Poolprofessionaalne traadita võrgu pakkujatele mõeldud ruuter sisaldab küll palju WiFi seadeid omas hinnaklassis, kuid võrgu seaded on samas peaaegu olematud, muutes G.Duo sobivaks pigem kodukasutajatele ja väikekontoritele.
Kahe raadioga WiFi seade pakub üllatavalt palju keerukamaid WiFi sätteid odava hinnaklassi ruuteri juures. Samas jälle otsides võrgu seadeid tuleb tunnistada, et ega miskit polegi – need on sisuliselt olematud. Miinuseks on ka aeglane tarkvara: käivitus ja restart kestab 115 sekundit, kuid enamus seadete muutmisi kipub tahtma taaskäivitust. See teeb ülespanemise üsna aeganõudvaks. Seadmel on ka üks sisend PoE ehk toite üle võrgukaabli jaoks, kuid vastav toiteadapter puudub komplektis. Tarkvaraline puudus on seadmel ka erinevate alamvõrkude loomise võimaluse puudumine raadiote ja LAN võrgu jaoks.
Seade pakub kahte 11g/b raadiot kuni 26dBm (400mW) võimsusega, mis Euroopa Liidus on piiratud kuni 20dBm (100mW). Ka kaks R-SMA antenni on mõlemi raadio jaoks, lisaks neli LAN porti, millest üks PoE sisendiga.
Põhimõtteliselt on tegu kahe WiFi tugijaamaga ühes kestas. Neid saab omakorda tööle panna viies erinevas režiimis. WISP+tugijaam tähendab seda, et üks raadio on ühenduse vastuvõtja, teine raadio ja neli LAN porti kohtvõrk. Kaksiktugijaama režiim aga pakub kahte raadiot eraldi raadiovõrguna, LAN pordid number 2-4 on aga kokku sillatud ja esimene port võtab sisse välisühenduse. Kolmas režiim - klient+tugijaam tähendab, et esimesest raadiost saab WiFi klient mõnele teisele virgule, teine radio ja kõik sillatud LAN pordid on teises võrgus ehk tegemist on sisluliselt repiiteriga. Gateway+tugijaama režiim sildab mõlemad raadiod ning LAN pordid 2-4 kokku üheks võrguks, esimesse LAN porti saabub aga välisühendus. Ning viies režiim ehk WDS+tugijaam pakub esimest raadiot WDSina, teine aga on tugijaam samas võrgus kokku sillatud LAN portidega.
Tootja küll positsioneerib seda kui professionaalset traadita võrgu pakkuja seadet, kus üks radio võiks näiteks olla sisemise suletud võrgu jaoks ja teine külalistele või klientidele, kuid sisuliselt on siiski tegu lihtsa kodukarbiga. Peamiselt näen sellel kasutust koduse WiFi repiiterina ja WiFi-kliendiseadmena.
IVO KIVINURK
TEHNILISED ANDMED:
Airlive G.Duo
Hind: 903 kr (Arvutilinn)
Raadiod: kaks 11g/b raadiot
Mälu: püsimälu 4 MB (Flash), muutmälu 32 MB (SDRAM)
LAN pordid: 4 tk, 10/100 Mbit/s Ethernet, üks neist 12 V passiivse PoE toega (LAN1)
Kanaleid: Eurooopas 13: 2.412GHz~2.472GHz
Turvalisus: WPA koos PSK/TKIP/AES toega, WPA2 tugi
Radiuse tugi: olemas
DHCP tugi: olemas, kuni 40 kasutajat
Kasutusrežiimid: WISP + tugijaam, kaksiktugijaam, klient + tugijaam, Gateway + tugijaam, WDS + tugijaam
Mõõtmed: 154x130x316 mm
Kaal: 280g
PLUSSID:
soodne hind
lihtne tavakasutajale
MIINUSED:
alamvõrke ei saa luua
olematud võrguseadete seadmise võimalused
AM HINNE: 3-