Kaspersky Lab teatas, et aprilli esimestest päevadest (täpsemalt alates 4. aprillist) on maailmas levima hakanud Skype´i kaudu leviv viirus, mis toodab nakatunud arvutites virtuaalvaluuta Bitcoini raha. Iseenesest võiks ju raha tootmine tunduda kasutaja jaoks hea, aga paraku toodetakse seda raha teistele, kasutades ära nakatunud arvuti ressurssi.
Kasutajad said Skype´is teate, mis kutsus kahjulikule lingile vajutama. Sellele klõpsates paigaldus Kaspersky Labi ekspertide andmetel koos pahavaraga kasutaja arvutisse veel üks tarkvara, mis genereerib Bitcoini virtuaalraha. Lahendus võimaldab erirakendust sisaldava arvuti arvutusressursside ärakasutamise pealt raha teenida.
Bitcoini virtuaalvaluuta süsteemis osaleja annab tavaliselt oma arvuti süsteemi kasutusse arvutuste tegemiseks, mille eest vastutasuks saab ta Bitcoini münte, mida võib edaspidi konverteerida teistesse maksevahenditesse või kasutada veebipoodides teenuste ja kaupade eest tasumisel. Lähemalt oli Bitcoini süsteemist juttu 2011. aasta septembri Arvutimaailmas.
Juba üksnes viiruse stardile järgnenud ööpäeva jooksul käis kahjurlingil umbes kaks tuhat kasutajat tunnis. Kampaania geograafilist levikut arvestades saavad selle ohvriks langeda eelkõige Itaalia, Venemaa, Poola, Costa Rica, Hispaania, Saksamaa ja Ukraina internetikasutajad, aga kuna Internet on globaalne, siis pole välistatud selle levimine ka igale poole mujale.
Tähelepanu väärib seik, et kahjurkampaania start langes kokku ajavahemikuga, mil Bitcoini vahetuskurss "päris" valuuta suhtes jõudis oma ajaloolise kõrgpunktini. 8. aprillil oli valuuta kurss 173 USA dollarit virtyuaalmündi eest, samas kui 2011. aastal pakuti Bitcoini mündi eest vaevalt 2 USA dollarit. Seega sai Bitcoinist küberkurjategijatele tõeliselt rasvane suutäis, mis ajendaski vastavat viirust kirjutama.
Asjaolu, et kurjategijad pöörasid oma tähelepanu Bitcoinile, on täiesti loomulik. Kuna see maksesüsteem põhineb anonüümsusel, on ta kogunud küberkurjategijate seas suurt populaarsust. Bitcoini raha sobib ideaalselt varimajandusele: relvi, uimasteid, nullpäeva turvaauke, troojalasi ja viiruseid on digiraha eest lihtne osta ning müüa.
Kontrolli puudumise ja anonüümsuse tõttu on selliseid tehinguid väga raske jälgida, seepärast tunnevad kurjategijad end selle maksevahendiga üpris mugavalt. Bitcoini lahendus on üles ehitatud nõnda, et tehingute hulga suurenemisel kasvab ka vajadus valuuta genereerimise ressursside järele. Just seetõttu arendavadki kurjategijad pahavarasid, mis ohvri arvutisse paigaldatuna kasutavad selle ressursse müntide taastootmiseks. Nii loodavad terviklikud robotvõrgud toovad omanikule korralikku lisatulu.
Kaspersky Lab soovitab internetikasutajatel ettevaatlikult suhtuda mitte ainult Skype’i, vaid ka teiste kiirsuhtlussüsteemide kaudu saabuvatesse kahtlastesse sõnumitesse.
Isegi kui link tuleb teie tuttava kaudu, on võimalik, et tema arvuti on nakatatud ja kurjategijate kontrolli all.
Tõhusa kaitse tagamiseks on soovitatav
- rakendada terviklikke kaitselahendusi, mille viirusevastane andmebaas on uuendatud;
- hoolitseda operatsioonisüsteemi ja arvutisse paigaldatud rakenduste ajakohastamise eest;
- kasutada turvalist veebilehitsejat;
- tarvitada keerulisi salasõnu, mis on iga kasutajakonto ja veebiteenuse puhul erinevad;
- lähtuda tervest mõistusest ja mitte vajutada kahtlastele linkidele.