ee domeeni uued reeglid said valmis | AM.ee

ee domeeni uued reeglid said valmis

Paar kuud edasi lükatud Eesti domeeniruumi reguleerivad uued reeglid said valmis. Eesti Interneti SA avaldas uued Eesti domeenireeglid, mis kiideti heaks Eesti Interneti SA nõukogus ja on organisatsiooni poolt läbiviidava Eesti .ee maatunnusega domeenikorralduse uuendamise aluseks.

Reeglite lõpliku versiooniga saab tutvuda Eesti Interneti SA kodulehel http://www.eestiinternet.ee/domeenireeglid/domeenireeglid.

Järgneb Eesti interneti SA pressiteade.

Rääkides uutest domeenireeglitest ütles Eesti Interneti SA juhatuse esimees Marek-Andres Kauts, et reeglid võimaldavad viia Eesti tippdomeeni haldamise vastavusse Euroopa Liidu tavadega, parandada domeeni kättesaadavust ja turvalisust.Senised reeglid piirasid registreerijate ringi ainult Eesti juriidiliste isikutega. Uus kord on liberaalsem, muutes domeeni kättesaadavaks ka füüsilistele isikutele ja välismaa juriidilistele isikutele.Kuna võimalike registreerijate ring on oluliselt laiem, kulus reeglite koostamisel tehtud tööst suur osa turvameetmete väljatöötamise peale. „Turvalisuse seisukohalt tahan rõhutada vajadust tagada registreerija poolne vastutus domeenide kasutamise eest,“ ütles Kauts. Kauts lisas, et kõrget turvalususe taseme saavutamine sai võimalikuks tänu meie hästi arenenud avaliku võtme infrastruktuurile. Eesti Interneti SA nõukogu koguneb esmaspäeval, et määrata kindlaks domeenikasutuse tasud ja kinnitada uuele domeenikorraldusele ülemineku kuupäev.

Reeglid valmisid pika-ajalise töö tulemusena koostöös reeglitest huvitunud internetikogukonna esindajatega, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, CERT Eesti, EENet, Pangaliit, Patendivolinike Selts, Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) liikmesfirmadega. Kuuajalise avaliku arutelu tulemusena laekus Eesti interneti uute domeenireeglite versioonile 456 ettepanekut, mille põhjal kinnitati lõplikud domeenireeglid. 31 eraisiku ja organisatsiooni poolt esitati kokku 164 unikaalset ettepanekut. "On rõõm tõdeda, et esitati nii suurel hulgal ettepanekuid. See näitab, et meil eksisteerib aktiivne ja kaasa rääkida sooviv kogukond,“ lisas Kauts. „Eesti Interneti SA tänab kõiki ettepanekute esitajaid ning loodab, et uus redaktsioon on enamikule kogukonnast sobilik.

Peamiste esitatud ettepanekutena nimetas Kauts domeeninime registreerija isiku tuvastamise taotluse esitamisel, redaktsioonilised ettepanekud definitsioonide täpsustamiseks, registreerijatele kui ka registripidajatele ülemineku ettevalmistamise tähtaja pikendamise ja inimeste nime kujuliste domeenide registreerimisele erikorra kehtestamise, et neid domeene saaksid registreerida ainult nimede kandjad.

Redaktsioonilised ettepanemud definitsioonide ja sõnastuste täpsustamiseks viidi eelnõusse valdavas enamuses sisse. Registreeija isiku tuvastamise nõue on otseselt seotud küberjulgeolekuga ja selle sõnastust täpsustati. Registreerijatele ja registripidajatele uuele korrale üleminekuks ettevalmistuste tegemiste aega on samuti pikendatud võrreldes algselt planeeritud 1. veebruariga. Inimeste nime sisaldavate domeenidele erikorra kehtestamisest loobuti, kuna inimese nime kujulist domeeni ei ole võimalik määrateleda (www.aaretamm.ee, www.tammeaare.ee, www.atamm.ee, www.tamm.ee),  ning tekitab palju vaidlusi. Samuti on paljude inimeste nimed ka nimisõnad (näiteks Aare, Tamm), mis omakorda teeb võimatuks inimeste nime kujulise domeeni muudest eristamise, selgitas Kauts.

Eesti Interneti SA on Eesti Internetikogukonda esindav ja Eesti maatunnusega domeeninimesid haldav organisatsioon, mille ülesanneteks on Eestiga seotud tipptaseme domeeninimede haldamine ning nende registreerimise korraldamine, Eesti internetikogukonna esindamine piiriüleses internetikogukonnas, sealhulgas Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN)-is, Eesti maatunnusega domeenininimede reeglite ja tasude kehtestamine ning domeeninimede infosüsteemide ja regsitrite pidamine ning nende kättesaadavuse, usaldusväärsuse ja turvalisuse tagamine.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.