Tänasest on AM-is uus rubriik - nutikellad (leitav ka vasakust veerust). Oli ka aeg, sest kellalugusid oli juba päris palju kogunenud. Ja alates tänasest käivitame nutikellamaratoni - iga päev testime uut nutikella. Seni, kuni neid siin meie laboris jätkub. Täna hommikul tuli just veel üks juurde - otse Hiinast, asus sealt teele juba jõulude ajal.
Esimene nutikell, mis aga nüüd käele sai, on Šveitsi firmalt MyKronozelt ja kannab mudelinime Zewatch3. Firma on küll vaid napilt paar aastat vana, kuid tooteportfell sellest hoolimata päris lai.
Zewatch3 on huvitav kell, mis toetab neid kõiki – nii Androidi, IOS-i kui Windows Phone´i ja on kindlasti just sellepärast üsna ihaldusväärne. Eriti just Windowsiga telefonide omanikele, sest neile pole palju mõeldud. ZeWatchi proovimegi sellepärast kõigepealt Windowsiga telefonil.
Laadimine on lahendatud kellal mugavalt – keerad kellarihma ühe kinnitusklambri otsa tagasi ja seal all on neli USB-pessa mahtuvat klemmi õhukese keelekesega. Suru kas otse arvuti taha või kasuta USB-pikendusjuhet, mis on kaasas.
Telefoni välimus aga pole midagi erilist – pehmest plastist rihm ning nikkel-äärega must ekraan, mis näeb välja kui tüüpiline pulsikell, mitte Šveitsi disaini-ime.
Karbis on kaasas lisaks USB-pikendusjuhtmele väga põgus kasutusjuhend, mis siis et paks. See on lihtsalt väga paljudes erinevates keeltes.
Nii Androidile, IOS-ile kui Windowsile tuleb laadida vastavast rakendustepoest ZeWatchi äpp. Windowsile on Zewatch2 ja Zewatch3. See viimane on õige.
Esialgne õhin kaob, kui telefon ei suuda kellaga ühenduda. Hiljem siiski selgub, et nagu ikka Bluetoothiga paaritades, tuleb mitu korda proovida ja kauem oodata. Ja siis töötabki.
Zewatch on lihtsa ühevärvilise ekraaniga – valge LED särab mustal taustal. Avaekraanil on kell, kuupäev ja mõned ikoonid, mis näitavad kella olekut. Esimese asjana proovime muusikat – Spotify ja telefoni enda pleier mängivad läbi telefoni vaikset viit, telefon ise on samal ajal vait.
Telefonist saab seadistada alarme: näiteks telefoni kadumise alarmi, kui mobiil kellast liiga kaugele lahutada. Ja teateid: kaheksa tähega kirjeldus (rohkem ekraanil näitama ei mahu) ning ikoon: sport, magamaminek, söömine, arstirohud, äratus, isedefineeritud teade.
Fitness-kellaks Windowsi telefonis see mudel sobib, kuid teateid telefoni ei jõua. Bluetooth edastab vaid muusikat. Seega Windowsi kasutaja jaoks ei ole kõnedele vastamist kellaga, SMS-e, e-kirju, kalendriteateid, sotsiaalmeediasõnumeid.
Kogu see imeline maailm on olemas Androidi ja IOS-iga telefonidega paari pannes.
Kuid kõigi telefonidega saab kena statistilise ülevaate, kui hästi oled maganud, kui palju päeva jooksul samme teinud, mitu kilomeetrit kõndinud, palju kaloreid kulutanud.
Sony Xperia Z-iga paaritades-rakendades töötavad kõik kella lubatud funktsioonid, kuigi ka selle telefoniga esialgu tundus, et kellaga läbisaamist pole. Tuleb lihtsalt tavalisest oluliselt kauem oodata, kuni Bluetooth sünkroniseerima hakkab.
Androiditelefoni ekraanile ilmuvad ikoonina kalendriteated, teate sisu aga ei näidata. Saabuvast kõnest peaks teavitama nutikell ka helistaja nime näidates, kuid testis näitas enamasti vaid helistaja numbrit. Võimalik, et Androidis tuleb siis veel miskit seadistada, sest kasutusjuhendis lubati, et ekraanile ilmub ka helistaja nimi. Mõne helistaja nime siiski näidati - kuigi tegelikult olid kõik helistajad nimedega Gmaili andmebaasis.
Kalendriteateid ja saabunud e-kirjade sisu aga peab edasi telefonist vaatama. SMS-id on piisavalt lühikesed, neid näidatakse ka ekraanil.
Kirjeldame siis kõiki omadusi, millega see nutikell hakkama saab:
- aja näitamine (numbritablooga)
- kõnede vastuvõtmine, alustamine ja lõpetamine, edasisuunamine, konverentskõned
- teated: sotsiaalmeedia, SMS-id, e-kirjad, Favebook, Twitter jne
- hääljuhtimine (Siri ja Google Now)
- sammulugeja
- vahemaa mõõtja
- kalorimeeter
- unejälgija
- muusikapleier
Mobiilirakendus näitab trennistatistikat, aitab nutikella seadistada ja annab teada, kui kell ja telefon üksteisest liiga kaugele on sattunud.
Vasak ja parem nupp kellal töötavad kui kõne vastuvõtu ja lõpetamise nupud, samuti saab nendega lisaks puutetundlikule ekraanile ka pimesi üht-teist seadistada.
Esimese päeva fitness
Proovime, kui täpne on nutikell võrreldes muude vahenditega, näiteks telefoniga oma igapäevaste liikumiste mõõtmisel. Hommikul kell randmele ja telefon tasku ning asume teele. Õhtul näitavad seadmed järgmisi numbreid.
Kellaga
- 24178 sammu
- 17.45 km
- 1039 kilokalorit
Mobiiliga (Fitbit)
- 23454 sammu
- 17,04 km
- 3231 kcal
Vahe on olemas, aga mitte väga suur. Kilokalorite arvestuses paistavad erinevad süsteemid kasutavat päris erinevat arvutusmetoodikat.
Muusikat mängib nutikell üsna vaikselt, aga siiski kuuldavalt. Lost Alert ehk teade, kui telefon ja kell liiga kaugele satuvad, tuleb üsna tihti, isegi siis, kui telefon on kella juures. Selgub, et Bluetooth-ühendus pole piisavalt stabiilne. Iga kord, kui ühendus kaob, hakkab kell alarmeerima.
Kokkuvõtteks peale kolme päeva nutikella kasutamist võib isegi öelda, et esialgu harjumatuna tunduv lisaseade on mõnes mõttes siiski kasulik ja juba kolmandal päeval kerget sõltuvust tekitav. Kui alguses vaatasid kella käe pealt 1-2 korda päevas, siis külmadel talvepäevadel teisel ja kolmandal testipäeval oli ikka väga mõnus nuhvli asemel aega randmelt vaadata. Lisaks sai telefoni vaikseks keerata ja kõnedest-sõnumitest teada saada randmel vibreeriva nutiseadme abil.
Kuid tegelikult oli see ka veidi närviajav, kui kella ekraanile ilmus teade, et sulle on kolm kirja. Mis kirjad need on? Kas midagi pakilist? Või veel hullem - kui tuli kalendri meeldetuletus. Siis tuli ikka nutitelefon taskust välja võtta.
Kellele oleks nutikella kõige rohkem vaja? Tegelikult kahte tüüpi inimestele, (kontori)töö fanattidele ja trennitegijatele. Trenni jaoks on kell väga hea. Veel parem, kui mõõdaks pulssi ka, aga selle jaoks on meil järgmisel päeval testitav mudel. Peida telefon kaugele ära ja vaata jooksu, rattasõidu või suusatamise ajal vaid randmele, kui väga vaja. Samuti ahel-koosolekulkäijale on kell hea. Kui ka helistaja nime näitab, saab taskus oleva telefoni diskreetselt vaikima keerata ja teateid vaid randmelt vaadata. Autos on kell hands-free eest, aidates kõnedele vastata, kuigi kvaliteet pole nii hea, kui päris-hands-freega. Kui ainult see kella paaritamine telefoniga ja ühenduse katkestused tuju ei rikuks. Mõnikord rikuvad.
TEHNILISED ANDMED
Nutikell MyKronoz Zewatch3
Hind: 95 eurot (1a.ee)
Bluetooth: 2.1 + 4.0 BLE
Mälu: 5 päeva
Ekraan: puutetundlik OLED 96x64 pikslit (ühevärviline)
Sensorid: kolmeteljeline kiirendusandur
Töötemperatuur: -20°C kuni +40°C
Ilmakindlus: higistamis-, vihmapiiskade- ja pritsmekindel (pole veekindel)
Ühilduvus: Androidi, IOS-i ja Windows Phone´i rakendus, Windows PC ja MAC OS-i tarkvara (kella tarkvara uuendamiseks)
Kaasas: USB kaabel
Mõõtmed: 14,7 x 8,6 x 5,8 cm
Kaal: 41 grammi
Aku: Li-ion, 200 mAh. Kestab kuni 4 päeva (testil 2 päeva)
Testida andis ACC
PLUSSID
+ saab kõnele vastata telefonita
+ laadimine on ülilihtne - eraldi kaablit pole vaja
+ on füüsilised nupud kõnele vastamiseks
MIINUSED
- sidumine telefoniga on vaevarikas
- mustvalge, halvasti loetav ekraan