|
Tundub, et peale laseri kasutuselevõttu ja arvutinäriliste sabast vabastamist on kõik, mis hiirte juures leiutada annab, juba ära leiutatud. Ent Logitech suutis taas üllatada – MX Revolution on saabunud.
Tänavu tähistab arvuti lisaseadmete tootja Logitech, kes on de facto kujunenud kvaliteetsete osundusseadmete ja klaviatuuride sünonüümiks, oma 25. aastapäeva. Selle aja jooksul on firma olnud paljude uuenduste juurutajaks. Meenutagem kas või maailma esimest optilist hiirt, mis vabastas närilise kuulikesest tema kõhus. Ja siis sabata, raadio teel infot vahetavat hiirt... Maailma esimest laserhiirt MX1000, mis viis täpsuse enneolematule kõrgusele... Uuendusi on jagunud!
Nüüd siis pakutakse kahte revolutsioonilise nimega hiirt: MX Revolution Cordless Laser Mouse lauaarvutite maailma jaoks ning VX Revolution Cordless Laser Mouse sülearvutite kasutajaile. Oma Revolution-seeriat nimetab Logitech uhkelt ”maailma arenenuimaks hiireks”. Kas sel väitel ka tõepõhi taga on, asusime oma laboris uurima, kui esimesed uued närilised Eestisse aabusid. Mida uut me leidsime ja mida seade pakub, tahame kohe ka teiega jagada. Nagu nimestki näha, on uue hiire sensor lasertehnoloogias. Ent hiire tundlikkus pole sel tasemel nagu parimatel antud ala isenditel (800 dpi vs 2000 dpi).
Antud hiir on loodud just nimelt töö tegemiseks ja andmetöötluseks, mitte tippmängureid ega tippgraafi kuid silmas pidades. Kaasas on tal USB-porti käiv laadimisalus ja eraldi porti istuv signaali vastuvõtja – seega, kasutamaks teda, varuge kaks vaba USB-porti. Kaasaegsetel arvutitel on nende arv aga piisavalt suur, nii et sellest probleemi ei teki. Hiir kasutab 2,4 GHz raadiosagedusala ning signaali ulatus on umbes 10 meetrit saatjast.
Aku kasutusaeg on tal varasema MX1000-ga võrreldes tõepoolest pikem – kui MX1000 tuli intensiivsel kasutamisel laadijasse toituma panna pea iga paari-kolme päeva tagant, kestab ”revolutsioon” umbes nädala, enne kui ta punast tulukest vilgutades tühjast kõhust märku kukub andma. Ja seda ilma teda kõhu alt välja lülitamata – hiirel on mitu erinevat ”uneasendit” sõltuvalt sellest, kaua ta tegevusetult on vedelema pidanud. Aku on uuel hiirel kõhtu sisse ehitatud ja tavakasutaja ei pea tema sealt väljaõngitsemisega tegelema – piisab hiire asetamisest alusele ja laadimine võib alata.
Kahjuks on Logitech siin loobunud mulle isiklikult väga meeldinud laserhiire G7-lahendusest, kus nii hiire kõhus kui laadijas istus pisike liitiumioonaku. Aku tühjenemisel sai koheselt laetud aku asemele vahetada ning teisel oli aega ennast rahulikult täis laadida. Tehnoloogilised uuendused Nüüd siis peamine uuendus, mis revolutsioonilise nime kaasa tõi – nimelt on uuel hiirel täiustatud kerimisnupu tehnoloogiat – MicroGear Precision Scroll Wheel. Seda saab ühe klikiga lülitada tavalisest kerimismoodist ”vabajooksu” (free-spin) moodi. Hiire sisse ehitatud hooratas lubab käima tõmmatuna kiirelt erida läbi tuhandete ridade tabelites. Logitech toob ise mõõtmised (piisavalt suurte tabelite puudumisel me ise seda arvu ei kontrollinud): kui vana tehnoloogiaga rullikuga kruttides kuluks 10 000 rea kerimiseks umbes 7 minutit, suudab vabajooksu moodis hiireke needsamad 10 000 rida läbi lapata vaid 7 sekundiga! Hämmastav, kas pole?
Loomulikult lubab kerimisratas skrollida ka vasakuleparemale (tilt) ning pöidla ulatuses on tal page-up/page-down/ forward/back-nupud, mille paigutus on paslikult mitte kogemata ettejääv, ent kiire pöidlaliigutuse ulatuses. Kõiki hiire nuppe ja funktsioone saab tarkvaraliselt ka oma maitsele vastavalt konfi gureerida ja neile hoopis uusi ülesandeid jagada. Hiir kasutab seadistamiseks Logitech Setpoint nimelist universaalset tarkvara, mis tunneb ära kasutatava hiire. Kasutasin üheaegselt nii MX Revolutionit kui G7 ja vastavalt kumma hiirega ma Setpointi avasin, sellele vastavad menüüd ja valikud mulle ka avanesid. Lisaks sellele on hiirel pakkuda veel muudki. Näiteks tegumivahetamise nupp/rullik pöidla all – Document Quick-Flip. Sellele vajutades ilmub aknake, kus on nimekirjas kõik hetkel arvutis aktiivsed programmid. Sealt saab kas hiirt liigutades või rullikut kerides vajaliku programmiakna kiiresti aktiivseks muuta. Seda saab küll teha ka tegumiriba abil, ent kui harjute uuendusega, siis enam te hiirega ekraani alaosasse tormama ei pea – kõik on koheselt käeulatuses. Alguses küll veidi harjumatu (ettevaatamatult hiirt liiga kramplikult haarates ilmus segav aken ka siis, kui teda vaja polnud), ent kui hiir ja käsi omavahel sobitusid, sai sellest funktsioonist praktiline kasutusala. Seda rulliknuppu saab konfi gureerida ka suuminupuks.
Põnevaks uuenduseks on hiirele otsingufunktsiooni lisamine – One-Touch Search. Kerimisratta taga on pisike nupuke, mille vaikefunktsiooniks on tekstis märgistatud fraasi kandmine interneti otsingumootorisse. Valikuid pakub Logitech kolm: Yahoo! Livewords, Yahoo! Search ning Google Search. Vaikimisi on otsijaks valitud Yahoo!. Samuti saab tarkvara abil valida otsingu baaskeele (eesti keelt veel kahjuks valikute seas pole). Klikkides aga nuppu ilma teksti märgistamata avab vaikebrauseris teie poolt valitud otsingumootori akna. Taas kasulik!
MX Revolution ühildub Windows XP ja Windows Vistaga, samuti on toetatud Mac OS X. Kokkuvõtteks võib öelda, et tegu on suurepärase tootega. Kuigi paljusid funktsioone saab läbi viia ka muudel meetoditel (kiiret kerimist liugurribaga), otsinguid vanal arhailisel moel jne, on Logitech siia hiirde ühendanud sellise valiku omadusi, et iga kasutaja leiab seal oma ja armastatu. Loomulikult kulub selleks aega ja õppimist, kuid juba omandanud oskused ja teadmised, ei taha te seda hiirt millegi vastu vahetada!