Lenovo õhuke ja kerge süle-tahvelarvuti Ideapad Yoga 12.5 peamine trikk ehk ekraani pööramine 360 kraadi kinnisest asendist tahvliasendisse on iseenesest juba vana, mida oli näha isegi Windows 8 esimesel esitlusel New Yorgis, kuid efektne endiselt. Kuid uus Yoga oskab ka muid kaelamurdvaid trikke.
Üks põnevaim on näiteks trikk klaviatuuriga. Muidugi on kohe esimene asi ekraani tagurpidi põhja alla käänates proovida, mis tunne on siis tahvli alla jäävate klahvidega Yogat kätte haarates. Aga trikk on selline nagu oleks mediteerija maapinnalt õhku tõusnud – klahvid on muutunud täiesti jäigaks ja tahvlit hoida on kindel tunne, ükski nupp ei vaju kogemata alla. Ilma netist järgi uurimata ei saagi aru, kuidas nad seda teevad. Näha on, et klahvidevaheline plastik on natuke üles tõusnud, ilmselt iga klahvi alla on siis nihkunud ka mingi tugi, et tagaküljele jäävat klaviatuuri ei saaks süüdistada pehmetes klahvides sel ajal, kui puuteekraanilt klaviatuuri kasutatakse.
Klaviatuur on ekraani tagasi sülearvuti asendisse käänates taas pehme – klahvid liiguvad mitte liiga sügavalt ja ka mitte liiga madalalt, mitte liiga pehmelt ega mitte liiga kõvalt. Või kui just natuke norida, siis natuke pehmemad võiksid need veel olla, see andis natuke tunda näiteks pisikese tühikuklahvi juures kiirelt teksti sisestades. Samas on klaviatuuri pehmus paljudele isiklik emotsioon ja mõni tahab üht, mõni teist. Uus Yoga on nüüd ka klaviatuuri taustavalgustusega, mille heledust saab reguleerida.
Puuteplaat on suur ja tundlik, kaetud siidja pinnaga, mis ka niiske sõrmega on sujuvalt libistatav.
Desktopi režiimis on siiski puuteekraan Windows 8-ga ebamugav. Sõrmega on raske väikestele asjadele pihta saada. Olukorra parandab all paremal (tahvliasendis üleval paremal) pesas olev puutepliiats. Kuigi puutetundlikkus pole sellel ehk nii hea, kui vingematel tahvlitel.
Nii pika käiguga hingedega, millega saab ekraani tagurpidi põhja alla keerata tuleb arvestada tavalisest suurema järeleandmisega jäikuses. See ei sega, kui just igapäevaselt bussiga tööle ei pea sõitma või auto tagaistmel tööd tegema. Oranžides uutes rongides ei loksuta enam nii palju ka, et see häiriks.
Testitud mudelil oli sees tavaline kõvaketas ja sellega tunneb ära ühe Windows 8-ga kaasas käiva heli: kõvaketas krõbiseb pea kogu aeg. Kaasa pandud 4 GB mäluga küll mingeid eriilisi kiirusprobleeme veel ei olnud, aga ilmselt on tõsisema töö jaoks mõistlik lasta mälu veel rohkem juurde panna. Erinevalt mõnedest muudest ultrabookidest (näiteks Asus) saab mälule ligi ise tavalise väikese kruvikeerajaga.
Õhukeses korpuses pole palju pistikupesasid. Mini-HDMI pesa, kaks USB 3.0 pesa, kõrvaklappmikrofoni pesa, onelink dock (kui alguses tundub, et ots ei sobi, siis tegelikult käib sealt osaline kate eest ära, siis läheb port poole pikemaks) ja ega rohkemat ei pakutagi. VGA ja RJ45 käivadki läbi onelink docki. Mida võikski veel vaja olla? DVD seadet ja ID-kaardi lugejat ju ultrabookilt ei eeldatagi (DVD-sid reisil kaasas enam ei kanta ja ID kaardi asemel on mugav mobiil-ID hoopis parem).
Neli tööasendit
Nimetus Yoga on muidugi tulnud ekraani konteväänavast paindlikkusest. Töötada saab sellega neljas asendis: tavalise sülearvutina, “telgina”, laual seisva tahvlina ja tavalise tahvlina. Tavalise tahvli asendit sai juba enne kirjeldatud koos klaviatuuri jäigastumisega, telgina saab aga kasutada Yogat kui personaalset presentatsiooniekraani suunatuna “kliendi” poole. Alusena, nii et klaviatuur jääb näoli vastu lauda, on aga ise mugav kätega tahvlit hoidmata asju toimetada või näiteks filmi vaadata käed vabana.
Õhukese arvuti aku on energiasäästurežiimis võimeline vastu pidama kuni 11 tundi, kui midagi energiamahukat ei tee, näitas mõnepäevane test. Tööle (või koju, oleneb, kus baasjaam asub) pole seega enam teist toiteplokki vaja. Balansseeritud režiimis kestis aku natuke alla 8 tunni.
Nn Sleep Mode´ist lubakse äratust 2 sekundiga ja “hiberneerumisest” 7 sekundiga. Nii see Windows 8-ga tavaliselt ka on. Shut Downist ärkab aga Windows 8.1 nagu ikka paarkümmend sekundit.
Kokkuvõtteks...
... on Lenovo Idepad Yoga uus mudel hea tahvel ja sülearvuti ühes, mis sobiks neile, kellel vaja esitlusi näiteks väiksemale seltskonnale näidata laua äärest (seina jaoks tuleb mini HDMI üleminek hankida). Tahvlina on Yoga ka mugav (kuid mitte pikemaks ajaks käes hoides – natuke raskevõitu) ja pliiatsiga saab isegi eskiise ekraanile joonistada, kuigi pliiats lausa digilauana kasutamiseks on veidi liiga tuim. Märkmete jaoks on pliiats hea küll. Ja Ultrabookina on muidugi Yoga kasutatav kui mugav mobiilne äriarvuti, mis näeb välja üsna nagu Thinkpadid kontoris alati on näinud, eemalt igatahes petab ära. Hind üle 1000 euro peletab küll osa ostjaid ilmselt eemale, aga Ultrabookide klassis polegi see väga karm hind, arvestades tahvlina kasutamise võimalust.
Testi toetas testseadmega ALSO Eesti
TEHNILISED ANDMED
Ultrabook-tahvelarvuti Lenovo Ideapad Yoga 12.5
Hind: ca 1099 eurot
Protsessor: Intel Core i3-4010U 1.7GHz
Mälu: 4 GB DDR3L
Kõvaketas: 500 GB 5400rpm hübriid - 16 GB SSD
Ekraan: 12.5'' FHD, 1920x1080 piksline IPS, puutetundlik
Videokaart: Intel HD Graphics 4400
Operatsioonisüsteem: Windows 8 Pro
WiFi: 11 a/b/g/n
LAN: 1 Gbit/s Ethernet
Veebikaamera: HD, 720p
Liidesed: Bluetooth, 2x USB 3.0, Mini-HDMI
Mälukaardilugeja: 4-in-1
Aku: kuni 8 tundi, 8 elemendiga
Kaal: 1630 g