"Ülikiire Microsoft Lumia 535 on 5-tollise ekraani, neljatuumalise protsessori ning seejuures taskukohasee hinnaga - 129 eurot," alustab pressiteade sinkandi odavaima 5-tollise nutitelefoni tutvustamisega. Proovime, kas hõiskamiseks on põhjust ja kas tasub tormata soodsat turuvõitmise-telefoni ostma tormata.
Esimene Microsofti telefon tuleb maailmas kahanevat Windowsi-turuosa kasvatama Microsofti nime ja logo kandva telefoniga Lumia 535, mis on libe nagu lutsukivi. Libe on poleeritud vahetatav tagakaas, mis natuke ka nagiseb käes, seega vastab mingis mõttes ka hinnale - odav. Tagakaant saab vahetada – lisaks testitud helerohelisele on valikus veel sini-must-valge ja oranž (kõik toonid eraldi muidugi). Ja hind on nutitelefonil 32,5 eurot tuuma kohta – neljatuumaline madalama hinnaklassi nutitelefon peaks hakkama meelitama neid, kes äppide rikkaliku maailma vastu nii suurt huvi ei tunne, aga tahavad nutitelefoni, mis kõik vajalikud asjad helistamises, meilinduses ja sotsiaalvõrkudes tõrgeteta ära teeks.
Lumia 535 teebki seda. Esimene Microsofti telefon reklaamib end hea kiiruse ja jõudlusega, mida pole nii odavate nutitelefonide juures varem nähtud. Tegelikkuses seda kiirust kohe ei märkagi – silma järgi tundub isegi natuke aeglasem, kui panna kõrvuti AM-i aastases testis oleva Lumia 635-ga. Aga eks testid räägivad juba kuiva numbrite juttu. Kuna Microsoft Lumia 535 olekski nagu Nokia Lumia 635 mantlipärija, siis võrdlemegi selle mudeliga. Tegelikult uuendab Lumia 535 siiski Lumia 530 mudelit, aga on siiski hoopis Lumia 635-ga veelgi rohkem tehniliste näitajate poolest sarnasem, seega paneme just need mudelid kõrvuti ja testime.
Telefon Lumia 635 Lumia 535 Lumia 830
AnTuTu 11101 p 11493 p 12401 p
Pi Bench 724 ms 763 ms 700 ms
WP Bench 250,7 p 245,25 p 248,13 p
Selgituseks: AnTuTu arvutab punktid kokku protsessorikiiruse, graafika ja mälu testidest. Mida suurem number, seda parem. Pi Benchmark arvutab 10 miljonit Pi komakohta, seega mida väiksem number, seda kiirem ja parem. WP Benchmark teeb samuti hulga klassikalisi jõudlusteste ja arvutab omasoodu parima tulemuse punktidena. Mida rohkem punkte, seda parem.
Selle järgi on vahe kolme telefoni vahel üsna väike. Lisatud sai ka Nokia Lumia 830 – viimane Nokia-nimeline Lumia telefon, mis peaks olema klass kõrgemal kui kaks esimest, seega kiirem ja võimsam. Sellega pole ka vahe suur, miskipärast eelistas WP Benchmark lausa Lumia 635-t teistele, pidades seda pisut kiiremaks.
Mis seal ikka, mõned muud parameetrid räägivad siiski neljatuumalise uue Microsoft Lumia 535 kasuks. Ekraan on parem (540 x 960 pikslit vs 854 x 480 pikslit), suurem (vaata allolevat pilti, 5 tolli vs 4,5 tolli) ja mälu on rohkem (1 GB vs 512 MB). Mälu lisamine on väga oluline – uued graafilisemad ja andmemahukamad mobiilirakendused tahavad saada juba alates 1 GB mälu, seega on see miinimum, mis peaks uuel telefonil olema. Nokia Lumia 635-le näiteks enam Flipboardi ei pane, kuigi see pole pealtnäha teab mis ülikeeruline rakendus.
Microsoft Lumia 535 telefonil on uusim Windows Phone 8.1 Lumia Denim operatsioonisüsteem, millel on palju uusi funktsioone. Näiteks saab ühe viipamisega avada vaate Action Center, kust leiab kõik oma teated, märguanded ja kiirsätted. Saab lisada oma lemmikpildi uue avakuva taustaks ja proovida, kui kiire on sõnasoovitusega Word Flow klaviatuur.
Klaviatuur teeb alguses vaatamata suurematele klahvidele vigu. Kuid see on õpitav – klaviatuur tasapisi kohandub. Ka eesti keele vigu oskab aina paremini korrigeerida.
Microsoft Lumia 535 sisse on eelinstallitud palju rakendusi, näiteks HERE Drive+ (tasuta pööre-pöörde haaval hääljuhistega rakendus autoga navigeerimiseks kogu maailmas). See on endiselt üsna hea eriti just sellepärast, et kogu maailm on tasuta kaetud, kuid vananeb kiiresti ja uuendusi tuleb kaartidele juba harvem kui kogukonna poolt täiustatavatel kaartidel, näiteks Google Mapsil või Openstreetview´l. Viimased uuendused maanteevõrgus kipuvad tulema teistest hiljem. Samas töötavad võrguühenduseta režiimis kaardid ka siis, kui levi pole. Telefoni eelinstallitud rakendused Line, Viber ja Skype annavad kõik võimalused ühenduse pidamiseks. Telefoni on sisse ehitatud Microsoft Office, Xbox ja OneDrive. Lisaks leiab rohkem kui 250 000 rakendust Windowsi poest.
Telefoni mälu saab laiendada kuni 128 GB, sest sisemälu on telefonil 8 GB, millest 3 GB on juba süsteemi käsutuses. Allesjäänud 5 GB-st jääb tänapäeval peagi puudu, kui rakendusi installida ja pilte ning videosid telefonis hoida. Natuke leevendavad küll pilveteenused, aga ikkagi... üle 3,5G andmeside tuleb asjad pilve saada, sest nii odaval telefonil 4G-d, millest operaatorid jutlustavad ja kuhu soovitavad kolida, lihtsalt pole. Aga tagasihoidlikumate nõuetega kasutaja, kes 130-eurose telefoni ostab, seda ei pruugi nõudagi ja saab oma asjadega hakkama ka microSD-mälukaardil pilte ja muusikat hoides.
Aku on küll natuke suurem, aga seda jätkub endiselt umbes pooleteiseks päevaks.
Kliki Lumiaga tehtud pildil - näed originaalsuuruses.
Pilti teeb Microsofti (ehk endise Nokia) 5 MP kaamera keskmistest mobiilikaameratest paremini, nagu enamusel Lumiatel kombeks. Mõistetud on ka seda, et välk on vajalik: kui Lumia 635-l see kõrvaldati, siis 535-l on LED-välk olemas. Pildistatakse ju tavaliselt õhtuti kuskil siseruumides, vähemalt põhjamaades on nii enamus aastast. Töötab täitsa hästi, ei põleta keskel asuvaid lähemaid objekte üle ja ei jäta ka tausta keskmises toas hämarusse. Suudab siiski mingi detaili välguga pildistamisel jätta nii valgusesse kui varju (pilt allpool, vähendatud suurusega). Ka selfie-kaamera on olemas – korralik, samuti 5 MP, lainurk. Seega igati ajakohane.
Kas seda telefoni tasuks osta?
Jah, kui ostja vastab teatud tingimustele. Esiteks – ta ei hooli Androidi hiiglaslikust rakenduste valikust, vaid lepib elementaarsega – sotsiaalvõrgud, normaalne kaamera, normaalsed meilirakendused, Microsoft Office (mille saab ka korporatiivse Office´iga kergelt ühendada). Teiseks – üle 130 euro ei tahaks nutitelefoni eest maksta ja selle raha eest võiks ikka olla lihtne ja arusaadav, väheste isekruttimise võimalustega hea helistamistelefon. Seda saab. Helikvaliteet on muide sel telefonil väga hea - pani nii mitmedki helistajad imestama, millega räägitakse, justnagu HD kõne oleks. Kolmandaks – kiire 4G pole oluline, sest andmeside põhirõhk on WiFi-l ja teel olles käib 3,5G kah. Ning neljandaks – nii vähese raha eest viietollist ekraani lihtsalt kuskilt mujalt ei saa. Kui tahad suuremalt ekraanilt uudiseid ja videosid vaadata, siis jääbki valik üsna ahtaks. Viiendaks – kui tahad eristuda, siis Windows Phone on kindel valik, sest seda platvormi on endiselt väga vähe liikvel ja kõik IOS-i või Androidi omanikud kindlasti imestavad, kui näevad su telefoni ekraanil pilkupüüdvat Live Tile´idega mosaiiki.
Kui aga need viis põhjust ei rahulda, siis pole midagi teha – Microsoft on sel juhul lõhki pingutanud nii odava nutitelefoniga. Windows Phone´i fännid ostaksid ilmselt ka natuke kallimalt.
TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Microsoft Lumia 535
Hind: 129 eurot (Klick)
Ekraan: 5-tolline, IPS LCD, 540 x 960 pikslit, puutetundlik kriimustuskindel Gorilla Glass klaas
Protsessor: 1,2 GHz, neljatuumaline
Võrk: 3,5G
Kaamerad: põhikaamera 5 MP, LED välk; esikaamera 5 MP, lainurk
Sim kaardi tüüp: Micro SIM, 1 pesa
Maksimaalne kõneaeg: 2G-s 11 tundi, 3G-s 13 tundi
Aku: 1905 mAh, Li-ion
Mälu: massmälu 8 GB (sellest 3 GB süsteemile), tasuta salvestamine pilvmälus: 15 GB, microSD mälukaardid kuni 128 GB on lisatavad
Op-süsteem: Microsoft Windows Phone 8.1
Ühendused: A-GPS ja GLONASS, Bluetooth 4.0 A2DP, WiFi 802.11 b/g/n, USB 2.0, 3,5G
Mõõtmed: 140,2 x 72,4 x 8,8 mm
Kaal: 146 g