? Kuidas ühendada omavahel nii GSM-, WiFi- kui ka VoIP-tehnoloogiad selliselt, et need suudaksid üksteist täiendada ning et see ettevõttele ka mingit kasu annaks?
! Eelmise aasta novembrist on Eestis olemas DiVitase sidelahendus, mis kõiki neid tehnoloogiaid ühendab, laiendades märgatavalt mobiiltelefoni kasutusvõimalusi.
DiVitase süsteem koosneb kahest komponendist: kliendist (mobiiltelefon) ja serverist, mis ühendatakse ettevõtte võrgusüsteemiga. Lahendus ühendab endas nii GSM-, WiFi- kui ka VoIP-tehnoloogiaid, mis laiendab märgatavalt mobiiltelefoni kasutusvõimalusi ja suurendab mobiiliga rääkimise leviala (nt majades, kus siseruumides kipub levi kaduma, kuid on olemas stabiilne WiFi-ühendus). Samas aitab süsteem näiteks välismaale reisides kõnekuludelt kokku hoida. Kõige selle juures on süsteem ka turvaline, sest kõneserver on firma enda kontrolli all ja üle interneti tehtavad kõned on krüptitud.
Telefon eelistab WiFit
Olles kontoris WiFi levialas, toimib mobiiltelefon täisfunktsionaalse VoIP-telefonina – väljaminevad ja sissetulevad kõned tehakse üle interneti. Samuti on olemas ka vahetu sõnumside funktsioon (Instant Messaging), millega on võimalik süsteemiga ühenduses olevate telefonide vahel suhelda. Liikudes kontorist välja, lülitatakse telefon WiFi-leviala nõrgenedes automaatselt ümber GSM-võrku. Ümberlülitus toimub sujuvalt – isegi kui kõne juhtub pooleli olema, pole võimalik ümberlülitusest aru saada.
Süsteemi kasumlikkus kerkib eriliselt esile välismaale reisides. Kui mõni WiFi leviala on saadaval, vahetab DiVitase kõneserver automaatselt kõne ümber WiFi-võrku, et kõnekulutusi vähendada. Rääkides GSM-võrgus, kontrollib kõneserver pidevalt, millises võrgus ja millises suunas helistamine odavam on ning vajadused kasutab n-ö call-back funktsiooni. Ehk siis selle asemel, et kõne oleks välisriigist Eestisse, teeb kõneserver ühe kõne välismaale ja teise kõne kohalikule numbrile ning ühendab need kõned omavahel.
Kasutusmugavus
Kasutusmugavust mõjutab kõige rohkem mobiiltelefonides olev DiVitase kasutajaliides. Selle kaudu on kättesaadav kõnelogi, automaatvastaja teated, näha on võimalik teisi sees olevaid inimesi, saab sirvida ettevõtte ühist telefoniraamatut jpm. Määrata saab ka oma olekut, mis on nähtav teistele vastavas DiVitase süsteemis olevatele inimestele – saadaval, ainult kõne, ainult tekstisõnum, pole saadaval. Hea on ka see, kui telefon õhtul või nädalavahetuseks välja lülitada, ei lähe sellest hoolimata ükski kõne kaduma. Kõneserver talletab kõnelogi ka nende kõnede kohta, mis on tehtud siis, kui telefon ise on välja lülitatud. Samuti toimib kõneserver automaatvastajana, mis asendab täielikult mobiilsideteenusepakkuja kõnepostiteenust.
Haldus veebipõhiselt
Telefonide lisamine, nende õiguste seadmine ning haldamine DiVitase serveris käib lihtsalt. Selle jaoks on olemas veebipõhine haldusviisard, mille kaudu saab seadistada WiFi-kliente, tegeleda kasutajahalduse ja seadmete administreerimisega.
Telefoni lisamine süsteemi on põhimõtteliselt DiVitase tarkvara telefoni installimise küsimus. Takistus on siinkohal aga see, et praegu on vastav tarkvara olemas valdavalt ainult Nokia telefonidele, lisaks on olemas tarkvara osadele Windows Mobile-telefonidele ning oodata on ka Apple’i iPhone’ide toetust.
Hind kallivõitu
Ühe ettevõtte üleviimine sellele süsteemile tahab saada esialgu üsna suurt summat. Ettevõtte võrku ühendatav DiVitase kõneserveri hind on ca 100 000 krooni. Telefoni installitava tarkvara litsents on ca 2000 krooni telefoni kohta, mis kokkuvõttes muudab süsteemi kasutuselevõtu esialgu üsna kulukaks.
Kokkuvõtteks võib öelda, et DiVitase süsteem muudab igapäevaste tööasjade ajamise mugavamaks, aitab kõnekuludelt kokku hoida ja lisab telefonile täiendavat funktsionaalsust.
Sidelahenduse kasutuselevõtuks tuleb küll esmalt välja käia omajagu raha, kuid pikema aja peale võib see ära tasuda.
KRISTJAN KALMUS
DiVitase tööpõhimõte – alati otsitakse soodsaim ühendus.
Plussid
head haldusvõimalused
palju funktsioone
sujuv ümberlülitus WiFi- ja GSM-võrgu vahel.
Miinused
hind süsteemi esmasel juurutamisel
telefonide piiratud valik, mida koos süsteemiga kasutada saab