Arvutimaailm on testinud terve hulga pulsi- ja nutikelli, mis mõõdavad samme, pulssi, vere hapnikusisaldust ja vererõhku. Loomulikult ei maksa arvata, et tervisetehnoloogia areng siin peatuma jääb. Aasta alguses toimunud CES-il tutvustati mitmeid uusi meditsiiniseadmeid ja nende seas ka nutikella K'Track, millega saab peagi hakata mõõtma oma veresuhkru taset. Seade võib olla abiks nii diabeetikutele kui sportlastele, kes varem trenni ja spordi ajal veresuhkrut mugavalt mõõta ei saanud.
Paljude jaoks vajaliku ja oodatud kella loojaks on 2016. aastal asutatud idufirma PKVitality, mis lubab esimesena maailmas hakata mõõtma veresuhkru taset torget veresooneni tegemata.
Kuidas see täpsemalt käib, on näha allpool olevalt skeemilt.
Kella alla käib lisamoodul nimega K´apsule, milles sisalduvad analüüsiks vajalikud kemikaalid ja mikronõelad.
Jah, glükomeeter ei saa ilma invasiivse kokkupuuteta kehavedelikega, nii nagu suudavad nutikellad vaid veresooni valgustades määrata vererõhku ja hapnikusisaldust. Kuid mikronõelad ei torgi õnneks veresooni. Need koguvad infot nahaalusest koekihist, analüüsides rakuvedeliku piimhappe- ja glükoosisisaldust. Mikronõelade torget pole peaegu tunda, sest need suruvad end vaid 0,5 mm sügavusele, närvirakud aga hakkavad kõige vähem 1 mm sügavuselt.
K´apsul töötab 30 päeva, ükskõik kui tihti seda kasutada. Siis tuleb kapsel uue vastu vahetada.
Nutikell diabeetikutele - K'Track Glucose hakkab maksma 149 dollarit, vahetatav analüüsikapsel 99 dollarit. Seega peab edaspidi arvestama veresuhkrutaseme käelt mõõtmise kuutasuks ligi 88 eurot.
Maailmas on sadu miljoneid suhkruhaigeid, iga kümnes inimene põeb diabeeti. Paljudel tuleb päevas 4-5 korda oma veresuhkru taset mõõta, mis on tülikas ja aeganõudev. Samuti pole aparaatidega jändamine avalikus kohas enamusele inimestele mugav. Käekellalt saab aga mõõta diskreetselt igal ajal, kui vaja ning ilma veresooni torkimata.
Kuid lisaks diabeedi põdejatele on K'Track teinud nutikella ka sportlastele. K'Track Glucose on diabeetikutele, K'Track Athlete aga sportlastele. Neilgi on trenni ajal vaja mõõta veresuhkru taset ja piimhappe tekkimist, mida seesama kell suudab nutitelefoni vahendusel. Mobiiliäpp pakub statistikat ja seadistusvõimalusi, kui tihti ja milliseid näitajaid mõõta. Atleetide mudel on kallim - kell ise 199 dollarit, vahetatav kapsel 149 dollarit.
Lisaks mõõdab nutikell nagu teisedki seadmed pulssi, samme ja kaloreid.
Saadavuse kohta on veel vaid ennustused, aga arvatakse, et 2018. aastal peaks toode kindlasti juba müügile tulema. Enne on vaja saada meditsiinilise seadme sertifikaadid ja läbida täpsustestid.
Kella saab kanda nii randmel kui õlavarrel. See peab olema käel üsna kindlalt, et mikronõelad saaksid end naha sisse suruda.