest. Uurisime, miks ja küsisime ka teistelt operaatoritelt, kuidas seda vältida.

Lihtne lahendus: skänni oma vana foto sekunditega Google´i äppi abiga

Vana foto aastast 1986, skännitud Google PhotosPhotoScan äppiga.

Vana foto kvaliteetne skännimine on hea skänneri omajale lihtne, kuid aeganõudev: pildid tuleb tõsta klaasile, skännida eelvaade, siis päris-vaade ja ääred ära lõigata. Suure hulga vanade piltidega on ajakulu päris suur. Kuigi mobiilidel on ka nö skännimise funktsioon dokumentide jaoks, ei ole see läikivale fotopaberile tehtud piltidega kasutatav - peegeldus rikub tulemuse. PhotoScan aga aitab sellest veast vabaneda.

Tehnoloogiarevolutsioon jätkub: Tartu uues kinos asenduvad töötajad robotitega

Tehnoloogiarevolutsioon kinos: töötajate asemele tulevad robotid, aga töötajad jäävad. Fotod: Sergei Zjuganov

Masinad tulevad ja võtavad meie töö ära. Ka kinos. Juba praegu. Aga eks ongi aeg endale uuem ja huvitavam amet otsida. 29. aprillil avab Apollo Kino Tartus Euroopa kaasaegseima kinokeskuse, kus järjekordade vältimiseks müüvad ja kontrollivad kinopileteid masinad ning söögi-joogi eest võtavad raha automaatkassad. Tehnoloogiarevolutsioon on hulga töökohti ära kaotanud (ja siiski uued targad töökohad juurde tekitanud).

Telia avalikustas oma uued soodsad rändlustasud Euroopas

Telia Euroopa rändlustasude pressikonverents. Foto: Marko Habicht

Kes vähegi meedial silma peal hoidnud, on teadlik sellest, et käesoleva aasta 15. juunist ühtlustuvad Euroopa majandusalas (EL, sh Norra jt) rändlustasud. Telia võttis sammu ühtlustamise suunas Eesti operaatoritest esimesena ning alates tänasest on kõigil võimalik liituda uute pakettidega, mis hõlmavad endas ka uusi rändlusmäärasid.

Hinnakiri, rändlus Euroopas

Ärikliendi hinnakiri

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.