Elisa võtab pool tugijaama energiast otse päikeselt - Telliskivis käivitus testjaam | AM.ee

Elisa võtab pool tugijaama energiast otse päikeselt - Telliskivis käivitus testjaam

Päeval, mil vihma kallab hommikust õhtuni, on paras aeg minna uurima päikesepaneelide tööd. Kuid ilm mõistagi seda ei küsi, mida parasjagu esitletakse ja päikesepaneelid saavad praeguste valgete öödega ka läbi pilvede energiat kätte. Elisa tutvustas täna Telliskivi loomelinnaku lähistel uut mobiilijaama toitelahendust, mis hangib päikesepaneelidelt kuni poole energiast ja mis juurde vaja, võtab võrgust.

Kuus 250 W NAPS-i päikesepaneeli, mis on toodetud Eestis, annavad umbkaudu poole tugijaamale vajalikust energiast. Muidugi ei tule päikeselt alati ühtlane maksimumvõimsus, reaalsetes oludes toodavad paneelid vähem. Kuid täpselt lõuna suunas paigutatuna peaks kuus paneeli tootma maksimaalselt, kui varju peale ei lange ja kaldenurk õige. Parimatel hetkedel on päikeselt tulnud mobiilivõrgu tugijaamale lisa kuni 1,4 kW.

Elisa on esimesena Eesti mobiilsideoperaatoritest käivitanud elektrienergia tootmise mobiilside jaamale päikeseenergial. EMT on varem katsetanud ka tuuleenergiat. Elisa näeb tulevikus võimalust hakata elektrienergiat päikesepaneelide toel tootma 300-le tugijaamale.  

Elisa võrgujuht Andrus Kaarelsoni sõnul liigub kogu maailm järjest enam selles suunas, et meie astutud jalajälg oleks üha rohelisem. „Nii on ka Elisa suund toota elektrit tugijaamadele võimalikult roheliselt ja kulusäästlikult. Täna kasutab Elisa rohelist taastuvenergiat juba 30% ulatuses,“ ütles Andrus Kaarelson.

Päikesepaneelide toel elektrienergia tootmine võimaldab lisaks looduse säästmisele vähendada kulusid elektrienergia tootmisele ning suurendada ka tugijaamade töökindlust. „Süsihappegaasi hulk ühe päikesepaneelidel töötava tugijaama kohta väheneb aastaga 1000 kilogrammi võrra,“ rääkis Andrus Kaarelson. „Kulusid võimaldab üks päikesepaneelidel töötav tugijaam kokku hoida viiendiku võrra ning lisaks kõigele elektrikatkestuse korral pikendada veel ka tugijaama autonoomset tööaega.“

Päikesepaneelidega peaks tugijaama tööaeg elektrikatkestuse ajal pikenema (testjaamas) kuni nelja tunnini. Linnaoludes on see piisavalt pikk aeg, et ka suurimaid elektrikatkestusi üle elada.

Eelmise aasta kevadel käivitas Elisa 4G võrgu uuendamise projekti, mille peamine eesmärk on pakkuda klientidele veelgi paremat mobiilse interneti kasutuskogemust. Samas võimaldab võrgu uuendamise ja tihendamise projekt tõsta ka energiasäästlikkust. „Uued paigaldatavad 4G tugijaamad on kaks korda energiasäästlikumad,“ lausus Andrus Kaarelson. „Viimase generatsiooni 4G tehnoloogia võimaldabki väiksema energiakuluga pakkuda parimat mobiilse interneti kliendikogemust ning seda olukorras, kus klientide poolt kasutatavad andmesidemahud kasvavad pidevalt.

Päikesepaneelide tasuvusaeg on 4 aastat. Eesti pole päikeseenergfia poolest vaene kant, kui Lääne-Eesti ja rannikualad välja arvata, kus mereline kliima tihti pilvi tekitab - meil on küll mõnekuine väga pime aeg, aga selle korvavad pikad valged suved ja natuke ka talvine ning varakevadine lumi, millest peegelduv valgus samuti päikesepaneelide tootlikkust suurendab. Aaastaringse energiatootmise arvestuses on Eesti Saksamaaga samal tasemel. Lisaks aitavad päikesepaneelide efektiivsust suurendada jahedad ilmad - tootmine hakkab vähenema soojadel päevadel, kui temperatuur kerkib kõvasti üle paarikümne kraadi.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.