TEST: Philips 34B1U5600CH - ideaalne töömonitor mitmel toolil istujale | AM.ee

TEST: Philips 34B1U5600CH - ideaalne töömonitor mitmel toolil istujale

Kui tahad monitori, mille külge kõik oma lisaseadmed ühendada ja ilma mingite ühendustega pusimata mitme arvuti taga tööd teha (näiteks laua- ja sülearvutiga), siis see Philipsi mudel tundub just õige asi olevat. Lisaks saab nõgusa laiekraani, kuhu mahuvad mitme arvuti pildid ära ning hulga ühenduspesasid, millega ühendada kõik oma lisaseadmed.

Ülalt leiab veel väljahüppava veebikaamera, mida saab alla vajutades korpuse sisse tagasi peitu panna.

Iseenesest on 34-tolline laiekraan tavaline nähtus nende kasutajate seas, kes tahavad laia vaatevälja ning ei soovi selle jaoks kaht monitori kõrvuti lauale võtta, mis pole nii mugav kui üks ja laiem variant. See pole küll lausa nii lai, et asendaks kaht 16:9 kuvasuhtega ekraani, kuid silmadega korraga haaratava vaatevälja katab siiski üsna suures osas ära. Kui on soovi, siis kõlbab sellega ka mänge mängida.

Kaks-ühes pilt ja lisaseadmed

Kaks-ühes pilt ja KVM tähendavad, et monitoriga saab töötada mitme seadme taga korraga. Näiteks kui ühendad kuvariga sülearvuti, võid monitori küljes oleva hiire ja klaviatuuri panna seda juhtima. Kui aga ühendad näiteks samal ajal ka lauaarvuti, siis on needsamad lisaseadmed juba lauaarvuti taga vaid mõne nupuvajutusega.

Pilt-pildis või kaks pilti kõrvuti režiimis aga saab korraga ühelt ekraanilt vaadata nii sülearvuti (näiteks) kui lauaarvuti pilti. See küll võtab ekraani kasutatavat pinda vähemaks, kuid annab hea ülevaate kahest seadmest korraga. Paljudes ametites võib sellest kasu olla, kas näiteks valvekeskuse töölaual, arendaja või disaineri juures või lihtsalt mitme töö korraga tegijal.

Ainuke väike ebamugavus, mis nende juhtimisel silma hakkab, on monitori menüüdes liikumine, mis pole küll parem või halvem kui enamikul teistel monitoridel, kuid näiteks kiiresti seadmeid vahetades võtab ikkagi aega monitori menüüst õigesse kohta jõudmine. Õnneks on näiteks erinevate seadmete vahel KVM-lülitiga klaviatuuri-hiire vahetamine või ekraanipildi ümberlülitus tehtav kiirmenüüdest, mis vähendab liigutusi vaid paarile vajutusele menüüs.

Kuid lisaks saab oma monitori menüüdes sobramise asemel juhtida ka eraldi SmartControli tarkvaraga, mis on veelgi mugavam. Sealt saab ka muid kuvari seadeid sättida.

Menüünupud
Monitori menüünupud on nende märkide all allservas.

Pilt-pildis saab näiteks teise arvuti pildi igasse ekraani nurka panna, kõrvuti piltidega on need aga vastavalt üksteise kõrval horisontaalselt, kuid see asetus raiskab üsna palju ekraanipinda.

Muidugi töötab USB C kaabliga ühendatuna see üks juhe nii  100 W toiteallikana (kui sülearvuti toetab Power Deliveryt) kui andmeedastuse kanalina ja lisaseadmeid juhtides. 

Kuna monitori taga on LAN kaabli pesa, siis võib niimoodi kontoris turvaliselt kohalikku võrku ühenduda lisaliigutusteta, veel üks lisakaabli ühendus jääb tegemata, sest piisab vaid USB C kaabli ühendamisest oma sülearvuti taha. See on oluline mugavus, kuna just kontorites kiputakse ebaturvalisema WiFi taha ühenduma just mugavusest või lausa laiskusest, ka pole igal pool võrgukaabli pesasid võtta ning osadel arvutitel pole isegi LAN porti küljes.

Kui aga ühendad oma arvuti monitoriga, siis on kõik vajalikud asjad selle ühe liigutusega kohe ka arvuti küljes.

Korralik paneel nii kontoritööks kui meelelahutuseks

Philipsi VA LED paneel on täiustatud MVA-tehnoloogiaga, mis tagab hea kontrastisuhte. Kontorirakendustest rääkimata (mis jooksevad VA-paneelil niigi ilusti) sobib see ekraanitehnoloogia ka fotode, filmide, mängude ja graafikarakenduste jaoks. Vaatenurk on traditsiooniliselt 178/178 kraadi.

Heale vaatenurgale lisaks on monitori asend samuti igatpidi reguleeritav. Üles tõstmata saab ekraanijalga alusel isegi paremale-vasakule keerata ning reguleeritav on veel kalle ja kõrgus.

Philipsi monitor

34-tollise paneeli eraldusvõime on 3440 × 1440 pikslit (WQHD).  Heledust reguleerib PowerSensor, mis arvestab ümbruse valgustatusega ja aitab energiat kokku hoida tootja väitel kuni 80 protsenti.

Veebikaamera on igati korralik, aga mitte superkvaliteediga

5 MP veebikaamera on parem muidugi kui mõnel keskmisel sülearvutil, aga väga suurt kvaliteedihüpet see eraldi kallimate veebikaameratega võrreldes ei tee. Tegemist on tubli üle keskmise veebikaameraga, mis lubab videokoosolekutel edastada täiesti normaalset pilti, mille heli on sisseehitatud mürasummutusega mikrofoniga samuti puhas ja selge.

Kui ei taha kaamerat kasutada, saab vajutada selle monitori sisse peitu. Uuesti peale vajutades hüppab see ülemisest servast välja.

Tegemist on Windows Hello näotuvastuse turvafunktsiooniga ühilduva seadmega, seega saab kasutada seda ka sisselogimiseks ja parooliasendajana.

veebikaamera

Koosolekute jaoks võib kasutada ka sisseehitatud viievatiseid kõlareid, mis lasevad teisi rääkijaid üsna hästi kuulata, kuid kõrvaklappide või väliste kõlaritega on tavaliselt heli parem, mis sisseehitatud monitorikõlaritega kipubki alati nii olema.

Samas pole helikvaliteedil väga häda midagi, 5 W kõlarid teevad üsna valju heli. Enne peab aga monitori menüüst helivaljuse suuremaks keerama, et ei üllatuks, miks hääl nii vaikne on. Monitoril saab nimelt endal ka helivaljust sättida.

Ühendused ja pordid

Monitori tagakülje serva alt leiab hulga ühendusi, millest üks erilisemaid, mida eriti tihti ei kohta, on DisplayPort Out ehk videoväljund jadamisi järgmiste monitoride ühendamiseks. Nii piisab vaid ühest kaablist arvutisse ja monitorid ühendatakse omavahel juba eraldi kaablitega. Laud saab juhtmetest puhtamaks ning arvuti pordid ka vabamaks.

Philipsi monitor

Muudest ühendustest on olemas HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, USB-C, USB 3.2 (10 Gbit/s), HDCP 1.4 (HDMI/DisplayPort/USB-C), HDCP 2.2 (HDMI/DisplayPort/USB-C), HBR 3 (DisplayPort/USB-C), USB-C upstream (Data), 4x USB-A downstream (üks kiirlaadimisega), USB-C downstream (Data, Power Delivery 15 W), heliväljund/mikrofonisisend, RJ45 Etherneti LAN pesa (kuni 1 Gbit/s), eraldi sünkroonimissisend.

Kõik pesad on suunaga allapoole, seega ühendatud juhtmed ei võta seina pool ruumi ja jäävad vabalt alla rippuma. Tagaküljele saab veel panna kattepaneeli, et pesad oleks vähem nähtavad, mis sobib näiteks keset tuba olevale lauale või klienditeenindajale, kelle monitori on näha tagantpoolt.

Kokkuvõtteks on see Philipsi kuvar korralik abiline neile, kellel on ohtralt seadmeid ja ühendusi ehk rööprähklejale, kes tahab nii paljude asjadega korraga tegeleda, et ühte arvutisse ja ühele ekraanile see kõik enam ära ei mahu. Võta see monitor, pane lauale kesksele kohale, ühenda kõik töökohale vajalikud seadmed ning siis ühenda taha ka kaks arvutit. Edasi tuleb vaid arvuteid ja sisendeid menüüdest vahetada.

PLUSSID

+ KVM ehk klaviatuuri-hiire Switch
+ DisplayPort´i väljund ehk saab jadamisi lisamonitore ühendada
+ Saab korraga kaks arvutit ühe monitori taha ühendada ja näidata pilt-pildis või kõrvuti

MIINUSED

- Ei saa püstipidi pöörata
- Menüünupud on serva all peidus - tüüpiline ebamugav lahendus enamuse monitoride juures

TEHNILISED ANDMED

Kuvar Philips 34B1U5600CH

Hind: ca 550 eurot

LCD-paneeli tüüp: VA LCD, W-LED taustvalgustusega

Ekraani suurus: 34-tolline / 86,36 cm diagonaaliga, peegeldusvastase kattega, kuvasuhe 21:9

Eraldusvõime: 3440 x 1440 pikslit, värskendussagedusel 100 Hz (DisplaPort/USB-C: 120 Hz)

Reaktsiooniaeg (tavaline): 4 ms (hallist hallini)

Heledus: 350  cd/m²

Kontrastsus (tavaline): 3000:1

Vaatenurk: 178º / 178º

Värvid: 16,7 miljonit (8 bitti), värvihaare - NTSC 100%, sRGB 120%

Ühenduvus: HDMI 2.0 x 1, DisplayPort 1.4 x 1, USB-C x 1 (ülesvool, DP Alt režiim, andmed, toitevõimsus kuni 100 W), HDCP 1.4 (HDMI / DisplayPort / USB-C), HDCP 2.2 (HDMI / DisplayPort / USB-C), HBR3 (DisplayPort / USB-C), USB-jaotur (USB 3.2, Gen 2 / 10 Gbps, USB-C ülesvoolu x 1 (andmeside), USB-A allavoolu x 4 (ühega B.C 1.2 kiirlaadimiseks), USB-C allavoolu x 1 (andmeside, PD 15 W)), 3,5 mm heli (sisse/välja) koos mikrofonisisendiga, kohtvõrgupesa RJ45 (Ethernet LAN kuni 1 Gbit/s, Wake On LAN), sünkroonimissisend

Sisseehitatud kõlarid: 2x 5 W

Sisseehitatud veebikaamera: 5 MP, mürasummutusega mikrofonid, LED-indikaator (Windows Hello jaoks)

Mitmikvaade: pilt-pildis pilt pildi kõrval, kaks seadet korraga ekraanil

KVM lüliti: USB-C/USB-C

Juhtimistarkvara: SmartControl

VESA kinnitus: 100 x 100 mm

Plug & Play ühilduvus: DDC/CI, Mac OS X, sRGB, Windows 11 / 10 / 8.1 / 8 / 7

Jalalt reguleerimine: kõrguse reguleerimine kuni 180  mm, alusel pööramine +/– 180  kraadi, vertikaalne kalle +25/–5 kraadi

Võimsus: ökorežiimil 31 W, tavaline sisselülitatud režiim 35 W (tüüpiline), ooterežiimil 0,3 W, väljalülitatuna 0 W (väljalülitamise lülitiga)

Mõõtmed koos alusega (maks. kõrgus): 807 × 601 × 250  mm

Kaal: 11,71  kg

Ringlussevõetav pakend: 100 %

Tarbimisjärgselt ringlusse võetud plast: 85%

Kaasas: HDMI-kaabel, DisplayPort´i kaabel, USB-C - C/A Y kaabel, toitekaabel

Allikas: Philips

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.