Foto: William Kass (Taltech)
Täna sai Tallinnas Vabaduse väljakul näha Eesti uusimat isejuhtivat elektrivormelit FEST24, mille tolmukeerutamisest sai aru, et aerodünaamika töötas sel väga hästi.
Isejuhtiva elektrivormeli FEST24 ehitanud tudengivormelit tervitasid tehnikaülikooli õppeprorektor Hendrik Voll ning Milremist Devid Liik.
Prorektor Voll ütles, et kui USAs hinnatakse tippülikoole selle järgi, kui tugev on nende ameerika jalgpalli tiim, siis Euroopa tipptehnikaülikoole hinnatakse nende vormelitiimide edu järgi. „Tehnikaülikooli ja tehnikakõrgkooli vormelivõistkond on igal aastal saavutanud ligi 1000 võistkonna arvestuses top 10 kohti. See on kvaliteedimärk, mille järgi meid tuntakse ja hinnatakse terves Euroopas.“
Devid Liik Milremist võrdles tudengivormelit Eesti riigiga – pisike, pisut tundmatu ja võimeline suurteks tegudeks: „Peame tegutsema teistmoodi, olema kavalad, haritud ja julged. Vormelitiim on täpselt seda. Näiteks Milremi Themis on algselt disainitud vormeli veteranide poolt. Ajal, kui neid lahendusi veel ei eksisteerinud. Ka nüüd jätkavad tudengivormeli veteranid meil uute tehnoloogiate ja toodete loomist, võtavad ülesandeid, mis on praktiliselt võimatud. Eesti vajab häid insenere, et olla edukad ning konkurensivõmelised.“
FS Team Tallinna isejuhtiva tiimi kapten Anna Sihvart kinnitab samuti, et tudengivormel on parim koht kus saada praktilisi kogemusi ja viia oma oskused järgmisele tasemele ning täiendada oma ülikooliteadmisi, mida kuskil mujal Eestis on pea võimatu teha: „Tänu tudengivormelile olen juba tööturul konkurentsivōimeline, vaatamata sellele, et olen alles teise aasta tudeng.“
Võistlustulle läheb vormel juuli keskel Hollandi etapil stardinumbriga 124, sealt edasi ootavad Eesti üliõpilasi sellised kuulsad võidusõidurajad nagu Red Bull Ring, Hockenheim ning Varano de' Melegari Itaalias, kus eestlasi on pikka aega edu saatnud.
Eesti tiimi kuulub kokku 60 tudengit Tallinna Tehnikaülikoolist ja Tehnikakõrgkoolist.
2024. aasta tudengivormeli parameetrid:
- Nelikveoline elektrivormel 4x35kw
- Tippkiirus 120 km/h
- Kiirendus 100ni - 1,9 s
- Vääne - 1489 Nm
- Mass - 170 kg
- Akupaki pinge - 600 V
- Akupaki mahtuvus - 7,2 kWh
- Aerodünaamiline survejõud tippkiirusel - 4000 N
Meeskonna peatoetaja on Milrem Robotics ning kuldsponsorid Harju Elekter, Skeleton Technologies, Ampler, Oshino ja GPV. Kokku panustab igal hooajal noorte inseneride arenemisse ligi sada ettevõtet üle Eesti.