New Yorkis Windows 8 lansseerimisüritusele järgnenud Microsoft Surface´i vastuvõtul lasti maailma ajakirjanikud ka pikemalt ligi Microsofti uuele tahvelarvutile, millel jookseb Windows RT - see on Windows 8 versioon ARM protsessoriga seadmetele.
Arvutimaailm pani uuele tahvlile käed külge.
Tahvel on esialgu nagu tahvel ikka. Eriti, kui osta ainult ekraaniosa ilma selle imelise tekstiilist katteta, millel klaviatuur ja puuteplaat sees. Väidetavalt on tahvliosa tehtud väga tugev - Microsoft riskis ja näitas kogu maailmast kokku kutsutud ajakirjanikele, et keskmise täiskasvanud püsti seisva inimese käest põrandale kukkudes ei juhtu tahvliga midagi. Lisaks olid ühe tahvli taha liimitud rularattad - nagu öeldi, pidi Surface´iga saama sõita niimoodi nagu rulaga ja midagi selle riistapuuga ei juhtu. Seda siiski maailmast kokku kutsutud ajakirjanikele otse laval ei riskitud näidata.
Pärast optimistmist õhetavat ettekannet lasti ajakirjanikud seadmete kallale.
Muidugi tasus proovida klaviatuuriga varustatud Surface´i. Selle klaviatuuriosa on võimalik valida mitme eri värviga tekstiilkatetega, aga ka õhukese nn päris klaviatuuriga, kus on lühikese klahvikäiguga madalad eraldi klahvid olemas.
Kui ekraaniklaviatuurilt sai kuidagi kätte täpitähed, siis eraldi klaviatuurilt seda võimalust ei paistnud kuskil. Kui pikemalt näppu klahvil hoidsid, siis hakkas "alla" vajutatud klahv ennast kordama, aga ei tekkinud seda lisamenüüd, mis ekraaniklaviatuuril, kust oma täpid või lained või mõne muu krõnksu tähele saaks lisada. Funktsiooniklahvid ka ei aidanud. Saatsin ka kirja Microsoft Eesti esindajale, aga ka sealt ei teatud kohe öelda, lubati uurida. Kui nad välja uurivad, kuidas õ ja š ja muud tähed klaviatuuriga välja võluda, siis see saab siia hiljem lisatud: [].
Kaane sisse ehitatud puutetundlik klaviatuur on esialgu harjumatu. Mitme sõrmega tippides peksab sõrmeotsad kiiresti valusaks, sest klahvidel käik puudub ja nad on läbinisti jäigad, kirjutad nagu seinale toksides.
Sellega aga harjub - veel paar minutit ja kahe sõrmega läheb teksti sisestamine juba üsna nobedalt. Põhiline on mitte rakendada jõudu - sõrmed võivad vaid vaevu puudutada pinda, millel on klahvid umbes millimeetri võrra reljeefselt muust tasapinnast kõrgemal.
Hiireplaat on ka ja sellel saab samuti hiirt üsna sujuvalt liigutada, kuid milleks? Olemas on puuteekraan ja sellel sujub kõik hulga paremini. Samas võib ebamugavates oludes, näiteks süles tööd tehes ekraanikatsumine olla ebamugavam kui hiirega juhtimine.
Kui õhuke (3 mm) tekstiilklaviatuur (või kuidas seda nimetadagi) tundub teksti tippimiseks liiga ebamugav (ehkki kaasaskandmiseks ja ekraanikaitseks on see väga mugav), pakub Microsoft võimalust osta ka "päris" klaviatuur. See on samuti õhuke, aga mitte nii väga ja jääb kuskil poole sentimeetri paksuseks. Madalad klahvid ja hiir on sarnased keskmise ultrabooki mugavusele ja lisavad niigi raskele tahvlile veel kaalu, nii et see ongi enam-vähem ultrabooki asendaja. Selle vahega, et Windowsi "päris" rakendusi ei saa jooksutada, kuid on olemas puutetundlik ekraan, mida ultrabookidel tavaliselt pole.
Windows RT jookseb Microsofti tahvlil kiirelt. Seda valdava osa ajast. Vaid kaardirakenduses pikemalt surfates tabas silm paaril korral tahvli murdosa sekundi jooksul millegi üle järgi mõtlemast.
Rakendustega on aga seni veel üsna suur ikaldus, kuna neid pole väga palju tehtud (4000-5000 tükki). Eesti rakendusi veel peaaegu polegi, kui vaid välja arvata see, et ilmarakendus pakub ka Eestit vaadeldava kohana. Toimetus teab, et kohe-kohe on Windows 8-le välja tulemas ERR-i rakendus, nii et riigitelevisiooni uudiseid ja saateid saaks varsti uuelt Surface´ilt juba vaadata.
Samas ei tule see tahvel meile müügile veel niipea - isegi Microsofti inimesed ei tea, kas ja kunas see Eestisse võiks müügile saabuda.
Millegipärast on tahvlite kasutatavuse üheks põhiargumendiks kujunenud mugavus diivanil lesides kasutades. Surface pole tavaline tahvel, vaid rihib kuhugi kaasaskantava töömasina ja koduse mobiilse seadme vahepeale. Windows RT peaks andma sellise pigem sülearvuti kogemuse. Kuid diivaniargument Surface´i puhul ei tööta - käsi väsib liiga ruttu ära seda kuskil lesides kasutades. Surface on raske (680 grammi).
Kui aga venitada end istuli ja asetada tahvel lauale, siis on see üsnagi mugav kasutada, sest tahvli taga on jalg, mis avaneb klõpsuga ja muudab tahvli kergelt kalde all olevaks tööekraaniks. Nagu Microsofti esitlusel rõhutati - jalg disainiti nagu autotööstuses tavaliselt kombeks. Pikalt uuriti ja testiti, millise klõpsuga see jalg avaneb ja kui sujuvalt. See olevat väga tähtis. Isegi Surface´i reklaamklipid salvestati seda klõpsu ära kasutades ja helisse lisades.
Teine klõps, mida tahvel teeb, on siis, kui see lähendada külgekäivale klaviatuurile. Kui eemaldatavate klaviatuuridega tahvlite põhiprobleem on ebakindel ühendus ja keeruline mehaaniline liitmine ning eraldamine mingite liugnuppudega, siis Microsoft on asja lahendanud elegantselt. Nimelt liitub klaviatuur tahvliga magnetite abil. Jällegi käib mõnus klõps. Ühendus pole jäik ja seda pole ka vaja, kui laual toetub ekraan jalale ja hoiab nii positsiooni.
Kaamerat on Microsoft reklaaminud kui disainiga kaasaskäivat lahendust - nimelt hoiab see õiget nurka, kui asetada tahvel avatud jalaga lauale ja teha pilti. See on õige, kadreerimine õnnestub ja jõuab ka ise joosta pildile. Kuid 720p kvaliteediga kaamerat võib teatud mööndustega kasutada veebivideoks, kuid fotode jaoks on see liiga lahja. Ilmselgelt pole tahvel mõeldud asendama kaamerat, isegi mobiilikaamerat. Videokonverentsiks hädapärast kõlbab.
Arvustustes on ette heidetud Surface´i ekraani madalat eraldusvõimet - 1366 x 768 pikslit. 10,6-tollise ekraani kohta on seda natuke vähevõitu küll, kuid enamuse tööasjadest saab ikkagi ära teha, kui just väga suurt Excelit ette ei võta. Microsoft põhjendab kompromissi aku elueaga - tänu madalamale resole (kuid Cleartype´i abil parandatud kvaliteedile) saab aku pealt kasutada seadet terve päeva. Kahjuks nii kaua ei saanud testida, et oskaks hinnata aku pikaealisuse paikapidavust. Väidetavalt pidi see kestma üle 8 tunni, mõnedel juhtudel isegi üle 10 tunni.
Kui sul on Windows 8-ga PC, Windows Phone 8-ga nutitelefon ja Surface, siis see on hästi kokkumängiv kombinatsioon. Kõigis neis saab kasutada enam-vähem ühesugust kasutajaliidest ja oma faile võib hoida Microsofti Skydrive´i pilves. Kui kasutaja on lõpuks Windows 8 uue kasutajakeskkonnaga harjunud, siis erinevates seadmetes ümberõpet pole vaja. Tahvlil on täismõõtmetes USB pesa, nii et oma telefoni (või ka tavalist klaviatuuri ja hiirt) saab lisada. Või mälupulka. Võib-olla ka ID-kaardi lugejat?
Ja võib-olla on vaja ka USB-modemit mobiilse interneti jaoks, sest tahvel suudab ühenduse tekitada vaid üle WiFi. Seda võib mobiilse kasutaja jaoks olla liiga vähe.
Microsofti uus tahvel tuleb esialgu müügile vaid valitud riikides. Neljapäeval said kõige-kõige esimesed ostjad selle kätte New Yorkis Times Square´il avatud Microsofti uuest esinduspoest. Sabas tuli seista paar tundi. Jah, Microsoft plaanib taas siseneda agressiivselt jaeturule ja avab poode üle maailma. Hinnad algavad 499 dollarist 32 GB mäluga ja ilma Touch Cover klaviatuurita tahvli eest, 599 dollarit maksab 32 GB mälu ja Touch Cover klaviatuuriga mudel ning 699 dollarit 64 GB mälu ja Touch Cover klaviatuuriga mudel.
Microsoft muide plaanib peagi välja tulla ka Windows 8 Pro operatsioonisüsteemiga mudeliga - sellel peaksid juba jooksma kõik Inteli arhitektuuriga PC-dele mõeldud programmid, sealhulgas senised Windows 7 rakendused.
KAIDO EINAMA
TEHNILISED ANDMED
Tahvelarvuti Microsoft Surface
Operatsioonisüsteem ja tarkvara: Windows RT; Microsoft Office Home and Student 2013 RT Preview (Word, PowerPoint, Excel ja OneNote). lisaks saab alla laadida Windows Store´i rakendusi (Windows 7 rakendused ei tööta)
Mälu: 32 GB, 64 GB
Ekraan: 10,6-tolline, 1366x768 pikslit (16:9 laiekraan)
Protsessor: neljatuumaline NVIDIA Tegra 3
Operatiivmälu: 2 GB
Võrk: Wi-Fi (802.11a/b/g/n), Bluetooth 4.0
Kaamerad: ees ja taga 720p
Ühendused: USB 2.0, microSDXC kaardipesa, kõrvaklapipesa, HD video out
FOTOD: KAIDO EINAMA