Eile Nokia esinduspoe avamisel Solarises sain vigase mäluga Nokia N900 täiesti korraliku vastu välja vahetada. Loodetavasti oli mäluviga varase testmudeli omadus, igatahes töötav mudel on ikka palju parem. Ja Maemo (N900 peal jooksev Linuxi sugulane) sai ka hoopis uue hingamise.
Maemo platvormi veebibrauser on hea selles mõttes, et töötab nagu tavalise lauaarvuti brauser. Ja mitte ainult selles mõttes - peaaegu igas mõttes on hea ja ilmselt parim brauser üldse mobiilide seas praegu. Flash ja Java pole probleemiks. Brauseriekraanil kaks korda klikkides küll suurendab veebilehte (nagu Opera), aga mõnikord jääb sellest väheks, pisemaid nuppe vajutades sõrmega alati pihta ei saa.
Samas saab pilti sujuvalt veelgi suurendada, helivaljuse üles-alla kerimise nupud töötavad brauseris ka suurendajana ja nendega saab väga suurelt veebi vaadata.
Vaatame mõnesid levinud veebisid, kus tavaline mobiilibrauser on hätta jäänud.
Lihtsad asjad nagu Google Maps ja AJAXi menüüd töötavad, kaarti küll nihutada ei saa ekraanil vedades, sest sellega nihutatakse kogu brauseriakent, aga Mapsi nupud töötavad kõik. Javascriptiga tehtud fotode lightboxid töötavad ka ning Javascriptis graafilised editorid (TinyMCE ja FCK) on samasugused nagu lauaarvutis, seega saab sisuhalduses näiteks mobiililt oma veebi uuendada mugavalt.
Silverlightid jms erilisemad asjad muidugi käima ei lähe, oleks ka liiga palju seda veel tahta. Pluginnisid pakuvad veebilehed Maemoga külastades nagu tavalisele Firefoxile, aga need siiski Maemo brauseriga ei ühildu. Samas on Nokia lehelt võimalik AdBlock ehk reklaamiblokeerija õiges formaadis alla laadida, et niigi ühendust koormavad reklaamid ei ummistaks liiklust.
Flashis video (Youtube, Vimeo, jt) töötab. Aga silmnähtavalt käib mobiili riistvarale nende videote jooksutamine veidi üle jõu. Hakib pilti ja isegi heli. Madalama resoga Youtube´i videoga, kui HD välja lülitada, aga saab sujuvalt hakkama.
Videostriimidest Microsofti formaati (MMS) ei taha toetada. Toetatud videoid aga mängib kahest kõlarist stereona ja väga kvaliteetse pildiga. Ekraan on muidu hea, kui välja arvata puutetundlikkuse tuimus.
Ovi Maps – tasuta kaasatulev navigaator on mugav ja täpne (A-GPS sai hakkama ka siseruumides, küll 30-40meetrise eksimusega). Isegi satelliidivaade 3D vaates ehk nagu silmapiirivaade, mitte ülalt alla on olemas. Satelliidivaade 3D reziimis on muidugi üliaeglane ja navigatsiooniks sobib ikka 3D kaardivaade. Ruutija Ovi Mapsil juhatab ilusti nii auto- kui jalakäijarežiimis, Lasnamäel tundis hoovidest otse lõikavad kõnniteed ära.
Kalender sünkroniseerub ilusti ja vaated on loetavad, aga aeglased. Uut vaadet avab ikka hea mitu sekundit.
Meiliteenuse seadistamine käib lihtsalt ja meile näitab HTMLis nii, nagu peab. Kirju ise välja saates on ka minimaalsed kujundusvõimalused: teksti font, suurus, stiil ja värv.
Hea on see, et saab meilidel ja muudel rakendustel automaatset uuendust lubada vaid üle WLANi eraldi ning 3G võrkudes käsitsi. Või ka kõigis võrkudes automaatselt. Esialgu tundub, et ka muud rakendused on kliendisõbralikud andmesideühendusi alustades ja erinevalt N97st ei kipu taustal ise kallist 3G ühendust avama.
Maemo rakenduste jaoks on praegu veel aeg siiski natuke varane – Ovi Store for Maemo 5 coming soon... siiski Nokia Maemo lehelt saab üht-teist laadida. Lubatakse, et Skype ja Fring saavad peagi valmis.
Üldiselt hakkas mulle maemo isegi meeldima. See pole küll esimese viie sekundiga intuitiivselt omandatav keskkond, kuid esimese pooltunniga saab asja käe sisse. Kasutusjuhendit vaja polnud ning Linuxi X terminali polnud ka seekord vaja käsurealt millegi sisestamiseks. Pole küll igapäevane multimeediatelefon (meediapleier näeb suht lahja välja), kuid Linuxikasutajale on see hea ja tuttav asi ning ärirakenduste arendajatele lausa väga hea asi (Qt arenduskeskkonnaga Linuxi rakendusi üle tuua olevat lausa lihtne).
Aga põhjalikumalt juba detsembri Arvutimaailmas.
KAIDO EINAMA