Hiina ime: proovisime, millise nutikella saab alla 20 euro eest - ja täiesti OK oli | AM.ee

Hiina ime: proovisime, millise nutikella saab alla 20 euro eest - ja täiesti OK oli

Tänane nutikellamaratoni isend on eriline. kui eelmised kaks maksid saja euro ringis, siis seekordne saabus Hiinast 19,99 euro eest - koos postikuluga. Mudeli nimeks on Ulefone uWear.

Ootused olid madalad, sest mida selle raha eest ikka tahta.

Kui aga kell 29 päeva pärast kohale saabus, oli vähemalt esmamulje karbist välja võttes võimas. pealtnäha on see ju nagu Apple Watch, ainult pöördnupp on asendunud microUSB luugiga, kustkaudu saab nutikella laadida. Kellarihm on ka umbes samast materjalist, kui Apple Watch - pehme ja kummine (nn fluoroelastomer). Kinnitub hästi, istub randmel hästi, ainult et Hiina tootjale omaselt on korpus väga õhuke - muljuda ei maksa. Kerge õhuke plekk võib mõlki minna. Kell vastab ka IP65 standardile ehk kannatab niiskust ja tolmu.

Sihverplaadil on kaks valikut - kas digitaalne või tehis-analoog. Täistunnil teeb piiksu, kui vastavalt seadistada. Menüüd on nagu Apple´i tootel ümarad ja jagatud vahe-ekraanidele: igal ekraanil neli ikooni. Midagi juurde lisada ega eemaldada ei saa, sest tarkvara on kellal nii, nagu on ja uuendada saab vaid kogu kella tarkvara, kui tuleb parandusi.

Esimene tagasilöök ja vihje odavale hinnale tuleb ekraanimenüüdes liigeldes. Puuteekraan pole eriti täpne, üsna raske on menüüsid kerida, sest kerimisel registreeritakse näpuviibutus puudutusena ja minnakse kuhugi valesse alammenüüsse. Ka püüdlikult harjutades ei õnnestu alati täpselt õiget viibet ekraanil teha. Igatahes tuleb suruda ekraanile harjumuspärasest tugevamini ja viibelda konkreetsemalt, et kell aru saaks.

Ulefone uWear on mõeldud tööks IOS-i ja Androidiga, kuid midagi saab teha ka Windowsiga telefoniga, kust saab vaadata viimaseid kõnesid ja neid ka valida. Mobiilirakendus, millega kella juhtida, on siiski vaid Androidile ja IOS-ile. Selle saab, pildistades kella ekraanil olevat QR koodi, mis viib hiinakeelsele lehele. Intuitsiooni abiga leiab sealt sobiva rakenduse üles.

Bluetoothiga paaritamine on lihtne, sest selle jaoks on menüüs eraldi alapunkt ja telefonile saab kella igatpidi nähtavaks teha. Kui seadmed paaritatud, vibreerib kell randmel mobiili teadeteribale tulevate meeldetuletuste peale ja kuvab teksti, mida rakendused mobiilis tahavad ekraanil esitada. Üle Bluetoothi saab juhtida ka fotoka päästikut, kusjuures peale pildistamist näitab kehvake ekraan ka fotokaga tehtud pilti. Näod pole küll 128 x 128 pikslisel ekraanil eristatavad, aga kas näod peale jäid, seda saab küll näha.

Seada saab ka erinevaid alarme nagu ikka äratuskellal, isegi kalkulaator on nelja põhitehte jaoks, samuti telefoninumbrite valija, sammumõõtja, aktiivsusmonitor, unemõõtja, muusikapleier (mis juhib telefoni muusikamängijat) ning sõnumite näitaja. Siin on kõigi rakenduste ikoonid:

Telefoniraamatu saab kella sisse laadida ja sealt valitud inimestele helistada. Kalendrist saab lihtsalt kuupäeva vaadata, kalendrisissekandeid sinna ei ilmu.

Huvitavad "äppid" on veel ka Altimeter ja Barometer. Kumbagist pole suurt kasu, sest altimeeter näitab kõrguseks pidevalt null meetrit merepinnast, baromeeter kah nulli ja temperatuur püsib -5 kraadi juures. Kust see tuleb, ei tea. Ja kas need peaksid töötama? Ei tea. Tehnilistes näitajates midagi sellist ei lubata.

Kõik mobiili teadeteribale tulevad teated (mida saab rakenduste kaupa ka välja lülitada) on vastava Notifications ikooni all, nende lugemine ja nende vahel kerimine on muidugi piinarikas pisikesel ja halva tundlikkusega ekraanil, kuid siiski võimalik. Suurim viga selle kella juures ongi halb puutetundlikkus – pidevalt satud valedesse menüüdesse, kui mõni menüüs liikumise viibe hoopis vajutusena tõlgendatakse.

Pedometer ehk sammulugeja tuleb ise käsitsi sisse lülitada ja läbitud vahemaad arvestatakse miilides, mida kilomeetriteks seadistada ei saa.

Proovime, kas nutitelefoni äpp Fundo Companion teeb kella veel paremaks. Hiinakeelse kasutajaliidesega veebist saab selle aktiveerida. Fundo on kapriisne ja jookseb mobiilis tihti kokku.

Tundub, et fitnessiandmeid ei lähe Fundo Companioni, sest seal püsivad näidud visalt nullis. Kellas aga sammu- ja kaloriarvestus käib. (Täiendus: ühel hetkel, peaaegu päev pärast kella kasutamist, hakkasid järsku andmed ka telefoni tulema. Mobiilirakendus näitab sammude, läbitud vahemaa ja kalorite statistikat. Millal ja kui tihti see sünkroniseerimine käib, jääb mõistatuseks, sest kohe online´is see ei toimu.)

Võrdleme, nagu eelmistegi kellade puhul nutikella ja mobiili (Fitbit + Windows Phone) sammulugeja ning vahemaa mõõtja tulemusi.

  • Ulefone:
    17181 sammu, 10,3086 miili (16,6 km)
  • Fitbit mobiilis:
    16651 sammu, 12,09 km

Vahe on sees, kuid üks põhjus, miks telefon ja kell liikumist erinevalt näitavad, võib olla ka see, et arvutis tööd tehes loeb kell läbitud samme juurde, telefon aga lebab samal ajal laual paigal.

Helistame ka. Kellast saab nii kõnesid vastu võtta kui neid algatada. Rääkida saab kellaga. Kostab vaikselt, tänaval pole hästi kuulda, aga toas, kus on suhteliselt vaikne, on kellaga rääkimine võimalik.

SMS-e saab lugeda, aga vastata neile ei saa. Ka uut SMS-i ei saa kellast kirjutada, kuid saab kellast helistada sõnumisaatjale. Näitab numbrit ja jälle ainult kohati, nii nagu teiste telefoniega. Seega numbrinäit võib olla pigem Google´i teenuste kui kellade probleem, tundub.

Aku kestab alla ühe ööpäeva: kui unejälgimist ei tee ja ööseks kella öökapile laadima paned, veab ilusti õhtusse välja. Kui aga terve öö ka kell sees hoida, on aku aktiivse päeva õhtul kella kaheksaks kustunud.

Kokkuvõtteks võib seda odavat kella soovitada näiteks lastele ja noortele. Puuteekraaniga on jamamist, aga välimus on väga stiilne ja kultuskellaga äravahetamiseni sarnane. Kui laps küsib vanematelt nutikella ja jätab täpsustamata, milliselt tootjalt, siis see Ulefone´i mudel sobiks hästi. Esimeseks nutikellaks on 19,99-eurone Ulefone paras, funktsioonidest on esindatud kaugelt rohkem, kui mõnedel kallimatel kelladel, samas on olemas odava asjaga kaasaskäivad probleemid: kehv ekraan, õhukesest metallist korpus, tarkvaravead ja vähe kestev aku.

 

TEHNILISED ANDMED
Nutikell Ulefone uWear

Hind: 19,99 eurot (Gearbest.com)

Bluetooth: Bluetooth 4.0
Mälu: RAM 32 MB, ROM 32 MB
Veekindlus: jah, IP65
Ekraan: 128 x 128 pikslit, 1,44-tolline, puutetundlik
Aku: 220 mAh, ooteaeg 7 päeva (testis ca 20 tundi)
Ühilduvus: IOS, Android
Kaal: 45 grammi

PLUSSID
+ tõeliselt hea hind
+ istub mugavalt käel, hea disain
+ kõik elementaarsed nutikella funktsioonid olemas

MIINUSED
- kehv puuteekraan
- nutitelefoni rakendus ei tööta korralikult
- ebamugav menüüsid kasutada ja lugeda

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.