Arvutimaailm 9/02

Poliitika
IT Juhi tulevik

Agur Jõgi
Ettevõtete töökorralduses on kätte jõudmas järgmine muutuste etapp. Kaheksakümnendate lõpus ja üheksakümnendate alguses toimus ettevõtlus stiihiliselt, tegijate eesmärgiks enda elujärje veidigi mugavamaks muutmine. Esimene raha tekitas suure rahulolu ja järgmises etapis ei valitud enam vahendeid, et rahalist rikkust järjest suurendada. Mõnedel selle aja ettevõtmistel õnnestus ellu jääda ja need jõudsid kolmandasse etappi, aega kus erinevatel viisidel teenitud varandust prooviti järjest pikaajalisematesse ettevõtmistesse paigutada. Veel veidi ja targemad omanikud said kas aru enda vähesest riskijulgusest, väsimusest või lihtsalt avastasid enda jaoks laiskuse ja palkasid ettevõtteid juhtima professionaalsed juhid.

Teadmistepõhine Eesti
Siim Kallas
Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooniettevõtjate Liidu ning Eesti Konverentsikeskuse korraldatud kahepäevane konverents Visioonist lahendusteni on igal aastal toimuv traditsiooniline üritus, mille esimesel päeval räägitakse tulevikunägemustest, ning teisel päeval lahendustest. 19.–20. septembril Pärnus toimunud konverentsi märksõnadeks olid tarkvara, mobiilsus ja sisuteenused. Seekordse IT&T konverentsi üks peamisi eesmärke oli sünergia leidmine eri valdkondade ning projektide vahel.
Toome teieni EV peaminister Siim Kallase konverentsil peetud ettekande teksti.

Haridus
Arvuti ei ole mänguasi

Tõnu Vare
Kuigi Eestis on arvuti kodus ainult 17% peredest (leibkondadest)(1) ning Internetiühendus vaid 7%(2), jõuab meilgi tasapisi päevakorda küsimus, kui varakult kodustada laps arvutiga ja mis peaks olema selle tegevuse eesmärk. Mida varem hakkame vastuseid otsima, seda paremini oleme valmis tegutsema lähitulevikus.

Turg
IT–sektoris nõudlus kasvab

Tõnu Vare
Eesti Konjunktuuriinstituut tõdeb oma oktoobri alguses ilmunud ajakirjas, et ärikonjunktuur infotehnoloogiaturul on soodsam kui suvel ja lähikuudel on oodata nõudluse kasvu.

Õigus
Autorite õiguste kaitsest seoses Internetiga I

Eneken Tikk
Eesti Vabariigi põhiseaduse kohaselt on autoril võõrandamatu õigus oma loomingule. Sama paragrahvi teise lause kohaselt kaitseb riik autorite õigusi. Lisaks asjakohasele põhiseaduse sättele kehtib Eestis juba 1992. aastast ka autoriõiguse seadus, mis muuhulgas sätestab autori ja teose mõiste, teoste kaitse ulatuse ning tingimused.

E-Kommerts
Internet tasuliseks?

Andres Jõesaar
Rääkides Interneti tasulistest sisuteenustest, piiran teemat üsna tublisti.

Ajalugu
Arvutiviiruste ajalugu —

„muinasajast” tänapäevani 4

Internet

Jututoas
Annika Veldre
Kui Internet isaga koolimajja jõudis, oli vabariik juba taasiseseisvunud. Eesti ühines Internetiga 1991. aastal. Esimesed „Internetisaared” Tallinnas Bioloogilise ja Füüsikalise Keemia Instituudis ja Tartus Tõraveres laienesid haridus– ja teadusasutuste kaudu, ettevõttest ettevõtesse ja edasi kodukasutajateni. Esimesed jututoad olid noorte, tehnikas hästiorienteeruvate (valdavalt meesoost) isikute pärusmaa. Jututubade populaarsuse kasvu eelduseks on olnud inimeste märgatavalt suurenenud võimalused võrku kasutada.

Interneti regulatsioon toimib juba praegu
Jaan Vare
Enne kohalike omavalitsuste valimisi ilmus Internetiportaalis Delfi uudis, mida kommenteeris ühe Tallinna firma IT juht Mati: „Aga ettepanek oleks asutada Edgar Savisaare Tapmise Fond, kuhu siis kõik ajudega pensionärid ja muidu tegusad eesti inimesed raha võivad annetada, kokkusaadud raha eest laseme mõnel tublil palgamõrvaril kogu savisaarte suguvõsa maha lüüa. ja kui raha üle jääb siis kallas kah. mis arvate ideest?”

Elu mugavamaks!
Marko Kõiv
Kas mäletate veel seda esimest tundepuhangut kui otsisite veebis esimest korda infot, saatsite esimese e–kirja, tegite Internetipangas oma esimese tehingu?

Riistvara
Hõbedane karbike peopesal

Britta Hansmann
Minolta Dimage X on väljanägemiselt kõike muud kui kvaliteetne pildikaamera. Ta on hõbedane, minimalistlik ja tilluke. Meenuvad Bondi–filmid ja lapsepõlve spioonimängud. Dimage X kaamera on nii tilluke, et mahub peopesale, lapik on ta ka — nagu õhuke sigeretikarp.

Ülevaade arvutikorpustest
Janek Saar
Arvutikorpuse ülesanne on kaitsta arvutikomponente vigastuste eest, muuta arvuti ohutuks, käepäraseks ja meeldivaks kasutajale, ära hoida elektromagnetiliste häirete levimine keskkonda, tagada arvuti immuunsus keskkonnast tulevate häirete suhtes ja võimaldada piisav õhuvool arvutikomponentide jahutuseks.

Gigabit Ethernet
Veiko Tamm
Võrgulahendustes on alati olnud vajadus järjest suurema andmeedastuskiiruse järele. See sunnib tootearendajaid pidevalt tulevikku vaatama ning ette nägema tööstuse vajadusi homsete tehnoloogiate järele. Perspektiivseid tehnoloogiaid võib nimetada juba täna: näiteks optilised kommutaatorid. Kuid järgmise põlvkonna tehnoloogiate massilisele juurutamisele on alati avaldanud mõju teatud tegurid: tehnoloogia kättesaadavus, pakutavate lahenduste maksumus ning kõigi tüüpiliste konkreetsete rakenduste ja tarbijate vajaduste tagamise võimalus.

WLAN lahendused
Veiko Tamm
Raadiokohtvõrk (WLAN) kasutab andmeedastuseks kaabelvõrku ühendatud pääsupunktide ja personaalarvutitega ühendatud traadita adapterite vahel kaablite asemel raadiolaineid.

Tarkvara
Globaalsete firmade puhul mängib rolli mastaabiefekt

Arvutimaailma küsimustele vastab Oracle Eesti, Läti ja Leedu tegevdirektor Ants Urvak.

Tarkvara juhib maailma

Rational Software’i põhjamaade regioonijuht Carl Anders Torelm tarkvara tähtsusest tänapäeva maailmas.

Rakendustarkvara
MS Project 2002

Lauri Levo
Microsofti Project 2002 sisaldab ühes tootekestas kõiki projektijuhtimiseks vajalikke toiminguid ja muudab nende haldamise võimalikult lihtsaks.

Ableton Live
Tanel Paliale
Palun saage tuttavaks uut tüüpi muusikainstrumendiga — see on sekventserinstrument Ableton Live.

Eestikeelne viirusetõrje
Lembitu Ling
Kaspersky Anti–Virus Business Optimal

OP süsteemid
Kosmoselaeva Linux ei sobi

Hanno Jarvet
Intervjuu Linuxi guru Jon „maddog” Halliga.

Eesti keel ja Linux
Lemmit Kaplinski
Eestikeelse Office XP ilmumisega koos on kerkinud üles vana teema ning jälle liiguvad tulised kirjad erinevate keelte ja erinevate tõlgete pooldajate vahel. Püüan siinkohal hoiduda filosoofilistest küsimustest ning anda ülevaate erinevate keeletehnoloogiate toetusest Linuxis.

Varia
Naised versus arvutid — suhe armastuse ja vihkamise piiril

Kadri Pungaste Vilen
Arvutid kuuluvad teadupoolest pea kõikide inimeste igapäevaellu. Neid kasutatakse suhtlemiseks, eneseharimiseks, arstiteaduses ning lugematuis teistes eluvaldkondades. Arvuteid ennast aga peetakse meeste mängumaaks, kuhu naistel patt soovidagi oleks.

Mängud
Juhtkiri

Lauri Jürisoo
Tänase juhtkirja pühendan alati aktuaalsele ning tihti valusale teemale: hinnete jagamine. Mul pole raatsimist Maania hindamise süsteemi ja –kriteeriumite tutvustamisele iga kuu ruumi eraldada, mis iseenesest väga levinud vastavates päris ajakirjades, nii et kasuta võimalust tutvuda.

Uudised
Lauri Jürisoo
Seekord leidsin palju uudiseid tööstuse kulisside tagant, mitte pelgalt mängudest. Ja ongi põnevam!

Hitman 2: Silent Assassin
Lauri Jürisoo
Palgamõrvari ja arvutispetsi elustiilidel on jämedalt võttes üsna palju ühist. Mõlemad on muutnud oma hobi tööks, külastavad selle käigus paiku, millest ei osanuks varem unistadagi, ja pühenduvad meeleldi seltskonna asemel „graafikule”. Lisaks leidub mõlemal alal kuhjaga macholikku konkurentsi: nii jurakas relv kui võimas PC mahuvad ilusti kategooriasse Riistapikendus.

In Cold Blood
Kaimar Palts
Kuumaverelised mängumaanid, asi läheb kohe külmavereliseks. (Sai vist lühim sissejuhatus Maania ajaloos, kui selgitav lause välja arvata.)

Crazy Taxi
Lauri Jürisoo
Tony Hawk’s Pro Skater... aga autodega? Ma võtan kuus!

Icewind Dale II
Arnel Pällo
Kill–kill–kill–drink–a–potion–kill–kill–kill...nii iseloomustati kunagi kuulsat Diablo seeriat. Lisades siia parajal hulgal RPG elemente ja enam–vähem korraliku stoori, ongi tulemuseks Icewind Dale II.

No One Lives Forever 2:
A Spy in H.A.R.M.’s Way

Lauri Jürisoo
Swingin’ sixties, here we come! Samavõrd kaunis ja vapper naisagent Cate Archer on tagasi, et jätkata võitlust kuritegeliku organisatsiooni H.A.R.M. vastu ja osaleda ühes mõnusamas 3D–tulistamises, millega meid seni õnnistatud.

Battlefield 1942
Kristjan Tallo
Kas sellest saab aasta populaarsemaid mänge? Kes teab... Tänavu on päris palju häid asju välja tulnud ning terve rida potentsiaalselt suurepäraseid hitte veel ootamas.

Unreal Tournament 2003
Mart Redi
2002. aasta teise poole mängumaailm on keskpärasuse kehastus. Üle nelja viiendiku üllitistest, mis müüki paisatakse, ei ole proovimist — veel vähem ostmist — väärt. Hiljutised Archangel ja Revolution on selle fenomeni ilmekad näited: keskpärane graafika, tahumata heli, mõttetu süzhee. Sellisel ajastul paistab UT2K3 silma nagu ere valguskiir udusel maastikul. Kuid kas on tõesti tegu FPS–messiasega?

Praktika
DivX filmid — kuidas neid vaadata?

Mark Fisch
Viimastel aastatel on tänu arvutite jõudluse kasvule hakanud lisaks muusikatööstuse viljadele ka filmid arvutitesse kolima. Loomulikult oli neid ka varem võimalik arvutist vaadata, kuid protsessorid ei jõudnud tihedalt pakitud filme reaalajas mängida ja seega tulid kõne alla vaid hõredamalt pakitud ja seetõttu mahult suured filmifailid. Suurus sai aga takistuseks netis levitamisele ja seega populaarsusele, pealegi polnud ka püsiühendusega arvutid veel väga levinud.

DVD–plaatide kirjutamine
Ervin Põld
Eelmises Arvutimaailmas oli juttu videotöötluseks kasutatavast tarkvarast, nüüd vaatame, milline võiks olla sobiv riistvara ja kuidas DVD–plaat tegelikult valmib.

Juhtkiri
Visioonid ja lahendused

Jaan Vare
Eesti Infotehnoloogia– ja Telekommunikatsiooniettevõtjate Liidu korraldatud konverentsi Visioonist lahendusteni märksõnadeks olid tarkvara, mobiilsus ja sisuteenused ning sünergia leidmine eri valdkondade vahel.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.