Eelmine nädal saabus postipakiga Soome uus Nokia - Jolla, mille arendajad kunagi Nokias Meegoga tegelesid. Vabavaraline platvorm Sailfish, mis Jolla riistvara peal jookseb, on MeeGoga üsna sarnane - samamoodi käib viiplemine üle ekraaniäärte ja ka disain on tuttav, minimalistlik.
Kuid telefon ise on vastuoluline. See pole nutitelefon, mille võtad karbist, hakkad kasutama ja kõik. Sellega peab vähemalt alguses tegelema, õppima, harjuma, vihastama ja siis ära leppima.
Ausalt tunnistades näeb Jolla esimene telefon natuke kole välja. Need tagakaaned, mis on tegelikult vahetatavad ja koos vahetamisega vahetub telefonis ka helinakomplekt, värvid ja taustapildid, on nagu teine telefon ülemise musta kesta küljes. Nagu võileib. Kaane all on micro-SIM-i pesa, mälukaardipesa, eemaldatav aku, kummilapats, mis hoiab SIM-i pesast välja põrumast.
Sisse lülitades on esimene avanev pilt ilus ja puhas. Sailfish on konkreetne, aga esialgu vajab üle serva viiplemine õppimist. Päris intuitiivne see pole. Aga midagi ületamatult keerulist ka mitte. Jäta meelde: rakenduse lahti olles saab selle taustale lahti jätta vasakust servast keskele viibeldes. Ülemise ääre pealt alla viibeldes pannakse rakendus kinni. Alt üles viibeldes näidatakse süsteemiteateid. Ülevalt alla, aga mitte üle ülemise serva ja aeglaselt viibeldes avatakse abimenüü, nn ülemine rippmenüü, kus on rakenduse täiendavad seaded. Viibetega juhtides vabaneti telefoni viimasest nupust. Enam pole nuppe tõesti üldse vaja.
Eesti keelt valikus pole, aga soome ja inglise ja vene ja hiina on olemas. Soomlased arendavadki koostöös hiinlastega, teine peakorter asub Hongkongis.
Keeruline on Jollal lugu rakendustega. Esialgu neid nagu eriti polegi. Kuus mängu, kümmekond äppi Jollalt endalt ja veel pudi-padi. Esimese hooga ei hakanud pood ka tööle, peale restarti juba toimis.
Kohe näha, et telefon on tehtud tõsistele arendajatele – kui muud enamlevinud suhtlustarkvarad veel ootavad tegemist, siis IRC jutukate kliendid on ammu olemas. Facebooki, Twitteri, Exchange´i ja Google´i konto saab ka telefoni lisada nende teenuste kasutamiseks.
Jolla ja Androidi rakendused avanevad kaua, kuid töötavad üsna sujuvalt (kui tööle hakkavad). Jolla rakendustest sai valitud esimese hooga Screenshot (teeb ekraanipilte), Sailcompass (ülilihtne kompass, nagu Androidi algusaegadest), Tethering (kasulik m-andmeside WiFina väljajagamiseks), File Browser (saab failides sobrada telefoni sees, süsteemifaile ei näidata), Simple Weather (tõesti lihtne ilmaprogramm), mängud (suhteliselt kesised: Reaction Game, Siika, Snake ehk ussimäng), e-posti äpp (hakkas Gmaili tõmbama), Kalender (süngib Facebooki ja Google´i kalendritega, sh mitme Google´i kalendriga), Maps (põhineb Nokia HERE´il, seega head kaardid ja navigatsioon), Media (primitiivne meediamängija), kalkulaator (labane neljatehteline), Documents (dokumendivaataja, redigeerimisvõimaluseta), Android support (väga vajalik Androidirakenduste jooksutamiseks), Clock (köögikell, äratus, stopper).
Android edasijõudnutele
Jollasse Androidi rakenduste laadimiseks on vaja natuke võimelda ja see kõik tuletab meelde Androidi esimesi aastaid, kui ka meile tulid müügile telefonid ja tahvlid ilma Android Marketita. Siis tuli kasutada nurgataguseid teid äppide telefoni saamiseks. Nii on ka Sailfishiga. Kindlasti pole see lihtsa tavakasutaja jaoks, aga natukenegi telefoniga maadelda viitsiv kasutaja võib netifoorumitest saadava info järgi oma telefoni Androidirakenduste jaoks vastuvõtlikuks teha. Ega seal palju midagi polegi teha, kui kõik kohe töötaks.
Enne aga tasub uuendused ära teha (neid näeb, viibeldes üle ekraani alumise serva üles). Just testi ajal tuli üks uuendus, mida installides selgus pärast, et paljud asjad ei tööta. Sealhulgas tühjenes ka aku mõne tunniga ja just siis, kui oli vaja metsa närve puhkama minna. Saigi mobiilituna puhatud. Uuendusi tuli mitu tükki jutti, sest juba samal päeval saabus teine, SailfishOS Naamakanjärvi 1.0.3.8, mis ühe lahendusena fikseeris “energiatarbe probleemi”.
Tõesti, seepeale energiatarve muutus säästlikumaks, kuid aku tühjeneb Jollal ikkagi kahtlaselt kiiresti. Väga napilt jõuab ühe päeva ära olla.
Androidirakenduste installimiseks on aga mitu võimalust. Esiteks - tuleb telefoni transportida .apk laiendiga fail. Seda saab teha kas meiliga saates, telefoni juhtme abil arvutiga ühendades või veel mugavam - telefoni brauseriga otse netist alla laadides. Siin on oht saada oma telefoni seda saasta, mida tegelikult ei tahtnud alla tõmmata. Aga üks kord tuleb see siiski ette võtta.
Kõige lihtsam lahendus on laadida oma telefoni 1Mobile.com rakendustepoest 1Mobile.com-i äpp (paremast veerust või otselingilt). Selle poe abiga saab Androidirakendusi installida ka isegi ilma Google´i kontota. Valik on aga veidi imelik. Kohati on tuntud programmide nimega loodud tundmatute (võimalik, et kahtlaste) tootjate või indie-arendaate poolt kloonid, mis näevad välja nagu Androidi algusaegadest. Foursquare´i kloonid, mis ei töötanud ükski peale selle, et oskasaid kasutaja parooli ära küsida, ütlesidki, et tegemist on äppiga Android 2.1-le. Ja et uuemale Androidile uuendada ei saa, sest telefon ongi äppi meelest nii vana või spetsiifilise Androidiga, siis mõnikord peabki leppima rakenduse väga vana või vigase versiooniga. Aeg on justkui peatunud. Kiirustage, nostalgilised vanade äppide ihkajad, sellest poest saab.
Yandex.store on teine rakendustepood, kus rakendatakse äppide üle mingit elementaarset kontrolli. Pood ise aga ei läinud tööle, kuna sellele ei meeldinud Sailfishis käivitudes Eesti mobiilinumbri suunakood 372. Nii plussi, 00-i või ilma millegita ees oli tegemist ikka vale maakoodiga. registreerimisel aga ilma mobiilinumbrita ei saanud edasi. Muidu peaks aga Yandex olema Jolla ametlik partner mobiiliäppide pakkumisel Androidimaailmast.
Amazoni äppide pood on ka võimalus rakendusi ilma Google´i abita poest saada, see on moodsa ja rikkaliku valikuga ja vanasid .apk faile reeglina ei pakuta, aga tuleb oma sõrm anda Amazonile ja end registreerida.
Suur osa mänge (umbes pooled) küll Jollas esialgu tööle ei hakka, aga paljud muud olulised rakendused töötavad nagu vanas sissetöötatud Androidimasinas.
Sellest, et Androidiäppide jooksutamisega veel kõik päris korras pole, annab märku kõige enam hinnatud äpp Jolla enda poes: Killdroid. See surmab AlienDalviku Androidi teenuse ja stardib selle uuesti. Peaaegu kõik, kes on positiivseid hindeid andnud loodavad samas, et Sailfishi platvorm varsti enam seesuguseid programme ei vaja – kui meelde tuletada, siis kunagi olid ka Androidis populaarsed killerid, mille ülesandeks oli taustal lahti jäävaid protsesse mälust eemaldada.
Jolla enda poes on ka eraldi on märgitud Androidi äppe, mis Jollas testitud ja poodi lisatud, põhiliselt Soome enda äpid.
1Marketist tõmmatud -apk failidega aga maksab olla ettevaatlik, eriti lastel. Minion näiteks – palju mingeid tundmatuid tootjaid on teinud Minion Rushe ja Minion Run´e, üks neist aga teatab pisikeses kirjas, et sisestades oma mobiilinumbri liitud Mozzi klubiga ja maksad 3,2 eurot (nädalas? Kuus?). Lastel sellistest ebaturvalistest poodidest ei tohiks lasta alla laadida. Kui, siis ainult Amazonist ja Yandexist, ehkki 1Mobile on kõige lihtsam käima tõmmata.
Androidirakenduste väike valik oli selline:
Amazon App Store - töötab, kuid jookseb kokku peale mõne äppi installimist
Viber - kontakte telefonist ei leia, muidu sõnumeid vastu võtab (kui Viber on avatud, push sõnumiedastus ei tööta) ja saata saab ka
Pou – töötab
Frozen Freefall - ei tööta
Facebook – töötab
Foursquare (originaal) - töötab, kuid GPS-i fikseerimine on üliaeglane, jookseb tihti kokku
Flipboard – töötab
Twitter - töötab
Gmail eraldi äppina – ei tööta
Chrome – avaneb, kuid näitab tühje veebilehti, ei tööta
Quickoffice - jääbki avanema, lõpuks teatab, et ilma Google Play Services´ita ei tööta, kuigi Play Servces on samuti installitud
Kingsoft Office - töötab (hea kontoritarkvara mobiilile dokumentide redigeerimiseks)
Skype - töötab, isegi helistab valjuhääldi kaudu ja kostab hästi
Endomondo - töötab, kaarti ei näita
Barcode skanner - töötab
Dropbox - töötab
Vine - töötab
Instagram - töötab
Kalendrid Google´iga süngituna töötavad
Google´i kontaktid ja Facebooki kontaktid laetakse telefoniraamatusse
Alati aitab siis sisse-välja lülitamine, kui midagi ei tööta, kuid ükskord hakkas peale restarti telefon tahtma jälle uuendust ning kukkus SailfishOS Naamakanjärvi 1.0.3.8 uuesti alla laadima. Ja ühe väljalülitamisega unustati ka WiFi parool.
Jolla müüb oma lehel erivärvilisi tagakaasi, mis tulevikus on plaanitud olema ka enamat kui tagakaaned - müügile võib näiteks tulla füüsilise klaviatuuriga tagaosa, e-inkiga lisaekraan, kõikvõimalike sensoritega kaaned jne. Seda toetab telefoni platvorm nimega The Other Half.
Kõigi nende nurinate kokkuvõtteks peab siiski ütlema, et tegemist on startupiga, mis on paari aastaga jõudnud välja tuua oma telefoni. See on üsna karm saavutus, kui arvestada, et alustati Nokiast koondades Nokia poolt antud stardirahaga - igaühele 25 tuhat eurot peo peale. Praegu on firmas tööl juba üle 80 inimese.
Lõpetuseks võib öelda, et Androidi üks populaarseim rakendus Flappy Bird jooksis Jolla telefonil ka ilusti ja rekordiks tuli kolm punkti. Kui aga seda telefoni plaanida igapäevaseks kasutuseks, siis peaks veidi veel ootama. Helistada saab ja rakenduste valikut ka on, kui pool päeva kuni päev seadetega jännata, kuid paljud asjad on veel toorevõitu ja vajavad lihvimist. Tihti võib kiirel hetkel see segadus telefoni kasutamisel hoopis vihastada. Samas potentsiaali on ja juba saab ka heatahtlikult naerda ja rõõmustada esimeste õnnestumiste puhul. Windows Phone tõusis ka esialgu üsna lahjalt platvormilt täiesti arvestatavaks äritelefoniks. Jollalgi võib olla suur tulevik, kui Androidist, IOS-ist ja Windows Phone´ist tüdinetakse. Eriti just Androidist, sest enamuse oma äppidega saab Androidist Jollasse kolida küll. Kui ainult telefonid ilusamaks läheks ja keskkond intuitiivsemaks ning lastehaigused läbi põetud saaks.
Telefoni andis testida Arvutikaitse.ee
TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Jolla (The First One)
Hind: 399 eurot (http://shop.jolla.com)
Protsessor: Qualcomm Dual Core 1,4 GHz
Ühendused: GSM 850/900/1800/1900 MHz; WCDMA 900/2100 MHz; 4G LTE; WLAN 802.11 b/g/n; Bluetooth 4.0 EDR HS; A-GPS ja GLONASS; USB 2.0 HS; 3,5 mm audio
SIM kaart: micro SIM
Mälu: 16 GB välkmälu, 1 GB RAM-i, microSD pesa
Ekraan: 4,5-tolline IPS qHD (960x540 pikslit), Gorilla 2 Glass
Kaamera: 8 MP, autofookus, LED välk, esiküljel 2 MP
Kaal: 131 g