Telia lubab 5G-d, mida see tähendab? | AM.ee

Telia lubab 5G-d, mida see tähendab?

Kui EMT ja Elion üleöö veel värvilisemaks ja Teliaks muutusid, lubati kohe ka Eestis ühe esimesena maailmas 5G välja tuua. Küll alles aastal 2018, kuid skeptikud peavad sedagi tähtaega liiga ennatlikuks. Mida see 5G aga üldse tähendab?

Kiirused hakkavad 5G võrgus ületama 10 Gbit/s. Kuid kiirus pole ainuke uus asi. 5G kasutab ära paljusid sagedusribasid, sealhulgas olemasolevaid, seega võib 5G seade neelata oma andmesidevajaduseks telekanalitele, WiFi-le, senisele mobiilsele andmesidele eraldatud ja ilmselt ka paljude seni kasutamata sagedusalade ressurssi.

Potentsiaalsed 5G rakendused võivad hõlmata e-tervise valdkonda, kus on võimalik patsiente otseajas jälgida ja distantsilt ravisoovitusi jagada; võrku ühendatud autod saavad aga omavahel „suhelda“ ning üksteisele näiteks hoiatusi jagada. Kõigele lisaks paranevad võrgu näitajad nii jõudluse, katvuse kui energiatarbimise osas.

Rootsi on olnud pikka aega IKT vallas teerajaja ning Ericssoni ja TeliaSonera koostöös avati riigis 2009. aastal maailma esimene 4G võrk. Nüüd plaanib Telia ühe esimesena maailmas avada ka 5G võrgu, seahulgas samal ajal ka Eestis.

Ericssoni uusima mobiilsusuuringu Ericsson Mobility Report andmetel jõuab 5G kasutajate arv 2021. aasta lõpuks 150 miljonini. 5G teenused parandavad märgatavalt mobiilsete lairibaühenduste võimalusi ja pakuvad laialdaselt uusi kasutusviise (üks põhilisemaid on nt asjade internet, kus nii suuri kiirusi ei vajata, küll aga suuremat leviala).

Maailma esmaesitlus on plaanitud 5G võrgul Lõuna-Koreas 2018. aastal taliolümpiamängudel. Esimene kommertsvõrk peaks valmis olema 2020. aastal. kas Telia jõuab varem? Seda näitab aeg.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.