? Paljud märgid näitavad, et euro võib peagi tulla. Mida see tähendab ettevõtte äritarkvarale ja mismoodi organiseerida uuele rahale üleminek?
! Lahenduseks on kahe etapiga projekt, mis arvestab ka mitme valuutaga üleminekuajaga. Pakume välja ka kolm varianti üleminekuks.
Selleks, et ettevõttes eurole üleminek võimalikult sujuvaks teha, peaks tarkvaralisi ettevalmistusi ja vastavat projekti juba täna planeerima hakkama.
Kui silmas pidada 2011. aasta alguse ülemineku varianti, peab arvestama, et paralleelseid hindu eesti kroonis ja euros tuleb näidata juba pool aastat varem ehk 2010. a teisel poolaastal. Teisisõnupeab eraldi ette valmistama nn front ja back office valmisoleku, mis tähendab, et projektil on kaks etappi.
Projektiga on vaja alustada teadmata, kas eurole üleminek tuleb, sest ametliku kinnituse ootama jäämine on projekti alustuseks juba hilja. Kindlasti on raske leida vaba ressurssi keset 2010. aasta suve, kuna sama vajadus on sellel ajal peaaegu kõigil Eesti ettevõtetel.
Millised on teemad ja valdkonnad, mida ettevõte peaks planeerima?
- eurole ülemineku projektiplaan: ajaline ja finantsiline mõõde, projektiks vajalik ettevõtte inimressurss ja valmisolek
- sisemine kui tarkvara partnerit kaasav konsultatsioon tarkvara ülemineku põhimõtetest ja tehnilisest lahendusest, sh riistvara nõuded
- tarkvara partneri valik ja kokkulepped lahenduse loomiseks
- projekti etappide paikapanemine: analüüs, ümarduste arvestus, väljatrükid, andmed, testimine, üleminek
- olemasolevad kohandused ja nende toimimine euro baasil
Tarkvara partneri valikul peaks kindlasti arvestama kogemusega sarnastes projektides.
Allpool on välja toodud kolm varianti eurole üleminekuks. Kolmas variant võiks olla kõige huvipakkuvam, kuna loob võimaluse ka seadistuste ja andmete puhastuseks.
Esimene variant
Olemasoleva ettevõtte ja selle tehingute eurosse konverteerimine läbi konverteerimisskriptide.
Selles variandis oleks ettevõte nagu kogu aeg eurot kasutanud, eesti kroon paistab kui välisvaluuta. Rõhk on kindlasti kohanduste ülevaatamisel, ka väljatrükkidel. Variant eeldab, et tarkvaratootja omab vastavaid skripte ja pakub konsultatsiooniteenust (näiteks Oracle´i puhul läbi India Oracle Consulting Servicesi ja ka läbi kohaliku partneri toe).
Antud variandi keerukus on ressursimahukus: vanade tehingute ülekäimine ja ümardusteemad.
Teine variant
Kasutada tarkvara põhivaluutana eurot, samal ajal on käibel eesti kroon.
Antud variandi plussiks on see, et euro funktsionaalsus on üleminekul juba olemas, eesti krooni näidatakse valuutana. Miinuseks võib pidada lisatööd liidestuste ja aruandlusega.
Kui alustada projekti 2010. aasta alguses ja siis selgub, et eurole üleminek lükkub edasi, võib see kaasa tuua lisakulusid.
Kolmas variant
Uue ettevõtte seadistus olemasoleva seadistuse põhjal ja andmete üleviimine uude ettevõttesse.
Ettevõttel on tihti aja jooksul kogunenud hulk seadistusi, samuti andmeid, mis pole enam vajalikud. Antud variandi puhul on analüüsi käigus võimalik seadistused ja andmed üle vaadata ja puhastada ning uude euro ettevõttesse kaasa võtta ainult vajalik.
Esiteks teeb tarkvarapartner väljavõtted seadistustest, mis saavad aluseks uue seadistuse kaardistamisel-loomisel. Seadistused puhastatakse (näiteid Oracle´i finantstarkvara baasil: müügiarve tüübid, müügi tüüpread, ostu konteerimisskeemid, müügi mittearvepõhised maksed ja laekumised, pearaamatu korduvkanded, põhivara kategooriad jne), seadistuse muutmise korral on vaja projektile ka rohkem aega arvestada.
Teiseks teeb tarkvarapartner väljavõtted andmetest, mille alusel on võimalus puhastada välja ülekandmisele minevad andmed (näiteks kliendi aadressid, hankija aadressid, mahakantud varad, tooted jne).
Kolmandaks saab üle vaadata ka olemasolevad kohandused ning need uue ettevõtte all tööle panna. Ka siin on võimalik, et on aegunud kohandusi, mida maha jätta.
Neljandaks on tehingute konverteerimine uude ettevõttesse: pearaamatus on üks valik alustada vaid algsaldoga. Teine valik on tuua ajalooline algsaldo ja sealt üleminekuni summeeritud perioodide käibed - tagab võrdluse eesti krooni perioodidega vanas ettevõttes. Avatud ostu- ja müügitehingute, põhivara, laosaldod jne tuleb samuti konvertida.
Kõigi kolme variandi puhul on vaja panustada lõppkasutajate dokumentatsioonile-juhenditele, et üleminek oleks võimalikult sujuv ja kasutajasõbralik. Samuti on oluline teha kokkulepped ülemineku toe suhtes.
Euro nõuab ümbertõstmist
Näitlik andmete konverteerimise nimekiri eurole üleminekul
- Pearaamatu saldod
- Pearaamatu korduvkanded
- Pangakontod
- Laekumise tüübid
- Müügiarve tüübid
- Müügi tüüpread
- Müügi mittearvepõhised maksed ja laekumised
- Kliendi aadressid
- Hankija aadressid
- Tooted
- Ostu konteerimisskeemid
- Avatud ostuarved, maksed
- Avatud müügiarved, laekumised
- Varad, varade kategooriad
- Hinnakirjad
- Laosaldod
HANNA_HELENA DUNNING
Rocksoft OÜ ärikonsultant