Test: maailma parim Eesti tehnoloogiaajakirjanike Aasta Telefon Sony Xperia XZ | AM.ee

Test: maailma parim Eesti tehnoloogiaajakirjanike Aasta Telefon Sony Xperia XZ

Sony Xperia XZ valiti Eesti tehnoloogia-ajakirjanike poolt möödunud aasta kõige kõigemaks telefoniks ning lõpphääletusel jäi kõlama just selle kvaliteet ja innovatsioon. Seega otsustasime AM-i laboris teha ära Aasta Telefonide paremikuga korraliku nö bikiinivooru.

Finaalis olid teatavasti OnePlus 3, Samsung Galaxy S7 ja keset lahingut ootamatult lisandunud Sony Xperia XZ, mille Sony toetajad püünele tõstsid. Kõik kolm on meie käest läbi käinud ning on edaspidigi nii mõneski aspektis heaks võrdlusmomendiks. Sama lugu on Honor 8 ning Samsung S7-ga - viimane on ka meie aastases testis. Kuid avastasime, et XZ-i kohta eelmisel aastal meie veebiveergudel juttu polegi.


Geeniuse vastutav väljaandja Henrik Roonemaa oli Aasta Telefoni valimisel sõltumatu administraatori rollis, pannes kirja hindajate eelistused.

Sony Xperia XZ on hetkel mobiililette vaadeldes pigem keskmise suurusega. Korpus on metallist ning seadme kaal üsna tunda käes hoides. Sõrmejäljelugeja on mugavas asukohas, kuid pole siiski sama hea kui näiteks Huaweil või OnePlusil. Nimelt ei pea neil sõrmejäljelugejat kasutamiseks vajutama. Sony sõrmejäljelugeja on toitenupu sees ja kärmem, kui Sony eelmisel mudelil, kuid siiski mitte kõige kiirem ja mugavam kõigi teiste konkurentidega võrreldes. Midagi ette heita aga ka pole.

Üldiselt jätab nutitelefon kvaliteetse ja monoliitse mulje, olles siiski 11 grammi raskem kui Samsung Galaxy S7, mis numbrina ei ütle midagi, kuid käes annab selgelt tunda. Võib öelda ka seda, et raskem on soliidsem.

Tagaklaasi purunemist pole karta, sest tagakülg on metallist. Eelmise või üle-eelmise generatsiooni Sony Xperia mudelitel võis tagaklaas aga praguliseks muutuda ka kergel kukkumisel.

Innovaatiline aku

Sony Xperia XZ puhul saab innovatsioonist rääkida kõige enam aku (ja selle laadimise) juures. Sony lisas tarkvaralise funktsiooni, mis lõpetab automaatselt laadimise, kui on teada, millal hommikul telefoni kasutama hakatakse. Alles vahetult enne kasutamist laetakse täis viimane osa, mis peaks akut säästma. St natukene enne ärkamist laetakse aku täis, kuid enne seda hoitakse seda ca 90% juures. Pikas plaanis peaks see aku eluiga oluliselt pikendama. Samas - kui oled ebaregulaarse päevaplaaniga, siis selline ette ennustav kiirlaadimine natuke jukerdab, kui iga päev ise ajal ärgata. Mõne päeva pärast siiski saab ka 90% pealt alustades 60% peal õhtusse. Alguses aga kustus segaduses aku ühe korra enne õhtut.

Kas see ka pikaajaliselt toimib? Paarinädalase testimisega on seda raske öelda. Küll aga sai üsna kiirelt selgeks, et meie elutempo juures, kus ärkamine ei ole iga päev samal ajal, on meil mõnikord tühjema akuga telefon, millele üritame erinevates kohtades igaks juhuks elektrit leida.

Aku kestus tõenäoliselt ei üllata kedagi, kuna kestab normaalse kasutuse juures sama palju, nagu kõigil teistel suure ekraaniga nutikatel: aktiivsel kasutusel vajab igal öösel laadimist. Normaalselt kasutades kestab päeva kuni poolteist.

Veekindlus on vastavuses IP68 standardiga, mis on väärt lisaomadus.

Kasutusel on USB-C tüüpi laadija, mis toetab kiirlaadimist, kuid kasutab andmevahetuseks USB 2.0 standardit, seega kiiret failide liigutamist ei ole. Selleks võib kasutada ka WiFit või 4G-d.

Hirmus popp teema on kõrvaklapipesa, mis on täiesti olemas. 

Androidi versioon 7.0 on olemas kõigi oma eelistega.

Seilates innovatsiooni lipu all, on Xperia XZ ekraani resolutsioon siiski madalavõitu: HD, mis on näiteks Samsungi S7-ga võrreldes vähem ning pea poole odavama OnePlus 3ga sama.

Ka operatiivmälu on pigem keskmiselt (3 GB), samal ajal kui esikolmikusse jõudnud OnePlus 3 kõhus laiutab 6 GB ning Samsung longib kuskil vahepeal oma 4 GB mälumahuga.
Siiski ei täheldanud AM-i testimistiim igapäevase kasutuse juures mingeid märkimisväärseid tõrkeid või viivitusi, mis oleksid vähesest mälust põhjustatud.

Tarkvara on Sony seadmes kohe alguses palju. Osa võib nimetada liigseks ballastvaraks, samas võib see mõnede kasutajate jaoks olla vajalik, kes ise ei oma eelistusi ja Google Play poest ei oska igaks elujuhtumiks õiget äppi valida. Kuidas kaasa pandud tarkvarast vabaneda, kirjutame üsna pea eraldi artiklis.

Sony Xperia XZ kaamera - vaatame lähemalt

Kaheastmeline kaameranupp (fokusseerimine, pildistamine) on üks igati tänuväärt asi ja mitte kuigi tihti esinev, seega pildistamiseks tasub kasutada mugavat eraldi nuppu, nagu "päris" digikaameratel.

Automaatrežiim teeb valges päris häid pilte, ning ägeda nimega hübriidfookus kiirendab fokuseerimist ka liikuvate objektide puhul. Olgugi, et Sony toodab sensoreid väga palju ka teistele brändidele ja väga häid, pole pildid Sony enda seadmes mitte tippklassist, vaid pigem kõva keskmine. All on pildid Aasta Telefoni finalistide kaameratest. Klõpsa pildil, avaneb originaal.

Sony Xperia XZ proovipilt
Sony Xperia XZ.

Samsung Galaxy S7 proovipilt.
Samsung Galaxy S7.

Kaameral saab seadistada säriaega ja ISO. Kui muudad ISO ja peale seda hakkad muutma säriaega, muutub ISO automaatseks.

4K videot saab salvestada viieteljelise stabilisaatoriga, mis annab tavalisest selgema ja stabiilsema pildi. Mõeldes lähitulevikule ja headele Sony 4K teleritele, kust seda pilti vaadata, on 4K igati vajalik valik.

Jõudlustestid

Sony Xperia XZ jõudlustestid lennutavad seadme AM-i Androiditelefonide jõudluse edetabelis esikümnesse, täpsemalt seitsmendale kohale. Pole paha. Pole küll tippude tipp, aga täiesti normaalne tulemus, mis ka kasutades oli näha - üleliigseid viiteid ega uimasust telefoni kasutamisel polnud. 

  • Quadrant 28518 p
  • AnTuTu Benchmark 121849 p
  • Geekbench 4 – 1625 p

Heli - Walkmani vääriline

Sony tõi eelmisel sajandil välja legendaarse Walkmani - kvaliteetse pleieri, mis sai standardiks. Ka Sony telefondes on heli olulisel kohal Xperia XZ on HD-pleieriga ehk heli kvaliteet on parem kui tavaliselt. Siit saab omale ka vastavaid HD muusikapalasid hankida.

Kas tegu on kõige kõige parema telefoniga, mida eelmisel ja käesoleval aastal osta saab? Me nii uljaid sõnu ei kasutaks, kuigi tegu ei ole suures pildis üldse halva telefoniga. Kui hind (600 €) oleks oluliselt madalam, siis võiks isegi soovitada rahvatelefoniks.

MARKO HABICHT
KAIDO EINAMA

PLUSSID
+ SIM kaarti saab abivahenditeta vahetada
+ hea heli (HD)
+ korralik video (4K, stabilisaator)
+ eraldi pildistamisnupp

MIINUSED
- kaasas palju kasutut tarkvara
- ei midagi erilist, disain on retrohõnguline
- kallivõitu

TEHNILISED ANDMED

Nutitelefon Sony Xperia XZ
Hind: 599 eurot (Elisa)

SIM-kaardi tüüp: nano-SIM, üks SIM
Niiskuskindlus: jah, IP65/IP68
Operatsioonisüsteem: Android 7.0
Protsessor: Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 2,2 GHz + 1,6 GHz (Quad Core)
Ekraan: 5,2-tolline, 1920 x 1080 pikslit
Operatiivmälu: 3 GB
Välkmälu: 32 GB
Lisamälu: microSD kuni 256 GB
2G sagedused (MHz): 850/ 900/ 1800/ 1900
3G sagedused (MHz): 800/ 850/ 900/ 1700/ 1900/ 2100
4G sagedused (MHz): 800/ 850/ 900/ 1700/ 1800/ 1900/ 2100/ 2600
Mobiilse andmeside max kiirused (Mbit/s): 450 allalaadimine / 50 üleslaadimine
Ühendused: USB 2.0, Bluetooth 4.2, WiFi, NFC, DLNA, USB OTG, Screen Mirroring
Tagumine kaamera: 23 MP, video kuni 4K
Eesmine kaamera: 13 MP, video kuni 1080p
Aku: 2900 mAh
Mõõtmed: 146 x 72 x 8,1 mm
Kaal: 161 g

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.