Ärikasutaja sülearvuti kestab kauem ning on firmade jaoks oluliste lisadega. Kuid mida peab üks hea kontorikasutaja sülearvuti tegema erinevalt tavalisest? Ärikasutajaid on erinevaid ja vastavalt oma vajadustele peaks enne ostu uurima, kas vajalik arvuti kõiki nõudmisi täidab.
Toome ära mõned kõige olulisemad punktid, mis tuleks põhjalikumalt läbi võtta, kui endale äriklassi masinat valid. Siin need ongi.
Vastupidav korpus
Kui tavaline kodukasutaja arvuti lebab enamasti kodus laual või haaratakse see vahest õhtul ka diivanile või puhkuse ajal reisile, siis ärikasutaja süleril on alati vähemalt kaks kodu - üks kontoris ja teine kasutaja kodus. Lisanduvad reisid, teel olles kasutamine ja koosolekutel käigud või klientide juures presenteerimised. Võrreldes kodukasutaja paikse seadmega on ärisülearvuti vägagi mobiilne ning seda avatakse-suletakse päevas palju kordi.
Seega peab see masin ka oma korpusega vastu pidama pidevale tõstmisele, muljumisele, kotti libistamisele, kotist välja tõmbamisele, lennuki kitsukesel laual tööle või lihtsalt põlve otsas kuskil koridoris oodates kiirelt tööd tehes.
Mida rohkem liikuv on ärikasutaja, seda vastupidavama korpusega mudeli peaks valima. Näiteks nii HP Elitebookid kui Probookid on selles osas nagu raskerelvastus - korpus vastab militaarstandarile MIL-STD 81 ja seadmeid disainides on neid laboris testitud 120 tuhat tundi.
Vastupidav korpus tähendab jäikasid ekraanihingesid, metallist väliskülge (eliitmudelitel on ka sisemised küljed metallist), väljaulatuvate ja kuhugi taha jäävate (ning murduvate) detailide puudumist, väändumisele hästi vastu pidavat ekraanikaane konstruktsiooni ja korralikku klaviatuuri, mis peab pikalt vastu. Klaviatuuril võiks olla ka taustvalgustus, et saaks töötada seal, kus valgust vähevõitu (näiteks hämardatud lennukisalongis). Kui tegeled igapäevaselt palju numbritega, võiks otsida sellise mudeli, millel eraldi numbriklaviatuur. See aitab sisestamist hoopis kiiremaks ja mugavamaks teha.
Pikk aku tööaeg ja kiire laadimine
Mida kauem aku kestab, seda muretumalt saad oma arvutiga ringi liikuda. Võib küll tunduda, et seda akult töötamist nii pikalt vaja ei lähe, et peaks terve tööpäeva vastu pidama, aga selle vajalikkusest saab kindlasti aru näiteks siis, kui oled tööle tulles esimest korda laadija koju unustanud.
8 tundi pluss lõunapausi aeg pluss tööleminek ja töölt tulek võiksid olla ühe laadimisega kaetud. HP ProBook 445 näiteks kestab 15 tundi ja 45 minutit. Kui ärkveloleku ajal ikka mõned tunnid ka arvutist eemal plaanid olla, siis katab see terve päeva nii töö- kui puhkeajal.
Samas võib olla tõsisel rööprähklejal üsna vähe aega sellise kauakestva protsessi nagu laadimise jaoks. Ärikasutaja sülearvutitel peab olema selle probleemi kiireks lahendamiseks kiirlaadimine. Võimas laadija võiks töötada veel ka üle USB C pesa, mis tähendab, et vajadusel saab kasutada ka teisi käepäraseid laadijaid või isegi võimsaid akupankasid.
Kiire protsessor ja palju mälu
Äriklassi sülearvutite protsessorid on tavaliselt kiiremad ja mälu piisavalt, et vajadusel palju programme korraga töös hoida ning andmeid salvestada. Näiteks AMD uued protsessorid pakuvad head jõudlust väga säästliku energiatarbega.
Muidugi pole suur kõvaketas enam nii oluline, kui aastaid tagasi, sest ettevõtted hoiavad oma andmeid aina enam pilves. Kuid mälumahu lõppemine pole kindlasti see, millega äriklassi kasutaja lepiks. Vähemalt 256 GB SSD on keskmisele kontorikasutajale piisav nii mahu kui kiiruse poolest - SSD ketas on lisaks ka turvaline ja kiirem, kui mehaaniline kõvaketas ning talub hästi põrutusi.
Ekraan - kõrge resolutsiooniga ja peegeldusvaba
Üldiselt on sülearvutite ekraaniääred läinud väga kitsaks, mis tähendab, et nüüd on võimalik kätte saada 14-tollise ekraaniga arvuti, mis on sama suur, kui aastaid tagasi oli 13-tollise ekraaniga arvuti. Ekraanipinna suurenemine on toimunud kitsenevate ekraaniäärte arvelt.
Samas on üks oluline omadus endiselt jäänud äriklassi arvutite juures tähtsaks läbi aegade - peegeldusvaba (Anti-Glare) ekraan. Kuna kontoritingimustes on palju peegelduvat valgust, parandab nähtavust peegeldumisvastane pind. See ei pea olema tingimata tuhmistavalt matt, vaid tänapäeval kasutatakse ka spetsiaalseid katteid, mis aitavad peegeldumist vähendada.
Mida suurem ekraan, seda raskem ja suurem arvuti. Seega kui hindad mobiilsust, võta pigem väiksem ekraan. Kui aga tahad ekraanilt palju korraga näha, siis on vajalik suurem ekraan. Kompromissiks saab aga alati võtta väiksema ekraani ja kontorisse või koju naastes kasutada lisaekraanina suurt monitori.
Ühendusvõimalused
Äriklassi arvutitel on tavaliselt rohkem ühendusvõimalusi. Klassikalistel korporatiiv-arvutitel muutuvad pordid aja jooksul aeglasemalt, sest alati on suurtes ettevõtetes vanu kontorimasinaid, millega ka uued arvutid peavad saama ühenduda vanemate portide kaudu. Olgu selleks mõni vana printer, skänner, projektor või mõni spetsiifilisem seade, näiteks kassaaparaat.
Samas - kui hindad ikkagi kõigepealt mobiilsust ja alles siis mõne vana VGA või täismõõtmetes LAN pordi olemasolu, siis katki pole midagi. Siis tuleb lihtsalt hankida oma äriarvutile dokk. Lisaks spetsiaalse ühendusega kindlatele mudelitele sobivatele dokkidele on tänapäeval saadaval ka USB C pessa käivad laienduspordid, mis võivad kõik vajalikud ühendused kontoris arvutile juurde lisada. Kui aga lähed kontorist välja, saad kaasa võtta õhukese ja vaid minimaalselt vajalike ühendustega kerge ja õhukese sülearvuti, jättes pordilaiendi lauale tagasitulekut ootama.
Reisides on oluline kiire WiFi 6, Bluetooth juhtmevabade kõrvaklappide jaoks ning HDMI pesa monitori või projektori ühendamiseks.
Äriklassi turvalisus
Enamasti on firmadel äriklassi seadmetele oma kindlad nõudmised, mida need peavad toetama. Aga ka väikefirmad soovivad, et nende hajusalt töötavad töötajad oleks alati kaitstud ning igal pool liikuvate ärisülearvutite sisu samuti.
Kõigepealt kaitseb sisselogimine - see võiks olla turvatud lisaks salasõnale või PIN-ile ka kasutaja jaoks mugava ning turvalise biomeetriaga. Näotuvastus on väga mugav arvuti avamiseks lihtsalt selle ette istudes ning see lukustab masina juba siis, kui arvuti eest lahkud. Sõrmejäljega avamine on samuti mugav. Ssõrmejäljega saab siduda ka kõik paroolid, mida ei pea enam meelde jätma. Piisab parooli asemel sõrmejälje skännimisest.
Viiruste ja muude ohtlike rünnete vastu pakub hea äriklassi sülearvuti kaitset kaasa tuleva turvatarkvaraga ning ka näiteks eraldi BIOS-i taastamise funktsiooniga. Kui rünnakuga saab kannatada arvuti BIOS, siis tavaliselt ei õnnestu sealt pahavara eemaldada ning halvimal juhul ei käivitugi enam arvuti. BIOS-i parandamise ja taastamise funktsioon aitab neist probleemidest üle olla.
Samuti võiks olla äriklassi arvutis kõvaketas kindlalt krüpteeritud, et ei saaks sealt sisu lugeda, kui keegi on SSD arvutist välja võtnud.
Turvalisusele aitavad kaasa veel sellised lihtsad vahendid, nagu ekraanifilter küljelt vaatamise blokeerimiseks, samuti füüsiline luuk veebikaamera katmiseks sel ajal, kui sa seda ei kasuta.
Palju laiendusvõimalusi
Äriklassi masinaid ostetakse tavaliselt erinevateks vajadusteks terve partii. Siis võib juhtuda, et mõnel kasutajal on vaja rohkem mälu ja teisel kiiremat protsessorit. Ärikasutaja arvutiseeriad on tavaliselt üsna laialt konfigureeritavad.
Vaata näiteks ostes lähemalt järgi, mismoodi on võimalik mälu laiendada - kas kõik mälumoodulid on vahetatavad, millise SSD saab arvutisse lisada (äkki on koguni mitu laienduspesa?), enamasti on olemas ka variant mobiilse andmeside modemi lisamiseks või kui vaja, peaks saama ka akut lihtsasti vahetada.
Aina enam kasutatavate video-koosolekute jaoks oleks kindlasti vaja head veebikaamerat ekraani kohal, teiste kuulamiseks korralikke stereokõlareid ja ise rääkimiseks mürasummutusega mikrofoni.
Pikk garantii ja tagasiostuvõimalus
Üldiselt tahavad ettevõtted arvutitele mitte liiga palju aega ja vaeva kulutada ning eelistatakse, et need töötavad probleemivabalt. Kui ettenähtud kasutusaeg saab täis, vahetatakse arvutipark uuema vastu. kasutuse ajal aga tagavad tootjad ärikasutajale eraldi hooldusteenused ning varuosade parema saadavuse.
Samas oleks ju kahju, kui hästi vastu pidanud masinad peale kasutusaja lõppu lihtsalt utiili viiakse. HP-l on kolmeaastane garantii, hea hoidmise korral saab sellele veel ühe lisa-aasta garantiid ja kui aeg ümber saab, viiakse ikka veel hästi töötav masin sinna, kus seda kõige rohkem vaja läheb. Selleks on NB.ee-st ostetud arvutite järelturgu korraldamas Greendice, kelle kaudu jõuavadki töökorras masinad uutele omanikele. NB.ee-st välja kasvanud taaskasutusettevõte organiseerib seadmetele uue elu. Teise ringi kasutaja saab aga endale hästi hoitud ja kauakestva sülearvuti soodsa hinnaga, firma saab viie aasta pärast oma hästi hoitud masina eest tagasi vähemalt 10% ostuhinnast.
Osta äriklassi sülearvuti NB.ee-st maaletooja hinnaga!
Äriklassi sülearvutite rubriiki toetab HP.
NB.ee on HP ametlik partner.