Arvutimaailm 9/04 | AM.ee

Arvutimaailm 9/04

Poliitika
Paljud veebilehed
on seadustega pahuksis
Eneken Tikk
Tuvastamaks seadusest tulenevate teavitamiskohustuste täitmist, uuris IT- ja Meediaõiguse Instituut pooltsadat Eesti veebilehte. Analüüsitud keskkondade hulgas olid nii uudisteportaalid, suuremate päevalehtede veebikeskkonnad, mitmed kaubandus- ja tootmisettevõtted, aga ka meelelahutus- ja suhtlemiskeskkonnad ning ärikuulutuste vahendajad.

Turg
Eesti on Ida-Euroopa edukaim
Tõnu Vare
Eesti on Ida-Euroopa edukaim riik, seda nii üldise konkurentsivõime kui ka tehnoloogia indeksi põhjal, näitab Maailma Majandusfoorumi oktoobris avaldatud raport 2004-2005. aasta kohta.

Stardinõuanded osturalliks
Internetis
Mart Parve
Internetipoodides pakutakse tohutult suuremat kaubavalikut kui Eesti kauplustes ning asjatundlik Interneti-shoppaja leiab ka väga soodsaid hindu. Miinuseks on vaid paarinädalane transpordiaeg.

Millist GPS-i osta?
Enn Veenpere
Üha rohkem lisandub neid, kes peavad plaani omale GPS-vastuvõtja hankida. Olgu siis eesmärgiks matkamine, marjul-, seenel- või kalalkäik, sageli ka üha rohkem populaarsust koguv geopeitusemäng, ikka tekib esimese seadme ostul rida küsimusi. Vaatame, milliseid GPS-vastuvõtjaid Eestis müüakse ja seda esialgu kõige odavamas hinnaklassis - alla 3000 krooni. Siin tuleb valik teha kahe suurema tootja, Magellani (Thales) ja Garmini mudelite eXplorist ja eTrex vahel.

Ajalugu
Mees, kes juhtis tulevikku
Anni Oja
Varem oleme rääkinud inimestest, kelle roll Interneti arengus on olnud pigem ideoloogiline, piirdudes peaasjalikult eeltöö tegemise ja kõrgetasemelise unistamisega. Sedakorda tuleb juttu inimesest, kes teiste unistusi võimsalt ellu viima hakkas, pühendades kogu oma senise elu arvutivõrkude loomisele ja parendamisele.

Visioon
Infotehnoloogia versus
füüsika XXI sajandil
Peeter Saari
Vastandus pealkirjas on muidugi mõista mõttetu, sellisena kirja pandud pelgalt intrigeerimiseks. On ju üldteada, et tänapäeva infotehnoloogia areng on toitunud füüsika, eriti tahkisefüüsika ja elektroonika poolt produtseeritud teabest ja leiutistest. Isegi puhtalt tarkvara valdkonda kuuluv leiutis - WWW ja selle keel HTML - on pärit CERN-i elementaarosakeste füüsika laboreist. Samas ka teistpidi - esimesest, 1943. aastal valmistatud, elektronarvutist ENIAC peale on füüsikud olnud infotehnoloogia arengu viljade esimesed ja täitumatud tarbijad.

Ärirakenduste tõed,
pooltõed ja valed
Margus Tammeraja
Inimeste usk infotehnoloogiasse võib olla vahest liiga sinisilmselt piiritu, mida tõestavad nüüdseks juba kümned ja kümned tehnoloogiatrende näitlikkustavad tõusu ja languse kõverad.

Kuidas valida serveriteenust
Alar Kuuda
Kui võrk peab kogu tööaja laitmatult toimima, siis võime rääkida juba serveriteenuse vajalikkusest. Tavaliselt pole väiksematel või keskmistel firmadel võtta serverispetsialiste, kes võrgu ja serverite toimimise tööajal alati tagaksid.

Kuidas mitte eksida
intraneti tellimisel?
Villu Parvet
Paljudele ettevõtetele meeldib mõte oma intranetikeskkonnast, ometi teavad vaid vähesed, mida on selle tellimisel oluline silmas pidada.

Võrgud
NorduGridi tarkvara ja
Eesti Gridi kasutamine
Hardi Teder, Lauri Anton
Gridi kasutamine on tegelikult imelihtne. Vaja on vaid natuke kannatust ja pisut teadmisi Linuxi kasutamisest.

Internet
Veebireklaami eelised
traditsioonilise meediaga võrreldes
Jaan Vare
Reklaam on iga ettevõtte jaoks hädavajalik, sest ilma selleta pole võimalik massist eristuda. Firma, toote või kaubamärgi tutvustamiseks on mitmeid võimalusi alates printmeediast, kuhu alla kuuluvad ajalehed-ajakirjad, telefoniraamatud ja kõikvõimalikud kataloogid ning lõpetades välimeediaga, mis püüab tarbijate pilke tänaval ja ühissõidukites. Vahepeale mahub veel ka elektrooniline meedia, mille kolm alagruppi moodustavad televisioon, raadio ja Internet.

Riistvara
PrintOlümpia 2004
Veiko Tamm
Aeg, mil laserprinter oli kallis ja haruldane riist, on läinud jäädavalt kaduvikku. Nende hinnad pole kättesaamatud ka pisikestele ettevõtetele ning kodukasutajale. Uusi ja vanu tootjaid näeme iga kuu selles vallas uudistega meid üllatamas ning mudelite rohkus ajab pea ringi käima juba oma ala spetsialistil, mis siis veel tavatarbijast rääkida. Kuna paljud lugejad on küsinud nõu ja endalgi tekkinud pisike huvi printerimaastikul ringi kiigata, panime Äripäevaga pead kokku, et üks korralik võistlus maha pidada.

Uues iPaq’is on GSM-telefon,
Bluetooth ja WiFi
Mart Parve
HP virutas täie rauaga - tõi turule pihuarvuti iPaq 6340, mis töötab 4-sagedusliku mobiiltelefonina ning millel on peale selle ka WiFi ja Bluetoothi tugi. Sellised seadmed on teistel tootjatel juba mõnda aega saadaval olnud, nüüd siis ka HP-l.

Rakendustarkvara
SAP TechEd’04
Kalev Haga
Oktoobris Münchenis toimunud SAP TechEd nimelisel üritusel tutvustati SAP AG-d - see, üks maailma suurimaid tarkvarafirmasid, on keskendunud majandustarkvara tootmisele, juurutamisele ja käigushoidmisele.

Projektijuhtimise tarkvara
peab aitama projektijuhti
Kristjan Hiiemaa
Ilmselt on enamik projektidega kokku puutunud inimestest oma töös püüdnud kasutada ka projektijuhtimise tarkvara. Enamasti piirdub küll tarkvara osa projekti plaani väljatöötamise või ka ehk plaani täiendamisega. Samas on projekti edukuses hoopis olulisem roll ülesannete täitmisel ja täitmise kontrollil ehk elluviimi-sel. Selle jaoks aga on käepärast lahendust raskem leida.

Krediidihaldus ettevõttes
Hanna-Helena Dunning
Enamik ettevõtteid kasutab krediidimüüki, tihtipeale pakkudes konkurentsieelise võitmiseks kasvavalt paindlikke ja soodsamaid krediiditingimusi. Kuidas aga tagada krediidimüügist stabiilne laekumine ja klientide eristus krediidimüügi puhul? Tugevamatele ja kasumlikumatele klientidele võib pakkuda ka paremaid krediiditingimusi.

Muusika tegemine on imelihtne!
Vol 6
Elari Saal
Muusika tegemise juures etendab elulist rolli tehnoloogiline külg. Kõige tähtsam instrument komponeerimise juures on kahtlemata muusiku kõrv. Kuid loomingu uuele tasemele viimiseks on ka palju muid abivahendeid, artiklis peatun ainult olulisematel.

OP süsteemid
Athene - midagi uut linuximaailmas?
Martin Tigasson
Perfektse operatsioonisüsteemi otsingul jõudsin millegi otsa, mis tundus peaaegu perfektne. Athene on kiire ning stabiilne operatsioonisüsteem, millel paistab olevat piisavalt lihtsalt kasutatavaid programme.

Varia
Pimekohtingu turva-FAQ
Kuidas kaitsta ennast harva ja ebatõenäolise ohu vastu, et inimene, kellega just Interneti teel tuttavaks saite, polegi tegelikult see, kellena ta esineb? Asjaolu, kas nimetada kokkusaamist pimekohtinguks või „reaali minekuks”, olgu puhtalt maitse küsimus. Pisiasi, kas otsitakse endale sõpra, elukaaslast või seksuaalpartnerit, jääb meie väljaande huviorbiidist täiesti välja. Kokkusaamise turvatehnoloogia sellest eriti ei olene.

Saledaks saab ka Internetis surfates
Kadri Vilen
Andunud arvutisõber, kes sööb, joob ja elab arvuti taga istudes, märkab ühtäkki, et kehavormid on lopsakaks muutunud. Järjekindlalt tõusev kehakaal peab saama aga vastulöögi ja parem, kui kõhnumisprotsess ja internetijanu üksteist ei häiriks. Kasulik ja meeldiv tuleks ühendada. Aga kuidas?

Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo

Star Wars: Battlefront
Wesse Allik
Idee, et SWF on Battlefield 1942 reinkarnatsioon, käis läbi pea kõikjalt, kus seda natukegi puudutati. Kahjuks ei saa minagi palju lisada kui ainult pead noogutada ja nõustuda.

Maania - 5!
Lauri Jürisoo
Maania sai käesolevaga viieaastaseks ja seega mõtlesin juubelinumbris mõne popima kunagise autoriga juttu teha.

NHL 2005
Tarmo Toomepuu
Arvuti-hokisõprade iga-aastane annus on kohal. Lööge hambad (või lusikad, hokikaikad või mis iganes) sisse ja asuge nautima. Kuigi noh, kes naudib, kes mitte. Nimelt on seeria teinud taas kerge pöörde tagasi, arcade-stiilis tempo ja vastaste materdamise poole.

Codename: Panzers, Phase One
Mart Redi
Härra toimetaja mõistab siinkohal minu küünilisust, kui hakkan jälle kord pealtnäha kvaliteetmängu õõnestama, tähtsustades vigu ilmselgelt vooruste üle.

Richard Burns Rally
Andris Feldmanis
Tore on näha mänge, mida tehes ei mõeldud ilmselt eelkõige müüginumbritele, vaid elamusele endale - Richard Burns Rally on üks neist vähestest.

The Sims 2
Robert Piho
Andke mulle aega! Andke ometi rohkem aega!

Hidden & Dangerous 2:
Sabre Squadron
Tarmo Rajamets
Tshehhide firma Illusion Softworks on suutnud ideedepõuas vaevlevale mänguturule tuua juba vähemalt kaks suurepärast ja uuenduslikku teost: tunamullune ülikuul Mafia: The City of Lost Heaven ja sõjasari Hidden & Dangerous. Ühe väikese Brno tootja kohta on see tulemus vapustav.

Praktika
BartPE: parim tasuta
Windowsi installieelne keskkond
Martin Tigasson
Windows Preinstallation Environment ehk Windowsi installieelne keskkond on plaadilt töötav Windows XP/2003, mille järele peaksite haarama siis, kui operatsioonisüsteem tõrgub käivitumast.

Mina ja arvuti
Aapo Ilves killib Wordi spellerid
Vidrik Võsoberg
Muusik, kunstnik, kirjanik ja ilmselt tuntuim Lõuna-Eesti väikelinna Räpina kodanik Aapo Ilves (tuntuks sai ta eelkõige tänu eurolaulu „Tii” sõnade kirjutamisele) on moodne mees. Aapo kasutab aktiivselt arvutit ja seetõttu sai temaga tehtud kaasaegne e-meili intervjuu.

Juhtkiri
Räägime keerulised asjad lihtsaks
Asso Puidet
Tere! Kirjutan teile esimest korda - ei, ärge saage valesti aru, mitte Prostokvashinost, vaid Arvutimaailma toimetusest.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.