Kuidas valida printerit? | AM.ee

Kuidas valida printerit?

(Arvutimaailm 12/09)

? Printerit valides on küll selgelt nähtavaid tehnilisi andmeid nagu hind, suurus ja punktitihedus võimalik enne poodi minekut kõrvutada, kuid kuidas teha lõplik otsus ja mida veel vaja teada oleks?

! Printeriostu tehes maksab kaasa võtta testfail ja seesama pilt igal pool välja trükkida. Saab ülevaate nii kiirusest, kvaliteedist kui ka kasutusmugavusest.

Printeri ost ei ole raketiteadus, kuid samas tasuks selgeks teha, millist seadet täpselt vaja on, et kulutused kiirelt üle pea ei kasvaks ega seade liiga nõrgaks ei jääks.

Esimese hooga tuleb ära otsustada, mis sorti dokumente soovitakse printida: teksti, pilte, eri suuruses dokumente jne. Teiseks tuleks paika panna funktsionaalsus, nagu prinditavate failide/dokumentide suurus/maht (nii mõnigi jääb raamatumahus trükiga hätta, mõni varemgi), kas peab suutma printida ümbrikutele ja muudele eri formaadis ja tüübis materjalidele, ilma et tekiks tõrkeid jne. Või oleks hoopis vaja kombaini, kus kõik funktsioonid oleksid ühes seadmes?

Väga tähtis on ka see, kui palju on ruumi seadme jaoks: läheb see kuhugi lauale või võib lihtsalt toanurka asetada; peab seadme kõrvale ka töötaja ära mahtuma või mitte? Samuti on oluline ka spetsiaaltarkvaraga kokkusobivus.

Soovitav on proovida ja lasta edasimüüjatel välja printida testileht: soovitavalt samasugune iga kord, et võrrelda kvaliteeti. Näitajatena saab võrrelda punktitihedust (dpi) ja ühtlust.

Paraku ei vasta seadme kirjeldus tihti reaalsusele, nii et testitrükk on igati teretulnud.

Nagu kvaliteet, on oluline ka kiirus. Kodus pole see nii tähtis, kuid suuremahuliste tööde puhul tuleb printimistempo väga hästi välja.

Hea on teada, kui palju printeril on mälu ja kas see on laiendatav. Rohkem mälu tähendab võimalust rohkemate kasutajate eri mahus faile ootele panna.

Võrrelda mitte ei tasu, vaid lausa tuleb erinevate kulumaterjalide saadavust ja hinda ning ka nende elutsüklit, sest tihti võib poole rohkem maksev tahmakassett olla võimeline väljastama ligi kaks korda rohkem lehekülgi. Samuti on kulumaterjalid ka trumlid, erinevad rihmad ja jääktooneri kogujad: võrreldes tooneritega neid ei lähe õnneks väga tihti vaja.

Samuti on oluline, kas prinditud lehekülg läheb maksma krooni, 50 senti või veel vähem. Eriti odavad väljatrükid lehekülje hinnaga on valdavalt väga kallitel ja suuremahulistel seadmetel. Kuid pole vast mõtet osta seadet, mis ära tasub alles paarikümne aasta pärast.

Eri firmad pakuvad eri garantiitingimusi ja hoolduslepinguid. Hooldusleping võib hõlmata kõike peale paberi: ostes printeri välja, tuleb muretseda ainult selle eest, et paber oleks seadmes olemas ja maksta hooldavale firmale näiteks kokkulepitud tasu ühe lehekülje kohta. Oma pead ei pea vaevama tahmade või mis iganes kulumaterjalide hindade, saadavuse või vahetuse pärast.

Mida vaja teada printeri ostul

- mis dokumendiformaate ja mis materjalidele trükitakse?
- kui suured on väljatrükid (mitu lk)?
- kas vaja on eraldi seadet või kombaini?
- kuhu peab printer mahtuma?
- mis spetsiaaltarkvara peab toetama?
- kui kiirelt trükkida on vaja?
- palju maksab väljatrükk?
- kas hooldusleping on mõistlik?
 
MARKO HABICHT
Foto: Stanislav Moškov

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.