Dell Studio XPS 13 – nahast ja metallist mängu- ja tööloom | AM.ee

Dell Studio XPS 13 – nahast ja metallist mängu- ja tööloom

(Arvutimaailm 03/09)

Kuigi ka seda Delli mudelit on võrreldud Apple´i Macbookidega, on XPS 13 hoopis teisest puust. Või teisest metallist, kui täpsem olla. Soliidsusele kohustuslik tükike nahkkatet on ka, aga ekraan võiks natuke parem olla.

Dell Studio XPS 13 on erinevalt kergest Latitude E4200st ka kerges pakendis – õhuke karp avaneb efektselt ja oma uue arvuti lahtipakkimisele maksab ka suurem seltskond pealtvaatajaid kutsuda – tegemist oleks nagu hinnalise kosmosetehnika kestaga.

Läikimise üle aga ei maksa enam imestadagi – isegi soliidsed äriklassi ThinkPadid põevad juba kõrgläikehaigust, nii ka see XPS 13 läigib nii seest kui väljast. Et asi lausa käest ei libiseks läikiva kesta tõttu, on soliidse nahkribaga varustatud jupike ekraani tagaosa – just see osa, kust arvuti kaenlasse haaratakse. Samas aga on süleri randmetugi ka nii läikiv, et kriminalist võib peopesajäljed juba eemalt fikseerida.

Töötegemise seisukohalt on need välised iseärasused näpujäljekogujana muidugi pisiasjad. Tööd ta aga teeb ja tööd teha on selle arvutiga mugav. Kui enamasti on klahvidel kaldus servad, siis Dellil madalad ja teravama äärega, nii et sõrm eristab iga klahvi kindlalt ja ei puutu ka hooletul tippimisel kokku naaberklahviga. Tunne on sama mugav, nagu tipiks MacBookil. Klahvid käivad mõnusalt pehmelt ja tundub, et pehme on ka klahvialune pinnas, eriti paremas ääres, kus läbivetrumine on üsna tugev. Pole ka ime – õhukeses kiilukujulises arvutis on just sinna alla peitunud sisestuspiluga optiline seade. Selline seade on sülearvutite juures üsna uus, kiskudes taas mõtted Macile, kuid kahtlemata on väljaulatuva sahtlita DVD seade mugavam ja töökindlam.

Sisse lülitades paljastuvad klahvide kohal olevad puutepaneeli nupud, millest saab juhtida multimeediat ja WiFit. Muude lülitite ja pistikupesade asetust võib pidada peaaegu ratsionaalseks – kõik kergesti ligipääsetavad, tagaküljel pole midagi ja minimaalselt vajalik ärikasutaja jaoks olemas. Nuriseda saab aga kahe asja üle: kaks USB pesa jäävad väheseks ja heliväljundid-sisendid on eesservas, mis kitsastes oludes süles on ebamguavalt otsapidi kõhus, kui sinna midagi ühendada.
Pistikupesadest on esindatud paar Delli viimase aja kiiksu – USB pesaga kombineeritud universaalne eSATA pistikupesa ja Display Port, mis mõlemad on head leiutised. Hoiavad esiteks kokku ruumi ja teiseks laiendavad sülearvuti ühendusvõimalusi. eSATAga saab ühendada mõne ülikiire välise kõvaketta ning Display Port pakub ühendusi nii telekasse kui lisaekraani jaoks. Vaja on omada vaid vastavaid lisakaableid.

Kui läikiv ja tulesid vilgutav XPS 13 käima jookseb, siis leiab sealt Delli spetsiaalse menüüprogrammi, mis kõrvaldab algaja arvutikasutaja jaoks Windowsiga seotud ebamugavused, kui kohe ei leia kõiki vajalikke asju üles. Delli menüü viib otse multimeedia, dokumendiprogrammide ja arvuti seadete juurde, pole vaja enam kuhugi Start-menüü rägastikesse eksida.

Kui klaviatuuri sai loo alguses ohtralt kiidetud, siis ekraani jaoks tuleb kiidusõnadega kitsim olla. Jah, läikiv pind on oma pooldavate argumentidega, kuid nüüd, millal ma olen terveid päevi läikiva pinna taga töötanud, võib öelda, et silmale see pole hea. Samuti väsitavad silmi kõrge punktitihedusega ekraanid, kus kiri muutub eriti pisikeseks. Dellil liigse punktitiheduse probleeme pole – standardsed 1280x800 punkti on ka odavatel ekraanidel, vaatenurk võiks aga siiski avaram olla ja LCD paneeli kate pisutki matim.

Videokaart võiks sobida nii äriks kui mänguks – Nvidia Hybrid-SLI on nagu kahe peaga lohe, millest üks on lahjem ja integreeritud, kui vaja akut säästa ning teine täisjõuline pildiliigutaja Nvidia GeForce 9400M, mis aitab ka mängida enam-vähem normaalselt, kuid mitte nii, nagu võimsate lauaarvutitega. Säästuvideokaardi režiimis pole aku tööiga siiski just kiita – venitas kuidagi kolm tundi välja tühjenemiseni.
Ilmselt kestab see arvuti kaua – füüsiline konstruktsioon jätab mulje, et enne jääb sisu lootusetult vanaks, kui kest narmendama hakkab. Ja kuna nüüd on hakanud kiiresti arenema ka arvutimood, võib juhtuda, et esimesena saab löögi arvuti eriline välimus, kui järgmise sügistalvise kollektsiooniga on moes hoopis muud värvid ja tegumoed.

KAIDO EINAMA
-kaido@am.ee(link sends email)-

TEHNILISED ANDMED
Dell Studio XPS 13

Hind: 20 500 kr (IT Grupp)
Protsessor: Intel Core 2 Duo P8400 (2.26 GHz)
Mälu: 4GB, DDR3
Ekraan: 13.3" WXGA (1280x800)
Veebikaamera: 2 Mpix
Kõvaketas: 250 GB (7200 rpm)
Meediaseade: 8x DVD+/-RW
WiFi: 802.11n
Opsüsteem: Windows Vista Home Premium
Pordid ja laienduspesad: 2x USB 2.0 (1x USB ja 1x USB/eSATA combo), VGA, Firewire, 10/100/1000 Mbit/s LAN, Express Card, Display Port, HDMI, 8-ühes mälukaardilugeja
Kaal: 2.22 kg
Aku tööaeg: 3-3,5 tundi

PLUSSID
+ hübriidvideokaart
+ hea klaviatuur
+ vastupidav, tugev disain

MIINUSED
- aku väike tööaeg
- kehvavõitu ekraan

Arvutimaailma hinne 4-
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.