7 vana ja läbiproovitud katset sülearvuti vastupidavuse hindamiseks

Enne ärisülearvuti valikut on hea ostetav mudel järgi proovida. Selleks on juba aastaid kasutusel mitmed läbiproovitud nipid, mis kehtivad ka aina õhemaks ja kergemaks muutuvate arvutite ajastul. Võib-olla isegi kehtivad nüüd veelgi enam, sest korralik äriseadmete tootja suudab tugeva metallkorpuse ja läbimõeldud konstruktsiooniga ka saleda korpuse piisavalt tugevaks teha. Ärikasutaja jaoks on aga vastupidavus vaat et põhiküsimus, kuna igapäevaselt tööle, reisile ja koju kaasaveetav masin saab üsna palju vintsutada ning peab kogu selle liikuva eluviisi korralikult üle elama.

Siin ongi seitse katset, mis annavad üsna hästi teada, kui pehmest või sitkest puust kasutatav masin tegelikult on.

1. Korpuse kaane test

Esimene üsna oluline katse on sülearvuti kaane vastupidavuse test suletud olekus. Kui sulged sülearvuti ja libistad selle kotti, võib juhtuda, et keegi istub peale, kuskil ühistranspordis trügitakse või nügib mõni kaaslane lauaäärele pandud arvutikoti kogemata põrandale. Kas suletud kaanega korpus peab vastu? Kas siis, kui asjad on arvuti kaanele laotud, surub kaas liiga palju ekraanipaneelile või läbi vetrudes litsub ekraanipaleeni vastu klaviatuuri? See selgub juba kerge surve tulemusel. Vajuta näpuga kaane keskosale ja jälgi korpuse pinna lähedalt, kas ja kui palju keskosa allapoole vajub. Mida vähem vajub, seda parem. 

Kui arvuti korpus vastab militaarstandardile (näiteks MIL-STD 810G, millele vastavad HP Elitebook ja HP Probook seeria), siis on korpus täiendavalt tugevdatud ja peab vastu nii muljumisele kui kukkumisele. 

2. Klaviatuuri läbivajumise test

Vana traditsiooniline test arvuti sisemise konstruktsiooni vastupidavuse hindamiseks on klaviatuuri läbivetruvuse test. See annab aimu kahest konstruktsiooni tugevusest - kas klahvistik on piisavalt jäik, et sel mugavalt tippida ning kas klaviatuuri ja emaplaadi vahel on korpus piisavalt tugev, et survet klahvidele arvuti ühe kõige tähtsama osa - trükkplaadi peale ei kannaks.

3. Klahvitest - kas mudides ragiseb?

Kui teed sülearvutil ohtralt tööd teksti (ja numbritega), on üks tähtsaimatest omadustest kindlasti mugav ja vastupidav klaviatuur. Klahvide all asuva konstruktsiooni tugevust on hea hinnata mõnda klahvi servadest mudides ja vajutades. Kui nurkadest vajutades klahvid krõpsuvad või ragisevad, siis klahvi liigendid on nõrgad. Kui klahvid on ühtviisi jäigad, siis on tegemist ilmselt üsna kaua kestva klahvistikuga.

HP Probook

Hea on ka see, kui tihti kasutatavad klahvid, näiteks nooleklahvid on suurema pinnaga. Siis kestavad need kauem ja on ka lihtsam kasutada. Vastupidavusele tulevad kasuks veel eraldi numbriklahvid, mida näiteks raamatupidajad, juhid või tudengid saavad mugavalt kasutada eraldi ja neid klahve on sel sihtgrupil vägagi tihti vaja.

4. ekraanikaane (ettevaatlik) väänamine

Üks suurimaid väljakutseid arvutitootjale on üliõhukese ja ülikitsaste ekraaniäärtega kaane tugevdamine. Eriti keeruline on jäikuse suurendamine diagonaalis väänates. See test tuleb ette võtta väga ettevaatlikult, sest liiga jõuliselt katsetades võib ka tugev arvuti saada vigastusi. 

Võta ekraani mõlemast ülemisest nurgast kahe käega kahte sõrme kasutades kinni ja vääna erinevates suundades (õrnalt!). Kui on tunda parajat jäikust, siis ekraanipaneel on hästi kaitstud. Mida pehmem on aga ekraanikaas väändele, seda kiiremini võib juhtuda, et ekraanipaneeli kinnitused tulevad lahti ja ekraanile tekivad defektid - jooned või laigud.

5. Ekraanihinge vibreerimine

Äriklassi sülearvuti kaant avatakse-suletakse pea mitu korda rohkem, kui stabiilselt kodus laual seisva sülearvuti oma. See tähendab, et ekraanikaas peab paremini vastu pidama. Kuid ekraanihingel on veel teinegi oluline funktsioon - see peab hoidma ekraani paigal ka siis, kui kasutaja teeb tööd lennukis, bussis, lainetel loksuvas laevas või auto tagaistmel. Loksuv ekraan rikub silmi ja seda on raskem lugeda. Ekraanihingede jäikus peab selle ära hoidma, kuid siingi peab tootja valima kuldse kesktee - liiga jäika ekraani pole mugav ühe käega avada, liiga pehme aga, nagu öeldud, kõigub liiga palju ja segab töötegemist.

Test on siinjuures lihtne - võta sõrmega ekraani ülaosast kinni, tõmba kaant enda poole ja lase järsku lahti. Õige ekraanihing teeb vaid üks-kaks võnget ja jääb paigale. Kehvemad hinged lubavad ekraanil jõnksutada õige mitu korda ja suure amplituudiga.

6. Vaata üle arvuti pordid

Sülearvuti pordid on kasutusel iga päev hiirt, klaviatuuri, monitori, dokki või mälupulka ühendades. Need peavad kestma, sest lahti murdunud või katkist porti parandada on mõnikord üsna kulukas. 

Pordid

Vastupidaval arvutil on pordid korpuse sees ja ühtki väljaulatuvat osa ega serva pole. Proovi mõne mälupulgaga, kui kerge on USB pessa seda pista - kas pesas hoitakse seadet kindlalt kinni või see loksub või paindub? Mida jäigemalt on mälupulk kinni, seda kindlamalt pesa töötab, aga ka siin peab tootja tegema kompromisse. Nimelt võivad liiga jäigad ja raskelt käivad pordid samuti arvuti eluiga lühendada, kui kasutaja nendele liigset jõudu rakendab, et pulka kätte saada.

7. Pikk garantiiaeg

Seda on lihtne testida müüja juures, kuna garantiiaja pikkus on alati selgelt kirjas. Pikk, üle ühe-kahe aasta garantii ise juba näitab, et tootja on oma masina kestvuses kindel ja see peab vastu aastaid. 

HP näiteks annab oma ärisülearvutitele garantii kolm aastat. NB.ee kui HP ametlik partner pakub lisaks veel üht aastat garantiid, kui kasutaja oma sülearvutit hästi hoiab ja teeb kolmandal aastal sellele ühe hoolduse. Eks vastupidavusest annab tunnistust seegi, et NB.ee partner Greendice ostab tagasiostu garantiiga viie aasta jooksul tagasi kõik hästi hoitud sülearvutid. Seega peavad nii tootja kui müüja uskuma, et see arvuti tõesti viis aastat hästi vastu peab.

Mida tootja testib?

Näitena vastupidavuskatsetest võib tuua HP ärisülearvutite karmi testimisprotsessi Total Test Process, mis koosneb tervest hulgast erinevatest katsetest. Need tagavad militaarstandardile MIL-STD 810G vastavuse. Test koosneb järgmistest osadest.

  • Kukkumistest: sülearvuti peab vastu pidama kukkumisele 75 cm kõrguselt igale küljele ja nurkadele
  • Löögitest: seade peab vastu pidama löökidele
  • Vibratsioonitest: koprus peab üle elama pikemaaegse vibratsiooni
  • Tolmutest: arvuti peab töökorras olema igast suunast korpuse avadesse puhutud tolmuga
  • Niiskustest: masin peab töötama kuni 95% suhtelise õhuniiskusega
  • Kõrgustest: sülearvutile ei saa mõjuda suurtel kõrgustel (kuni 4500 meetrit merepinnast) töötamine 
  • Kuumustest: arvuti peab suutma tõrgeteta töötada kuni +60 kraadiga ja väljalülitatuna töökorras vastu pidama kuni +70 kraadiga
  • Külmumistest: arvuti peab töötama kuni -30 kraadiga ja säilima väljalülitatuna töökorras kuni -50 kraadiga
  • Liivatest: töövõime peab säilima liivatormis kuni 20 m/s ja temperatuuril kuni +60 kraadi
  • Purunemistest: sülearvutil ei tohi eralduda suuremaid tükke kukkumisel või kokkupõrkel
  • Kastepunkti test: sülearvuti peab probleemideta käivituma temperatuuri järsul langemisel (-6 kraadi)
  • Päikesekiirguse test: pikal viibimisel otseses päikesevalguses ei tohi tekkida mingeid kahjustusi (ülekuumenemist, kattematerjali omaduste muutumist jne)
  • Plahvatusetest: arvuti ei tohi tekitada säded plahvatusohtlikus keskkonnas (kütuse ja õhu segus)
  • Temperatuurišoki test: vastupidavus ekstreemsetele temperatuurikõikumistele (tõus või langus)
  • Transporditest: pakendis toode peab vastu pidama korduvatele loopimistele ja kukkumistele
  • Pakkimistest: toote pakendamisel peab see vastu pidama erinevatele väänetele ja löökidele
  • Staatilise elektri test: peab vastu pidama staatilise elektri laengutele kuni 8000 volti

Vaata siit videost lähemalt, mida ärisülearvutid enne üle elama peavad, kui need militaarklassi standarditele vastavaks tunnistatakse:

 
Osta äriklassi sülearvuti NB.ee-st maaletooja hinnaga!

Äriklassi sülearvutite rubriiki toetab HP.

NB.ee on HP ametlik partner.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.