Kirjutame Nokia N900st seekord androidiblogis, sest paratamatult on Nokia arendataval Maemo opsüsteemil ja Androidil tegelikult üks ja sama tuum ning teoreetiliselt peaks need olema lähisugulased. Paraku algas tutvus Nokia Maemoga ja N900ga, mis jooksutab Maemot, kergete probleemidega.
Kõigepealt esimene probleem on selles, et mingil põhjusel on Linuxile teatud olukordades üsna tüüpiliselt tunnistatud telefoni flash mälu vigaseks (Memory Corrupted) ja sellepärast on tagatud mälule ligipääs vaid read only ehk ainult lugemiseks. Netis tuhnides selgus, et see polnud ainult konkreetse testtelefoni probleem. Samas igasugused taastamissoovitused ka ei töötanud.
Omapärane oli seal foorumis pakutud probleemi põhjus - et kasutaja on aku valel ajal tagant ära võtnud või USB ühenduse arvutiga ebaturvaliselt katkestanud. Kui see tõele vastab, siis "tellistuvad" N900d tavakasutajate käes üsna tihti, kuna nad ei tea tavaliselt midagi FAT failisüsteemist või selle probleemidest kirjutamise ajal ühenduse (või toite) katkestamisel. Kuid siin ei saa praegu Nokiat süüdistada, kuna tegemist oli siiski demotelefoniga ja võimalik, et üldse mitte tootmisküpse mudeliga. Aga nagu foorumist näha, on algusaja telefonil mõnikord sellised mäluprobleemid.
Teine ebaõnn tabas arvutiga ühendamisel. Nokia Software Updater ei leidnud N900t lihtsalt üles. Otsis ja otsis ja jäigi otsima. Updateri juhendis pole öeldud, et Nokia PC Suite on ka vajalik. Peale selle installi (300 MB!) sai asi korda. PC Suite sünkroniseerib Outlooki kalendrid ja kontaktid ilusti telefoniga ilma probleemideta ja erinevalt näiteks LG-st saab sellega hakkama ka siis, kui Outlook on lahti arvutis.
Kolmas ebaõnn on seotud esimesega ehk siis Memory Corrupted teate tõttu ei saa ühtki programmi käivitada, kuna seadmel puudub vaba mälu.
Selle nädala alguses Nokia "The Way We Live Next 3.0" konverentsil proffide demojate käe all nähtud Nokia N900 jättis aga küll hea mulje. Kõik jooksis ilusti, menüüd olid kiired, kasutajaliides askeetlik, kuid arusaadav, võiks nagu ennustada Maemole Nokia päästja rolli, kuid... nagu alguses öeldud, on testtelefonil probleeme. Kaugelt juhendanud Linuxi profid soovitasid konsoolist (jah, N900l on Linuxi konsool ka) sisestada erinevaid käsklusi, kuid Maemo on telefoni jaoks suhteliselt nuditud Linuxi versioon ja paljud võimsad tarkvarad tavaarvutile pole telefonile kaasavarana kaasa tulnud.
N900 pluss ongi väga lähedane sugulus Linuxiga. Kuigi testmudel tõrkus, on ilmselt Linuxi arendusega kogenud firmades lihtne N900le omi rakendusi teha. Selleks on Qt, mis aitab koostada Maemo rakendusi ja neid desktopi-Linuxist üle tuua või Symbianist vms, mitme platvormiga süsteem haagib väljundplatvormi valides kõik vajalikud teegid kaasa ja nii saab lihtsalt üle tuua omi rakendusi ilma eriti vaeva nägemata uue koodi treimisel.
N900 on tõsine telefon koos Linuxi konsooli ja väga hea suure ekraaniga. Raske ja toekas on ta ka. Täisklaviatuur meeldib konsooli kaudu asjade ajajale. See on spetsialisti telefon, äri- ja arvutiproffidele. Tavakasutaja võib veidi ära ehmatada, eriti siis, kui probleemid tekivad. Sest siis hakkab kasutajatugi rääkima kummalises konsoolikäskude keeles.
Nii näeb välja veateade katkise mälu kohta.