3D ekraane, mida saab vaadata ilma prillideta, on juba tehtud, kuid need eeldavad üsna kindlas kohas ja määratud kaugusel istumist. Nn parallaksibarjääri kasutamine ei lubanud seni veel tervele saalitäiele kinokülastajatele prillivabalt ruumilist pilti esitada. Kuid takistusi pole enam kauaks - MIT ja Weizmann Institute of Science töötasid ühiselt välja uut tüüpi kinoekraani, mis suunab igale istekohale saalis parema ja vasaku silma jaoks eraldi pildi, mis annabki kokku 3D- ehk ruumilise elamuse.
Kinosaalis istuvad inimesed laia diivani asemel kitsastes kinotoolides ja pea on vaatamise ajal suhteliselt paigal, mis MIT-i laboris katsetades andis tulemuseks, et projektorite ja läätsede keerulise süsteemiga oleks võimalik igale istekohale suunata kitsas 3D pildipaar, mis tekitab ruumilisuse efekti, kui pead väga palju ei liiguta paremale-vasakule. Kuidas see täpsemalt töötab, saab lugeda vastavast teadusdokumendist.
Põhimõtteliselt on tegemist ekraaniga, mille ette on paigutatud ribid ja pilud koos läätsedega: iga istekoha jaoks paistab piludest õige pildipiksel nii, et vasak silm näeb üht, parem aga teist pikslit. Keeruline, aga vähemalt on esimesed sammud nüüd tehtud. Lisaks resolutsiooni ja heleduse kaole kannatab uus tehnoloogia veel ühe puuduse käes - pead ei tohi kallutada, mõlemad silmad peavad asuma samal kõrgusel.
Võib-olla juba mõne aasta pärast võivad uued 3D-prillivabad kinod eksisteerida? Eriti meeldiks see prillikandjatele, sest ühtede prillide peale teiste tõmbamine on ebamugav ja täispika filmi vaatamine läbi kahtede prillide raske.