Asukohapõhine liitreaalsus - uus hullus mobiilimängunduses ehk Pokemon Go | AM.ee

Asukohapõhine liitreaalsus - uus hullus mobiilimängunduses ehk Pokemon Go

Maailma hullutab praegu üks uus mäng - Pokémon Go, mis ähvardab peagi (vähemalt USA suurlinnades) ujutada linnapargid ja tänavad üle nina mobiilis ringi kõndivate zombistunud mängijatega. Pokémon Go toob Nintendo tuntud mängu pärismaailma - ringi joostakse päris tänavatel vastavalt mängus kuvatud tänavakaardile ja mobiiliekraanile saab kuvada täiendatud reaalsuse pildi, kus läbi kaamera paistvasse ümbrusse on istutatd mängutegelased ja üleskorjamist vajavad asjad.

Tegelikult pole see ju midagi uut. Selliseid mänge on olnud varemgi, mis päris tänavavõrgus toimivad. Näiteks testisime 2011. aastal tuntud klassikalist mängu Pac-Man (nimega PacMap) - sai joosta Tallinnast hingetuks "kollide" eest põgenedes ja tänaval olevaid "marju" korjates.

Pokemon Go on aga sotsiaalmeediahullus. Lühikese ajaga on mäng võitnud miljoneid kasutajaid, politsei imestab, et ka vihma ja külmaga kogunevad jõeäärsetesse parkidesse ja väljakutele Ameerika suurlinnades inimesed, kes trügivad samadesse kohtadesse midagi hoolega mobiiliekraanilt jälgides. Politsei on Seattle´is sadu inimesi ära ajanud suletud linnapargist, kuhu koguneti mingist Pokemoni lahingust osa võtma. Los Angeleses oodatakse mitmekümne tuhande inimese osavõttu, vähemalt nii paljud on Facebookis Pokemon Go üritusel osalemise vastu huvi tundnud. Tarkvara tegijad on lubanud, et tohutuid rahvamasse siiski mängus ühte kohta kokku ei aeta ja üritatakse neid võimalikult hajutada.

Siiski on olnud juba ka õnnetusi - keegi olla näinud, kuidas mitmed teismeised üritasid mobiilidega pääseda elava liiklusega maantee keskele haljasribale, et sealt kedagi virtuaalset kätte saada. Üks külastajate puuduses vaevlev muuseum nentis, et korraga hakkasid sinna tulema inimesed, kes ostsid pileti, et kätte saada muuseumis ringi kolistav virtuaalne Pokemoni koll.

Mõnede poodide ja meelelahutusasutuste ustele on ilmunud sildid: Pokemoni mängimiseks tuleb sisenedes osta ilet nagu ka teistel külastajatel.

Pokemon Go on tasuta allalaetav mobiiliäpp, kuid paraku pole võimalik seda mängu ametikult veel Eestis mängida. Toetatud riigid on järgmised:

Pokemon Go

Euroopas laiemalt saab mängima hakata lähipäevadel, lubab Nintendo. Seni aga proovitakse Pokemoni ära petta USA-s registreeritud kontodega ja levivad ka mitmed "libamängud", millest mõned on lihtsalt pahavarad, nagu kirjutab Proofpoint.

Kuidas Pokémon Go´d Eestis mängida?

Ametlikult Pokémon Go´d Eestis mängida ei saa*, kuid näiteks Soomes on juba sadu mängijaid (ka seal pole Pokémon Go veel avalik). Seda tehakse nt APKMirrori lehelt APK-faili alla laadides ja mobiili väljaspool Google Play´d installides. iPhone´ile paigaldades peab end "valetama" USA-s või mõnes muus toetatud riigis asuvaks, kirjutab MacWorld UK.

Esimesed mängijad Eestis kinnitavad, et siin tõesti kõik toimib: on Gym´id ja Hidedropid on täitsa olemas, Tallinna monumentide juurest saab Pokemone ja mäng on täiesti mängitav. Vaata suurt kaarti, kus Eesti Gym´id ja Pokestop´id kirjas.

Eraldi Pokemoni seade

Lisaks tuleb juulis välja lisaseade, mis on mobiiliga ühendatud Bluetoothi abil ja annab kasutajale värina ja LED-signaaliga teada, kui läheduses on mõni Pokemon. Nii ei pea kogu aeg mobiili passima. Näeb see seade välja just selline.

Pokemon Go Plus

Mängus hoiatatakse, et Pokemon Go´d ei tohi mängida autoroolis, rulaga või rattaga sõites, tänaval jalgsi liigeldes jne. Haarav mäng, mis sobitab päris-maailma tehiselukad, võib muuta mängija hajameelseks ja tekitada ohtlikke olukordi. Nii on ka öisel ajal mõnesid mängijaid röövitud, kuna nad ei pane ümbrust tähele. Politsei uuris Hawaiil ühe raamatukogu lähistel öösel uitavatelt inimestelt, mis siin toimub ja ametivõimude esindajail soovitati ka alla laadida "uus lahe mäng".

6. juulil väljalastud mobiiliäpp tõusis 24 tunniga USA edetabeite tippu, eilseks oli mängu alla laadinud juba 7,5 miljonit kasutajat. Samas tempos jätkates möödub Pokémon Go juba õige pea Twitterist. USA-s on selle omale mobiili tõmmanud juba 5% Androidi kasutajatest.

Vaata videost, kuidas see mäng käib:

* - alates 16. juulist 2016 on Pokémon GO saadaval ka Eestis.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.