Käsmus augustis toimunud folgifestivali Viru Folk said laisemad näha ka Internetist. Kui kontserdiülekande jaoks eeldatakse, et seal taga on suur meeskond ja kallis tehnika, siis veebikaamerate ning videostriimi puhul on tehnikakulud üsna minimaalsed, määrav on meeskond.
Kuidas videostriim kontserdilt igaühe arvutisse jõudis, rääkis Viru Folgi IT juht Tiit Lepik.
„Kõik räägivad, et videostriim on maailmas haruldane asi. Tegelikult on see ainult meie jaoks uus,“ ütleb Lepik sissejuhatuseks, et sellised konserdiülekanded pole mingi Eesti Nokia, millega maailma saaks vallutama minna. Ta toob näiteks downloadfestival.comi, mis on koht, kus juba ammu suured kontserdid reaalajas Full HD kvaliteediga üle kantakse. Tasuta ka. Sinna tasub Eesti veebiülekannetel pürgida.
Viru Folgi ülekanded algasid juunis Käsmu Kaunitelt Kontsertidelt. See oli põhifestivali n.ö eelproov. „Idee kogu kontsertide ülekandeks tuli Looduskalender.eest,“ põhjendab Lepik, miks nad veebikaameratega üldse tegelema hakkasid. „Sealt sai ka teadmisi ning isegi mõned inimesed kattusid, näiteks EEnet.ee spetsialistid, kes videostriimi oskasid laiali jagada ning Mobotixi veebikaamerate maaletooja, kes tehnika häälestas.“
WiFi.ee meeskond tuli appi oma kogemustega kohapealse traadita side osas, sest lavad asusid erinevates kohtades.
Lepik meenutab, et juunikuised kontserdid olid heaks eelprooviks põhifestivalile, sest just siis sai selgeks, et timmi pilti palju tahad, helikvaliteet on kontserdil ikkagi määrav. Lisaks sai esimesed kogemused kätte ka autoriõigustega, sest artistide esinejatega suheldes selgus, et mitte kõik pole nõus veebi heli üle kandma ja kardetakse, et kui lased hea kvaliteediga kontserdi internetti, siis osa publikut kohale ei tule ja vaatab vaid netist.
„Arvasime, et hea kvaliteediga veebiülekanne meelitab pigem juurde selliseid inimesi, kes muidu ei tulegi ja ei tea, mis toimub,“ usub Lepik. Telekaamerad on kallid, veebikaamerad aga mõistliku hinnaga ja veebi jaoks mõistliku kvaliteediga. Tehniline meeskond koosnes kolmest inimesest, lisaks helimees, operaator ja režissöör, kes olid nö loominguline kollektiiv. Operaatoriks võeti oma ala proff - Veiko Taluste Kanal2st. Lepiku arvates tehakse põhiviga veebiülekannetel sellega, et arvatakse, nagu arvutis oleks lihtne plaane vahetada, tegelikult on just inimeste osa oluline. Operaator pani plaane paika nagu ikka kaameraga sündmuste keskel.
Eelarve koosneski suuresti inimressursist, aga oli suurusjärk väiksem teleülekandest. „See ongi IP kaamerate eelis: tehnika on palju odavam, aga inimesi on ikka sama palju vaja, sealt kokkuhoidu ei tule,“ ütleb Lepik.
ARVUTIMAAILM