Enam sümboolsemat aega Windows Phone´iga Lumia 635 aastase testi lõpetamiseks ei saagi olla, kui päev, mil Soomes koondatakse peaaegu kogu Lumia telefoniarendus ja tulevik on tumedavõitu. Kuid mitte täiesti tume.
Seda ei saa öelda aga Lumia 635 aastase kasutamise kohta. See oli küllaltki helge. Kui eelmisel suvel sai veel natuke kurdetud, et mõned olulised äpp´id on Windowsist puudu, siis nüüdseks on kõik hädavajalik olemas. Ja telefon ise jookseb endiselt kiiresti, välimus on nagu uus, kuid eks väsimuse esimesed märgid on ka kohal.
Üks väsimuse märkidest ilmutab end aku juures. 4G-ga ei kipu enam telefon hilisesse õhtusse vedama ja kustub enne ära.
Teine väsimuse või ajale jalgujäämise märk on mälus. Telefoni 8 GB mälu on üsna ääreni täis juba ja kõik mis võimalik tõstetud SD-kaardile.
Teeme aasta otsa kasutuses olnud telefonile ka mõned jõudlustestid.
- AnTuTu Benchmark - 11952 p (enne 11101 p)
- Pi Benchmark (10M komakohta) - 710 ms (enne 724 ms)
- WP Bench - 262,6 p (enne 250,7 p)
Telefon oleks nagu kiiremaks läinud? Imelik küll... ainus, mis seda ehk seletada võiks, on vahepeal toimunud tarkvarauuendused ja käepärasemaks muudetud seadistused, millega sai optimeerida taustal olevate rakenduste hulka ja sünkroniseerimissagedust. Ega muud seletust tuua oskakski.
1. juulist pidavat lõppema Windows Phone´i Facebooki API tugi, aga samas kõik olulisemad Facebooki funktsioonid tunduvad olevat säilinud - kui sa just oma kontakte Facebookiga ei sünkroniseeri ja Windowsi kalendrisse Facebooki sündmusi ei võta. Samas aga Facebooki Live Tile´is on kõik uuendused ja teated endiselt näha ja Facebook Messengeri teated toimivad samuti. Enamus kasutajatest Graph API toe kadumist ilmselt ei märkagi.
Mis saab Lumiatest ja Windows Phone´ist edasi?
Ehkki paljudes kommentaarides on ahastavalt või parastavalt räägitud Windows Phone´i ja Lumia telefonide surmast, ei vasta see siiski tõele. Või noh, Windows Phone´i surm on juba ammu ette planeeritud, sest seda tuleb asendama Windows 10 mobiiltelefonides.
Lumia telefonide arendustiim Soomes aga peab oma kontori suuresti kogu ulatuses kokku pakkima. Üle paari tuhande inimese koondatakse. Microsoft räägib "nutitelefonide ajastu läbisaamisest", mis on siiski kummalisevõitu arvamus, aga Microsofti enda jaoks ilmselt saab nutitelefonide tootjana üks ajastu läbi küll.
Kuid Lumia telefonid ei kao veel kuhugi. Neid ei arendata tulevikus võib-olla enam Soomes, kuid Microsoft lubab jätkata tipptelefoni, mõne odavtelefoni ja võib-olla ka mõne keskklassi telefoniga. Mudelite arv tõmmatakse jõuliselt koomale ja antakse taas võimalus rohkem teistel tootjatel Windows 10-ga telefonidega turule tulla. Microsofti üksikud Windows 10 võimalusi demonstreerivad mudelid vähemalt esialgu jäävad.
AM uuris ühelt Microsofti esindajalt, mis siis ikkagi edasi saab ja arvati, et kogu telefonide tulevik sõltub just Windows 10 edust. Seni on tulevik lahtine.
Kui aga Windows 10 jaoks saab teha rakendusi, mis töötavad samahästi nii arvutis, tahvlis kui telefonis, siis võib laia platvormi vastu ehk arendajatel suurem huvi tekkida? Seda saab varsti näha. Teine arendajaid meelitav võimalus on vahendid Androidi rakenduste lihtsaks Windowsi keskkonda portimiseks. Samuti on Microsoft arendamas võimalust Androidirakenduste jooksutamiseks Windowsiga telefonis - nii nagu ka Jolla arendajad tegid.
Igatahes on Microsoft korstnasse kirjutamas seitsme miljardi dollari suurust tehingut, kui ostis Nokia mobiilitootmise. Samuti kirjutavad oma seni kindla töökoha korstnasse ligi 7800 inimest, kes koondatakse üle maailma. Windows 10 jääb ootama Samsungi, LG või HTC otsust see oma mõnesse telefonimudelisse panna. Microsoft ise aga keskendub jälle tarkvarale, mis peab jooksma võimalikult erineva riistvara peal.