Varem turvaintsidetnide lahendamise osakonda Swedbankis juhtinud Jaan Priisalu töötab nüüd Riigi Infosüsteemide Ameti peadirektorina. Uurime, millest tema arvutihuvi alguse sai.
Esimene kokkupuude arvutiga?
Umbes 5ndas klassis. Klassivend Kermo Jaaksoo viis meid enda isa töökohta. Minu mäletamist mööda oli esimene EC1010. Kõrval oli ka trummelmälu, mis arvuti külge ei käinud. Kooli tõi Jaak Loonde ühel hetkel Mir 2.
Esimene oma arvuti?
Mir 2 sai koolis koos üles pandud,ehitasime maanduse ja arvutasime π komakohti. Iskra 226 oli esimene tööarvuti. Kodus oli esimene aga IBM PC XT.
Esimene mobiiltelefon?
Vist Nokia 2110.
Esimene kokkupuude internetiga?
1992 Prantsusmaal. Olin Toulouse'i Paul Sabatier' ülikoolis ja naine õppis Tallinnas. Saime suhelda Talk programmiga. Tulemüürimine ja veeb tekkisid järgmisel aastal.
Milline on praegune tehniline varustatus?
Apple'i iMac, iPhone ja iPad. Raamatute lugemiseks Kindle. Fotoaparaat on Canoni EOS 1DS mkII, lennukimudelite jaoks Graupneri MX-16s-i. Televiisorit mängib AppleTV.
Kõige halvem ITga seotud kogemus?
Esiteks esimene suur teenusetõkestusrünne. Kliendid panka ei saa, sa ei tea kui kaua see kesta võib, ei tea mis kindlasti aitaks ja kõik, nii IT kui ka ärijuhid vaatavad sinu otsa – otsusta! Mida!?
Teiseks võrguuss, mille Valga IT-mees kodust kaasa tõi. Võrgu klientidele lahti hoidmiseks võtsime peakontori võrgu toite maha.
Millise teenuse või netileheta ei saa hakkama?
Kõige rohkem sõltun Google Readerist. Hoiab surfamisel aega kokku. Ja muidugi otsing.
Kui suur osa päevast kulub arvuti taga istumisele?
Viis tundi. Kolm tööl ja kaks kodus. Televiisor on ühiskasutatav ekraan, kus saab fotosid ja filme vaadata. Telekanalid võivad minu poolest katki minna, kui Internet elus on.
Ausalt – kas olete olnud kunagi tarkvarapiraat?
Jah, flopiketaste kopeerimine oli ainus viis programme saada. Mäletamist mööda oli esimene asi, mille eest oleks ka raha tahetud, mäng nimega Larry. Täna on ka koju mõistlik programmid osta.