Samsung NX300 esimene kasutuskogemus (ja intervjuu) | AM.ee

Samsung NX300 esimene kasutuskogemus (ja intervjuu)

Esimene hetk, kui mulle Samsung NX300 kaamerat proovida pakuti, ei osanud ma selle kohta midagi öelda. Siiski, ilmaasjata pole Samsung (peamiselt kodutehnika ja mobiilsete seadmete tootja) viimastel aastatel tõsist tööd fotomaailmas teinud ning päris niisama TIPA 2013 auhind NX300 kaamerale – kui aasta parimale edasijõudnud hübriidkaamerale – sülle ei kukkunud.

Ilma igasuguse eelarvamuseta kaamerat kätte võttes üllatas mind kõigepealt NX300 kere kergus. Tavakasutajale on see kindlasti plussiks, ise oleks oodanud ehk pisut toekamat kaalu. Samas kätte istub kaamera üsna kenasti, julgeks öelda, et naisterahva kätte ehk isegi veelgi mugavamalt. Küllap on selle kaamera valmistamisel silmas peetud peamiselt aasia turgu ning kaamerakere suurus on seetõttu tehtud üsna kompaktne.

Disaini mõttes ei ole NX300 kaamerale midagi ette heita. Kes Samsungi kaameratega tuttavad, neile tuleb NX-seeria kujundusjoon väga tuttav ette. Kõik olulised nupud nii kaamera peal kui tagaküljel on NX300 mudelil väga käepärases kohas ja terve kaamera ergonoomika hästi paigas. Teisisõnu, selle kaameraga saab uus kasutaja mõne hetkega „sina“ peale.

NX300 on NX-kaamerate rivistuse lipulaev ning Samsung sisuga koonerdanud ei ole. Kaameral on suur 20,3-megapiksline APS-C CMOS-sensor ja uudne hübriid-autofookus. Pilte saab teha ja neid vaadata 3,3-tollise puutetundliku, kallutatava AMOLED-ekraani abil. ISO tundlikkuse vahemikud on 100 kuni 25600 ja sarivõtte kiiruseks igati soliidne 8,6 kaadrit sekundis. Maksimaalne säriaeg ulatub 1/6000 sekundini. Korralikule kaamerale omaselt saab ka NX300ga tulistada nii RAW- kui JPG-faile.

Videofaili (Full-HD, 1080p, MP4) salvestab kaamera koos stereoheliga 60 kaadrit sekundis.

Tehniliste andmete kohta võiks kokkuvõtvalt öelda, et midagi rohkemat ühelt hübriidkaameralt oodata oleks patt. Küsimus on pigem selles, kas nii uhked näitajad ka reaalsuses esmaklassilise tulemuse tagavad.

Olles tutvunud kaamera peamiste reklaamsõnumitega, huvitas mind kõige enam, kui kiire on kaamera uudne, kontrastil ja faasil põhinev autofookus, kuidas toimib kaamera sensor kehvades valgustingimustes ning kui hõlpsalt saab toimetada ja pilte saata Samsung kaamera Wi-Fi ühendusega.

Autofookus on NX300 kaameral kiire. See pole märkimisväärselt kiirem kui konkurentide kaameratel, kuid kindlasti on see tänastest turul olevatest hübriidkaameratest üks kiireimatest ja täpseimatest. Sümpaatne on see, et NX300 päästiku viivitus on praktiliselt olematu – see on äärmiselt oluline kõikidele neile pildistajatele, kes eelnevalt mõne kiirema peegelkaameraga on kokku puutunud.

Märkima peab lisaks sedagi, et ka kaamera sisselülitusaeg on väga kiireks suudetud viia – sisselülitusest kuni esimese kaadri tegemiseni kulub vaevalt üks sekund.

Pildikvaliteet on NX300 kaameral igati arvestatav, seda ka komplektis oleva Samsung 18-55 F3.5-5.6 OIS optikaga. Kõik värvid on fotodel hästi esitatud olenemata sellest, kas pildid on tehtud sise- või välistingimustes. Pildid komplektioptikaga õnnestuvad hästi ja on teravad. Hämaras kannatab head pilti teha kuni ISO 3200 väärtuseni, üle selle muutub pilt väga “müraseks”. Kaamera maksimaalne ISO 25600 on suhtelisest kasutu, sest selle tundlikkusega on pilt moondunud ja detailsust enam ei eksisteeri. Kvaliteetse pildi saamiseks on mõistlik ISO väärtust mitte üle 1600 keerata.

NX300 Wi-Fi režiim toimib väga sujuvalt. Kaamera peal asuva WiFi-nupu abil saate väga kiiresti ühendust avatud võrguga ning paari pildi üleslaadimine (näiteks Facebooki kontole) võtab aega kümmekond sekundit.

Fotograafina tundsin selle kaamera puhul puudust ühest olulisest asjast – pildiotsijast. AMOLED LCD ekraan on küll suurepärane ja üks paremaid ekraane, mida kaameratel kasutatakse, aga ka see jääb kõige eredama päiksevalguse käes hätta. Ekraani kallutamisega sain seda probleemi küll pisut vähendada, aga tahtmine pildiotsija järgi jäi ikka alles.

Teine, kuid mitte vähemtähtis miinus kaamera juures on aku toimimisaeg ja siin tuleb Samsungil veel pisut tööd teha. Kui tehnilised spetsifikatsioonid lubavad ühe aku laetavusega teha 320 kaadrit, siis reaalselt saab niipalju teha vaid juhul, kui pilte ei vaadata ekraanilt ja WiFi-ühendust ei kasutata. Kui WiFi on sisse lülitatud, siis saab pilte teha oluliselt vähem. Seega kui oleksin NX300 kasutaja, võtaksin kindlasti kasutusse vähemalt ühe lisaaku.

Kokkuvõtvalt võin öelda, et NX300 esimene kasutuskogemus oli igati sümpaatne. Vaatamata paarile subjektiivsele miinusele toimis kaamera suurepäraselt. Kui oleks võimalus olnud proovida komplektioptikale lisaks 45mm F1.8 2D/3D, 30mm F2.0, 85mm F1.4 ja 10mm F3.5 kalasilm objektiive, siis oleks kindlasti veel mõned head plussid NX300 kaamerale lisandunud. Kuid sellele vaatamata võin täie veendumusega öelda, et Samsung NX300 on TIPA 2013 nominatsiooni igati väärt. (tehnilisi andmeid vt siit)

ASSAR JÕEPERA

 

FOTOD: SAMSUNG

 

Samsung NX300 kasutuskogemus Andres Kõpperi silmade läbi.

Küsis fotograafia asjatundja, Fotoluksi tegevjuht Assar Jõepera. Intervjuu sai tehtud seoses toimunud näitusega "Mis on pildil valesti". 

* Kui pikk on siiani olnud sinu pilditegemise kogemus?

Olen pildistamisega tegelenud võrdlemisi vähe. Kõige rohkem tegemist selle valdkonnaga on olnud kooliprojektidega seoses ning seda ka mitte väga suures mahus. Kuid tänu video- ja filmikogemusele olen ma tehniliselt teemaga üsna hästi kursis.

* Siiski - milliste kaameratega oled siiani pildistanud ja millise kaameraga tegid pilte enne Samsung NX300 proovimist?

Olen pildistanud põhiliselt Canon EOS 7D ja EOS 5D peegelkaameratega.

* Kas oled ka mobiiliga pildistaja?

Jah, aga ma ei pea seda otseselt pildistamiseks.

* Milline oli esimene emotsioon NX300 kaamerat kätte võttes?

Mugav, kompaktne ja tore retrovälimus olid esimesed asjad, mis meeldisid.

* Proovi kirjeldada, mis kaamera juures esmapilgul ja kasutamisel uus ja huvitav tundus ning mis oli (kui oli) harjumatu?

Uus oli fookuse abi (fookuses objektid on punase katkendjoonega ümbritsetud), samas oli minu jaoks harjumatu videovõtte sisselülitusnupu koht.

* Kas Sul on eelnevalt kokkupuude olnud hübriidkaameratega või peegelkaameratega, millel saab optikaid vahetada? Mis on Sinu arvates nende kaamerate plussid ja miinused?

Ei oska muud välja tuua, kui seda, et nii peeglid kui hübriidid on kompaktkaamerate kõrval üsna kohmakad ja suured. Mulle imponeerib see, et vahetatavate objektiivide valik on tänaseks ka hübriidkaameratel suur ning pildikvaliteet väga heal tasemel.

* Kuidas kommenteerid NX300 kasutusmugavust?

Kasutusmugavus on NX300 kaameral igati hea, selline vana tuttava kaamera tunne tekib kui see kaamera kätte võtta.

* Millega selle kaamera juures nö sina peale ei saanud?

Osade settingute seadmine puutetundliku ekraani peal oli harjumatu, aga see on pigem sellest, et pole eelnevate kaamerate puhul sellist funktsionaalsust kohanud.

* Kas piisas kaamera automaatsete programmidega pildistamisest või kasutasid ka manuaalseid, ava- ja säri etteandega programme?

Kasutasin manuaalseid režiime aktiivselt, automaatse valikuga pildistasin ainult juhul, kui oli vaja kiirelt pilt teha.

* Kui palju kasutasid automaatprogrammide kõrval ise ISO, WB (valgusbalansi) ning särikompensatsiooni võimalust?

ISO ja WB seadistasin alati võimalusel manuaalselt, automaatvõtte puhul lasin seda kaameral teha.

* Milline tunne jäi kaamera autofookusest, kuidas see Sinu arvates toimis? Kas toimis kiirelt ja usaldusväärselt ka kiiresti liikuvate objektide pildistamisel?

Nii palju kui ma autofookust kasutasin, tundus olevat väga okei. Väga kiiresti liikuvaid objekte ma ei pildistanud, ülejäänute liikumistega sai kaamera kenasti hakkama.

* Kas kaamera sai Sinu arvates võrdväärselt hästi hakkama nii päevasel kui õhtusel, hämarama valgusega pildistamisel?

See oli üks asi, mis mind üllatas. Pimedas pildistamisega sai NX300 väga hästi hakkama.

* Kas toas tehtud pildid õnnestusid paremini, kui sinu varasema kaameraga?

Nii ja naa. Kuna mu eelnev kogemus on peamiselt peegelkaamerapõhine, siis ei saa öelda, et ma oleks paremaid pilte teinud. Kuid väga lihtne oli head pilti teha küll!

* Kuivõrd oluline oli ja kas kasutasid WiFi-pildistamise võimalust?

Ma ei kasutanud seda funktsiooni, selleks ei olnud otseselt vajadust.

* „Mis on valesti“ näitus oli fotokeskne. Kas lisaks piltidele tegid kaameraga ka videot? Kuidas meeldis? Kuidas kommenteerid videovõtte kvaliteeti, autofookuse kiirust, filmi värviülekannet erinevates valgusoludes?

Filmirežiim hobikorras kasutamiseks on kindlasti piisav. Palju annaks juurde parema optika kasutamine.

* Kas kasutasid filmimisel ja pildistamisel kaamerast eemalduva ekraani erinevaid nurkasid? Oli see abiks? Millistel hetkedel?

Kerest eenduvat ekraani kasutasin korduvalt.. Kui teha maadligi pilti siis keeratav ekraan tuleb kasuks.

* Kuidas kommenteerid aku kestvust, kaamerast piltide mahalaadimise lihtsust, kaamera menüüd ning programmide käsitlemist?

Aku kestis väga hästi, ei olnud kordagi vajadust isegi laadida.

* Kas midagi suutis sind selle kaamera juures üllatada?

Touchscreen interface ehk puutetundlik kasutajaliides on algul tiba võõras, aga harjub ära.

* Mis oli selle kaamera juures sellist, mida sa enne ei olnud kogenud?

WiFi kaudu piltide mahalaadimine on miski, mida pole enne kohanud.

* Milliseid optikaid kaameraga kasutasid, mis meeldis enim ja milline neist sinu arvates pildistamisvajadustega kõige paremini klappis?

Kasutasin kaasasolevat optikat. Paljude piltide tegemisel kasutasin ka laia nurka (zoomobjektiivi laiemat positsiooni). 

* Mida sooviksid veel NX300 iseloomustamiseks öelda?

NX300 kaamera on mugav, retrovälimusega ja stiilne, parajalt kompaktne ning täitsa okei videorežiimiga kaamera. Mina olen sellega täitsa rahul.

FOTOD SAMSUNG NX300 KAAMERAGA: ANDRES KÕPPER

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.