Arvutimaailm 3/05 | AM.ee

Arvutimaailm 3/05

Poliitika
Alltöövõtuga seonduvad õigusprobleemid tarkvaraarenduses
Eneken Tikk
Alltöövõtjate kasutamine on kaasaegses IT-lepingute praktikas levinud nähtus. Et koostöösuhe õnnestuks, tuleks alltöövõtulepingu sõlmimisse suhtuda sama tõsiselt kui lepingusse tellijaga. Sageli on just alltöövõtjate töö õnnestumine ja nõuetele vastavus osa täitja kvaliteedimärgist.

Turg
Piraattarkvara müüb hästi
Tõnu Vare
Eesti Konjunktuuriinstituut tutvustas veebruaris oma uuringut „Korruptsiooni ja varimajanduse levik Eestis”. Sellest ilmneb, et illegaalselt ostetakse kõige suuremal määral arvutitarkvara, sealhulgas arvutimänge.

Mis on odavkõne hind?
Lauri Levo
On mitmeid võimalusi kuidas vältida tavatelefoniga helistamist. Internetitelefon Skype pakub suisa tasuta kõnesid, lisaks on Eestis müügil rahvusvahelised kõnekaardid ning pakutakse võimalust vahetada oma tavatelefon IP telefoni vastu, mis säästab hulga raha. Kuid kas tasuta või odavate kõnede arvelt on kuskilt midagi vajaka jäänud?

Mobiiltelefon, vol 3
Peeter Uustal
Seekord näppisin kaht Nokiat, Alcateli ning Qteki. Tänud EMT esindusele, mis laenas neist kolme.

Turvalisus
Nuhkvara eemaldamine
on nuhkvaraohvri enda asi
Peep Loorits
Kui viirusepuhangud ületavad tihtilugu uudisekünnise, siis oluliselt vähem on juttu tehtud pea sama tüütust ja ohtlikust nuhkvarast. Järgnevalt vaatamegi, mis on nuhkvara, kuidas ta levib ning kuidas selle vastu võidelda.

Microsoft AntiSpyware beeta -
sõbralikult pealiskaudne
Jaan Vare
Microsofti AntiSpyware beetaversioon pakub tagasihoidlikku kaitset ja sõbralikku kasutajaliidest.

Visioon
Mida tehakse Internetis, 2
Kes kasutavad Eestis Internetti?
Pille Pruulmann-Vengerfeldt
Eelmine kord rääkisin lühidalt ühiskonna erinevatest valdkondadest, mille kaudu saab uurida ja paremini tundma õppida ühiskonna arenemist. Selles artiklis vaatan lähemalt Interneti kasutajate sotsiaaldemograafilist profiili ja uurin, kuidas see mõjutab Interneti kasutust Eestis.

Tarkvarajuurutus ettevõttes
Hanna-Helena Dunning
Uue tarkvara otsing ja juurutamine ettevõttes saab tavaliselt alguse mõnest laiemast probleemist, mis on saanud ettevõtte efektiivsele tegutsemisele komistuskiviks. Sedasorti probleemid on näiteks: finantsinfosüsteemide põhinemine erinevatel tehnoloogiatel, mitmete erinevate finantsarvestussüsteemide olemasolu ühes ettevõtete grupis, andmete kooskõlastamiseks kuluv liigne aeg, konsolideerimise keerukus ja kindlasti ka ülevaatlikke aruannete reaalajas kättesaadavuse probleemid.

Võrgud
Sissejuhatus semantilisse veebi, 3
Sematilise veebi keelte valik

Mario Peterson
Eelmises Arvutimaailmas rääkisin ontoloogiast ja sellest millised semantilise veebi keeled on olemas. Käesolevas artiklis aga annan ülevaate keelte erinevustest ning nende plussidest-miinustest valiku tegemisel.

Millist SSL VPN-i soetada?
Hardy Viilup
SSL-il põhinevad VPN lahendused koguvad üha enam populaarsust. Selle põhjuseks on nende poolt pakutav funktsionaalsus:

Tasuta intranet Gintranet.com
10 põhjust, miks kasutada
Kristjan Hiiemaa
Gintranet.com on veebipõhine töövahendite täiskomplekt, mis aitab ettevõtetel ja organisatsioonidel jagada keskselt dokumente, planeerida aega ning edastada teateid.

Internet
Netscape on tagasi
Jaan Vare
AOL Time Warneri äriühing Netscape on välja tulnud kunagise brauserite tipu, miljonite lemmiku Netscape Browseri uue versiooniga, mil seekord nimeks Netscape 8.0.

Kuidas Internetis raha teenida?
Rain Rannu
Mitmed praeguses Eestis äriliselt edukad Interneti-leheküljed (eesotsas Rate.ee-ga) on leidnud, et parimaks rahateenimise võimaluseks Internetis ei ole mitte reklaam, vaid hoopis SMS-teenused.

Isikuveebi loomine
Villu Parvet
Viimasel ajal räägivad paljud Internetiga rohkemal või vähemal määral seotud inimesed isikuveebidest ning nende loomisest. Ometi jääbki see enamuse puhul vaid jutuks, kuna ei jõuta reaalsete tegudeni. Sageli on kõige raskem just esimese sammu astumine.

Riistvara
Kiired monitorid
Veiko Tamm
Paar aastat tagasi oli 25 ms reaktsiooniajaga LCD monitor sündmus. Eelmisel aastal olid lame-ekraanide reaktsiooniajad juba 12 ms (see lubab teoreetilist kaadrisagedust 83 FPS).

Väike mnemoturniir
Tanel Lepp
See on esimene kord, kui Arvutimaailm testib RAM-ide ehk arvuti muutmälu mooduleid. Kantuna samast küsimusest mis muude testide puhul: kuna turul on palju erinevaid, siis millist osta?

3Intel Sonoma ja LG sülearvutid
Veiko Tamm
19. jaanuaril tutvustas Intel taas uut Centrino-tehnoloogiat, mis seekord kannab koodnime Sonoma. Ehkki tarbijanimi Centrino jääb endiseks, on kõik kolm peakomponenti uued.

LG Super Multi kiire DVD-kirjutaja
tunneb kõiki formaate
Jaan Vare
LG Electronicsi väline DVD kirjutaja Super Multi DVD/CD Rewriter GS-5160D toetab kõiki DVD formaate ning suudab CD-ROM plaate kirjutada kiirusega kuni 40 korda.

Avatud lähtekoodiga tarkvara
Nomachine NX
Lemmit Kaplinski
Linuxi graafiline keskkond - X Window System ehk lihtsalt X - on unikaalne oma baasprotokolli poolest, mille võimaluste hulka kuulub muuhulgas kaugtööks vajalik võrgutoetus. Käesolevas artiklis vaatan lähemalt Nomachine NX tehnoloogiat, mis täiendab ja lihvib X-i sisseehitatud kaugtöövõimalusi.

Rakendustarkvara
MOM 2005
Kristjan Paluoja
MOM 2005 (Microsoft Operations Manager) on Microsofti poolt arendatud monitooringutarkvara uus versioon. MOM 2000 oli selle eelkäija ning sai Microsofti enda väitel (viimasel IT Foorumil Kopenhaagenis) alguse sellest, kui hakati põhjalikumalt uurima, kuidas toimub kompaniis serverite monitoorimine ja kui kiiresti ning efektiivselt juhtumeid lahendatakse.

Adobe Acrobat 7.0
Piret Frey
Adobe Acrobat - teada-tuntud vahend PDF failide loomiseks (vaatamiseks, printimiseks jm) - on jõudnud versioonini 7.0. Nagu ikka pakutakse seda Professional (Pro) ja Standard variandina, toimetusel oli tänu Essen RFK OÜ-le katsetada Pro variant.

ASP.NET 2.0 ja
Visual Studio 2005
Juhan Hion
O. Lutsu „Kevadet” parafraseerides: „Kui Microsoft ASP-iga turule ilmus, oli Interneti-buum juba alanud”. Tagaajaja rolli mängis Microsoft kuni ASP.NET-i ilmumiseni, ASP.NET 2.0 on aga midagi sellist, millest kõikidel konkureerivatel keeltel midagi õppida on.

Regio Eesti CD-atlase Pro versioon
Enn Veenpere
Arvutimaailmas 7/2004 kirjeldasime Regio Eesti CD-atlase versiooni 3.6, mis on koostatud eelkõige kodukasutaja ning turisti vajadusi silmas pidades. Nüüdseks on valminud ka Pro versioon numbriga 3.7, mille kasutajateks võiksid olla näiteks logistika ja teenindusega tegelevad ettevõtted.

Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo

Wanted:
A Wild Western Adventure
Kaimar Palts
Fenimore Filmore on kollanokk, aga just kollanokkade või muidu rumalate vastu pidid loodusjõud ja jumal vastutulelikud olema. Nii juhtubki alati sedapsi, et nad kaktuste otsa kukkudes kui ka sulatina neelates endast hea mulje ja mõne jalajälje pahalaste tagapiirkonda jätavad. See omalaadne vestern on lahe hiirekliki-seiklus ning ühtlasi Monkey Islandi ideede häbematu jäljendus, aga seda ei saa pahaks panna. Kas pirnisiider või õuna? Selles on küsimus!

Colin McRae Rally 2005
Leho Lahtvee
Prrrr, prrrr, gshshshshshhh, vnnn, prrrr…
Õige, rallihääled. Colin McRae Rally 2005 omad. Lahedad, eks? Ma arvan ka, sest tegemist on igati asjakohase kihutamisega.

Vampire:
The Masquerade - Bloodlines
Robert Piho
Troika kolmanda, viimaseks jääva rollika kallal nagistades tasub piiri pidada, et mitte hoogu sattudes keelde hammustada. Aga kui ka... ei too see vähemalt kaasa igavest needust.

Star Wars Knights
of the Old Republic II:
The Sith Lords
Wesse Allik
Proovimist väärt, ehk ostmistki, kui oled rikas. Kuid ei enamat. Liiga primitiivne ja kinni „Star Warsi” dogmades, et seda tõsiselt võtta.

Praktika
Kuidas muuta Windows XP
poole tunniga
kiiremaks ja stabiilsemaks
Elari Saal
Windows XP on vaieldamatult kõige suurema kasutajate arvuga operatsioonisüsteem. Soovid, et ta töötaks kiiremini ja stabiilsemalt?

GIMP-i kursus, 1
Marge Kaplinski
Eelmises „Arvutimaailmas” rääkisin GIMP-ist ja selle ajaloost üldisemalt. Käesolevas numbris teen algust GIMP-i lähemalt tutvustava artiklitesarjaga, mis on mõeldud eelkõige sellele lugejale, kes ei ole varem GIMP-iga kokku puutunud. Esimeses õppetükis räägin GIMP-i graafilisest liidesest, tutvustan programmi põhitööriistu ning piltide avamist ja salvestamist.

Mina ja arvuti
Mait Vaik: Arvuti on minu sõber
Asso Puidet
Kultusansambli Vennaskond kauaaegne bassimängija ja menukollektiivi Sõpruse Puiestee lummuslike laulutekstide autor Mait Vaik veedab arvuti taga nii palju aega kui vaja ja nii vähe kui võimalik.

Juhtkiri
Tõmbaks juhtme välja?
Piret Frey
Mul on arvutis korralik tulemüür, rämpspostifilter ja pidevalt uuenev viirusetõrje. Veebis surfates ei kliki ma igale YES-nupule, ei tõmba alla kahtlase väärtusega programmijupikesi jne. Sellest hoolimata mööduvad mõned nädalad ja arvuti hakkab „uniseks muutuma”. Milles probleem?

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.