Proovi pilve peal olemist - Soome soodne pilveteenus | AM.ee

Proovi pilve peal olemist - Soome soodne pilveteenus

Pilveteenuseid pakutakse praegu iga endast vähegi lugupidava serveriteenuse pakkuja poolt. Pilv on saanud nagu elektriks - otsustab hind. Samas on oluline veel usaldatavus - et ikka server alati kaabli otsas oleks. Vaata lõpust ka tasuta saja euro väärtuses pakkumisi.

Ja hinda oskavad Soome Upcloudi teenuse pakkujad teha. AM kohtus peale rahvusvahelist idufirmade kohtumisüritust Latitude59 Soome pilveteenuse esindaja Antti Vilpponeniga ja rääkis nende pilveteenusest lähemalt. 

Kui paljuski on UpCloud pilv nagu pilv ikka, siis üks eripära on kindlasti - pilveteenus on neil ise tehtud ja arendatud, sest firmas töötab mitmeid selle ala proffe. Teenuse kasutajale tähendab see, et hinnas ei sisaldu kõrgeid litsentsitasusid, mida mõne tuntud maailmakuulsa brändiplatvormi pakkujad peavad tasuma. Isetehtud asja puhul on oluline ka see, et firma ise teab ka kogu pilve koodi ja kui just suured luurefirmad pole üht väikest Soome äri ära ostma vaevunud (mis tundub vähetõenäoline), on see tagaustest prii.

Seega hind on väga madal, lähedane Amazonile. Kuid palju odavamalt Amazoni-hiiust siiski ka ise 2012. aastal alustanud Soome firma pakkuda ei saa. Pigistama hakkavad serveritasud, ühendustasud ja muu, mis on kõigil enam-vähem sama. Pilveteenus on siiski globaalne. Näiteks CloudSigmast on siiski 30 % odavam.

Samas on maksustamine väga paindlik. Kasuta kasvõi tunnikaupa. Tunnihind on ka alati ära toodud. 9 senti kuus on 1 GB, seega tunni eest on vaja maksta väga vähe. 

Kui kerime hinnakalkulaatori lehel kõik slaiderid minimaalseks (sellist slaideritega hinnaskeemi pakuvad ka õige mitmed Eesti pilveteenuse pakkujad), saame ühe protsessori, 512 MB mälu ja 10 GB kõvakettaruumiga kuutasuks 17 eurot.

Isetehtud tarkvara garanteerib eraldi ressursid, ahne naaber ei võta samalt füüsiliselt serverilt jõudlust ära. Nt videostriiminguga saab skaleerida väga kiiresti suureks. API on olemas, saab ise seadistada teenuseid.

Serveriruumist leiab Cisco võrgu, Delli serverid, SSD mälu ja firma enda tehtud haldustarkvara.

Praegu on ühendused Helsingi serverikeskuse ning Londoni serverikeskusega. Kui pilveteenuse kasutajate seast leiab riigiasutusi vähe, siis UpCloud näteks saab oma portfooliot kaunistada Soome justiitsministeeriumiga. Plaanis on firmal rajada ka Chicago serverikeskus ja Aasia oma – kas Singapuris või Hong Kongis.

Märtsis käivitunud rahvusvahelisel teenusel on ressursside seas kohe pakkuda üle 3000 serveri. Kui kiiresti ressurssi juurde vaja, siis on mõned tuhanded serverid alati kohe saadaval.

Eestist on Vilpponeni sõnul olemas juba ka juba esimesed kliendid. Rootsist ja Venemaalt samuti.

Peale justiitsministeeriumi julgevad oma asju UpCloudi pilves hoida ka Soome sotsiaalteenuste sait Rohea ning, nagu mainitud, justiitsministeerium, mis jooksutab pilves Kansalaisaloite.fi teenust.

Ja nüüd ka loo alguses lobatud sajaeurone kingitus kümnele esimesele pilvekasutajale, kes tahavad seda Soome teenust kasutada. AM.ee-le anti kümme korda sada eurot, et see lugejate vahel välja jagada. Ega muud head süsteemi ei tulnudki kohe pähe, et nüüd, öösel, saavad selle kümme esimest. Kes teab, äkki jätkub päevaks ka, või kui pilveteenus on midagi täiesti uut siinkandis, siis järgnevateks päevadekski. Esimesed kümme saavad oma e-posti sisestada ja hiljem saadetakse teenuse kasutamiseks vajalik 100-eurose tasuta pilvemahu kood.

Koodi sai endale broneerida siit - otsas.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.