Nokia Lumia 925 - järjekordne Nokia hea nišitelefon, igavene teine

Karmis konkurentsis on Nokia vaikselt alla andnud, kuid täiesti subjektiivse tunde järgi võib selle üheks põhjuseks pidada ka liiga vastupidavaid telefone. Võib-olla vahepealsel ajal, kui Nokia tegi neid plastmassisemaid mudeleid, oli ka müügiedu suurem, sest telefonid lagunesid kiiremini, kuid nüüd, Lumia ajajärgul (mis tegelikult algas juba MeeGoga Nokia N9-st) on telefonid püsinud pikalt töökindlatena. Kui just nende füüsilist olemust vaadata. Lisaks head kaamerad ja hea kaasavara Nokia HERE kaartide näol.

Kuid vaatamata kõigele peab ka Nokia Lumia 925-st rääkima kui nišitootest, sest kuhu iganes sa telefonipoes või tänaval ei vaataks, kõikjal laiutab Android. Ilmselt põhjusega. Microsoft on oma Windows Mobile´iga astunud mitmesse ämbrisse järjest ja tehnoloogiaajakirjanikele see (enam) ei meeldi. On küll hea telefon ja normaalne operatsioonisüsteem, kuid vähe äppe. Multitasking on kehvavõitu. Arendus toimub aeglaselt, kohendada ei saa telefoni menüüsid ja välimust peaaegu üldse ja kõik on seotud Microsofti enda platvormi teenustega nii ärikasutajale kui muidu aktiivsemale kasutajale.

Samas pole Windows Phone 8-l tavakasutaja jaoks suurt viga midagi - lihtne, kõik olulisemad asjad on olemas, arhitektuur on tehtud selline, et telefon on alati kiire ja tuntumad mängud-sotsiaalvõrgud-ärirakendused on enamuses olemas. Eestis on Windows Phone tõusnud aastaga ühe protsendi turuosa pealt kaheksale protsendile. Selle teene tegid just odavamad Windowsiga telefonid.

Ka Euroopas on Windows oma osa kiiresti juurde võtmas, lähenedes kümnele protsendile. Saksamaal koguni lähenetakse Apple´i turuosale. Mis siis selles operatsioonisüsteemis järsku nii head on?

Noka Lumia 925-t testides võib öelda, et ega midagi väga uut järsku tekkinud polegi. Ja äkki ei tahetagi, et kõik kogu aeg uueneks, menüüd ja välimus muutuks ja iga kord jälle kaoks midagi olulist ja asenduks millegi väheolulisega. Lumia 925 pakub üsna samu võimalusi, nagu Windows 8 telefonid juba alguses pakkusid, lihvitud on telefoni disaini (nüüd metalse raamiga korpuses) ja kaamerat. Kaal on ka kergemaks läinud. Orienteeruv hind 459 eurot.

Nokia Lumia 925 kasutab AMOLED ekraani, mis oli ka sügispäikeses üsna loetav. Siingi pole palju midagi uut, sest Nokia kasutab oma Lumia-laadsetel mudelitel polarisatsioonifiltri laadset kihti, mis muudab ekraani kontrastsemaks ka eredas välisvalguses. Põhjamaalaste rõõmuks saab uut Nokia Lumia 925 kasutada ka kinnastega.

Kaamera põhineb auhinnatud PureView tehnoloogial – sisaldades Carl Zeissi optikat ja kuut füüsilist objektiivi. Pildid tulid hea kvaliteediga ka hämaras, kuigi video automaat-teravustamisel on märgata kaamera fokuseerimisotsinguid, eriti just hämaras, kui püütakse pilti teravustada seda korraks ka udusemaks keerates. See oli ka varem nii. Samas on kaasas hulk kaameratarkvara, mille Nokia ise on valmistanud, sealhulgas tarkvaralised nö objektiivid makropildistamiseks, efektpildistamiseks ja veel nn Cinemagraph, mis tekitab liikuvpilte, kus teatud osa pildist liigub (tsüklis), ülejäänu aga seisab paigal.

Telefonil näis olevat kerge vimm suhtlemisel Bluetreki Hands-free peavarustusega. Samuti ei võetud just kohe avasüli omaks Logitechi Bluetooth-klaviatuuri. Tõrkumine väljendus selles, et seade unustati mõnikord külge ühendamata, kui handsfree või klaviatuur sai sisse lülitatud. Eriti häiriv oli see näiteks autosse kiirustades - tuli mitu korda proovida, enne kui ühendus tekkis. Ja sõidu ajal esines katkestusi, kui peavarustus nö kukkus telefoni küljest korraks ära, aga sai siis kohe ühenduse tagasi, aga Bluetrek andis sellest kõrva sosistades alati teada.

GPS-iga navigeerimisel tundus Lumia 925 tundlikkus olevat kehvem, kui vanemal Nokia Lumia 800-l. Neid kahte eristab suurus ja korpuse materjal. Ei tea küll, mis suletud kesta sees on (Lumiatel pole lahtikäivat tagakaant, aku on sisse ehitatud), kuid pealt on Lumia 800 plastik-korpusega, Lumia 925 aga metalläärtega. Võib-olla mõjutab see GPS-i, võib-olla ka mitte. Igatahes autonavina töötades (Lumiad saavad kaasa Nokia tasuta navigeerimiskaardid üle maailma, neid saab alla laadida WiFi-võrgus olles) kadus Lumia 925-l levi auto keskel, Lumia 800 aga jäi levisse ja juhatas edasi.

Aku osas on Nokia Lumia 925 nagu nutitelefonid ikka ja vajavad õhtul laadimist. Ehkki päeval poolteist tundi WiFi hotspotina töötades kustus mobiil juba enne õhtut ära. Hotspotina esines nagu GPSigi puhul vahetevahel katkestusi, kuid siin ei ole võimalik telefonile näpuga näidata - paljuräägitud leviprobleemidel Tallinna kesklinnas võis ka oma osa olla. Mobiilil on NFC ja kontaktivaba laadimine, kui vastav laadija juurde osta.

Telefoni kiirus on hea, menüüd liiguvad kärmelt ja sujuvalt ning vaatamata kehvemale protsessorile teeb Windows 8-ga telefon nii mõnelegi võimsamale Androidiga mobiilile sujuvuses silmad ette. Samas - kui ostja hakkab poes vaatama, et Lumial on "vaid" kahetuumaline 1,5 Ghz protsessor ja 1 GB mälu, võidakse osta hoopis mõni võimsam sama hinnaga konkurent. Ja mälu võiks ikka tõesti natuke rohkem olla, sest ka Windows 8 multitaskib juba ja taustal võib vaja minna teisigi rakendusi.

Ülevalt leiab microSIM-i luugi (avaneb spetsiaalse pulgakesega), microUSB pesa ja kõrvaklapipesa. Paremalt küljelt helivaljuse, sisselülitamise ja kaameranupu. Mälukaarti traditsiooniliselt lisada ei saa. See-eest on 16 GB sisemist mälu. Mõnele piisab, mõni peab pilvesalvestust lisaks kasutama.

Windows 8 Live Tile´idega avaekraan on kohandatav aktiivsete ikoonide erineva suurusega, neid saab omatahtsi ritta laduda nagu telliseid ja osad rakendused oskavad neil kuvada värsket infot (saabunud sõnumite arv, ilm jne). Uus Windows 8 on nüüd pea täielikult ka eestikeelne ja enam ei pea trikitama asukohaga, et saada rohkem rakendusi või kuvada klaviatuuril eesti tähti. Kõik eesti tähed peale š, ž ja ö on oma klahvidega esindatud, nimetatud kolm saab kätte nagu Androidilgi vastavat klahvi pikemalt all hoides.

Alla 170 tuhande rakenduse on Androidi karmile kasutajale vähe, kui ta kiikab Windows 8 rakendustepoodi. Kindlasti on mõni levinud rakendus, mida Windows Phone´is pole. Näiteks Flipboard või Instagram. Nokias kaasasolev PhotoBeamer aga sarnaneb eestlaste pult.io või Youtube´i ekraanijagamisega - hõivad suvalise ekraani, millel on internetiühendus ja veebibrauser ning saad seal oma telefonist pilte näidata. Ei mingeid kaableid ega imelisi juhtmevabasid monitoriühendusi, vaja läheb vaid tavalist Internetti.

Kokkuvõttes on Nokia Lumia 925 justnagu hea telefon, aga kuidagi tagasihoidlikuks jäänud, olles nö "igavene teine". Hea, aga mitte parim. Neile, kes tahavad parimat, ei pruugi Lumia 925 silma jääda, neile aga, kes tahavad midagi teistmoodi, tundub olevat hea valik. Ekraani-ikoonide värvivaliku võib teha näiteks roosaks. Ja korralik Office koos redigeerimise võimalusega on ka alati taskus kaasas, ja Outlook.

 

Nokia Lumia 925:

  • 8,7 megapiksline PureView´ga põhikaamera sensor
  • 4,5 ''ekraan, GorillaGlass 2, 
  • Qualcomm Snapdragon™ S4 Protsessor
  • 440 h aku maksimaalne kestvus ooterežiimis (3G)
  • 6,6 h video taasesituse kestus
  • 55 h muusika taasesituse maksimaalne kestus
  • Ülipuutetundlik puuteekraani tehnoloogia

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.