Igapäevase sülerikasutajana võib vahest suure 27-tollise monitori tagant olla üsna huvitav arvutipilti vaadata. Seekord vaatame 27-tollist Philipsi monitori 272B7QPTKEB - no vähemalt monitoridele pandavad nimed on tänapäeval sama krüptilised kui veel 5-6 aastat tagasi.
27 tolli on muidugi selles mõttes petlik, et nüüd on enamus ekraane laiekraanid kas kuvasuhtega 16:9 või isegi 16:10, mitte 4:3 nagu väga palju aega tagasi. Ühendusvõimalusena on säilinud tänapäevani analoog-VGA, natuke uuem Displayport ja muidugi praegu standardiks saanud HDMI, mis toob ka heli arvutist ekraani 2 W stereokõlaritesse, mille kvaliteet on kehv. Ühendame üle HDMI ja muidugi tunneb monitor ühendatava ära - pole enam need ajad, kui esimesed minutid mööduvad arvuti ja monitori seadetes tuhlamisega. Kolm USB 3.0 porti asuvad ka tagaküljel - nendeni pääsemiseks ei pea taskulampi kasutama, küll aga arvutiga ühendamise kaablite juurde, sest isegi tavalise valgustusega ei näe, mis seal allservas asub, kus need teised pesad on.
Ekraan on nii ere, et kitsad servad, mida on poole sentimeetri jagu, jäävad peaaegu nähtamatuks. Allservas leiduvad menüünupud, kust nagu ikka saab valida elementaarseid seadistus-asju. Nii nagu mobiilidel, nii on nüüd ka monitoridel sinise filtreerimise režiim, et õhtused töötajad saaksid lasta aju puhkeolekusse ja peale ekraani tagant lahkumist oleks võimalik kohe magama jääda. Nimelt on teadlased kindlaks teinud, et sinaka ekraani vahtimine ärritab aju teatud keskusi ja ei lase magama jääda, seega tuleb öötööl sinist kinni pidada.
Monitore testitakse peente kalibreerimisseadmetega, kui on soov tõsist foto- või videotöötlust teha. Samas on see monitor mõeldud pigem kontoritööks ja kannab nimetust ärimonitor, seega ei hakka juuksekarva kalibraatoriga lõhki ajama. Aitab juba sellest, kui vaatame musta pikslit üle ekraani. Isegi tulesid pole vaja ära kustutada, et veenduda - kasutatav W-LED taustvalgustus (ehk teisisõnu valgete LED-idega) kumab parajalt läbi. Vaid väga täpselt otse kindlal kaugusel istudes (ca 60 cm) on pilt kõige pimedam. Samas on taustavalgustus vilkumisvaba, mis muidu on paljude odavamate taustavalgustuste probleem: ekraani heleduse muutmisel lihtsalt vilgutatakse vastavalt kas tihedamalt või hõredamalt taustavalgustust, mis hakkab silmadele. Philips reguleerib õnneks sujuvalt, mitte vilgutades ja see on just kontoritööks ja ärikasutuseks hea. 2560 x 1440 piksline ekraan on paljudeks kontoritöödeks paras. Kui arvuti on enamaks kui Full HD-ks võimeline, pole pilt monitoril üldse "karvane".
Reageerimisaeg on 5 ms, mis samuti jääb Exceli ja Wordi või veebi jaoks täiesti piisavaks. Heledus 350 cd / m2 aga paistab lausa hea, tunduvalt heledam, kui süleri enda ekraan.
Veel on ülihea monitori vaatenurk - pilt paistab loomulik lausa peaaegu külje pealt vaadates ning värvid ei moondu ka siis. Seega võiks iga nurga all värvide püsimise omadusega sobida toode samuti nõudlikumale kasutajale, kelle jaoks värvid on tähtsad. Kuna raamidki on väga kitsad ja vaatenurk lai, kõlbaks Philips väga hästi veel suurte mitmest monitorist kokku pandud ekraani-pannoode moodustamiseks. Seda toetab ka Displayport 1.2, mis väljub ühe kaabliga arvutist ja järgmisi monitore saab juba jadamisi eelmise küljest edasi ühendada (Displayport Out kaudu).
Igapäevaseks tööks kasutatava monitori asendi reguleerimise võimalused peavad aga muidugi olema kõige paindlikumad ja olulisemad. Ekraani saab liigutada üles-alla oma 15 cm jagu, muuta kallet -5 kuni +20 kraadi, pöörata, ilma et jala asendit peaks laual muutma kuni 178 kraadi ning kõik see käib üsna kergelt. Lisaks võib ekraani ka püstipidi keerata.
Kuid veelgi olulisem omadus, võiks öelda, et lausa põhiomadus, mille pärast üldse see toode sai testimiseks küsitud, on sisseehitatud veebikaamera. 2 MP muidu üsna tavaline kaamerasilm monitori kohal vabastab kinniteipimisest, kuid lubab siiski seda vajadusel muretult kasutada näiteks videokonverentsideks. Nimelt käib kaamera korpuse seest välja ja selle saab suruda füüsiliselt korpuse sisse tagasi. Seda, et keegi mehaanilise lüliti ära häkiks, ei maksa karta. Või vähemalt me usume Philipsit, et puudub mingi elektromagnetiline moodus kaamera väljasõidutamiseks. Aga kui see siiski juhtub, siis on ju oma silmaga näha. Lisaks on kaamera varustatud ka mikrofoniga, et videokõnet veelgi mugavamalt teha. Mikrofon sõidab koos veebikaameraga korpuse sisse.
Selleks, et monitori enda kaamerat kasutada, tuleb arvuti ja monitori vahele ühendada kaasasolev USB-kaabel ja installitakse vastav draiver.
Ärimonitor siiski tahab jälgida, kas keegi istub selle ees või mitte - kui ekraan tunneb, et on üksi jäetud, vähendatakse energiatarbimist 80%. Seda ei jälgita siiski veebikaamerast, vaid infrapunasensoriga. Liiga tumedate riietega soovitatakse sensori tundlikust ekraanimenüüst juurde keerata.
TEHNILISED ANDMED
Monitor Philips 272B7QPTKEB
Hind: 565 eurot (Eesti poodidest veel ei leidnud)
Ekraanidiagonaali suurus: 27 tolli / 68,5 cm
Külgede suhe: 16:9
Eraldusvõime: 2560 x 1440 pikslit @ 60 Hz
Heledus: 350 cd/m2
Kontrast: 1000:1, "nutikas" kontrast kuni 20 000 000:1
Vaatenurk: 178º/178º
Asendi seadistamine: kõrgus 150 mm, pöördenurk 90 kraadi, vasakule-paremale pööre -175/175 kraadi, ette-taha kalle -5/30 kraadi
Ühendused: VGA (analoog), DisplayPort 1.2, mini DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, DisplayPort out, sünkroniseerimissisend (eraldi ja Sync on Green), USB 3.0 x3 (üks kiirlaadimisega mobiilidele), helisisend/heliväljund
Kaamera: 2 MP; korpuse sisse suletav
Mikrofon: jah
Kõlarid: 2x 2 W (stereo)