Galaxy Note 3 - kunstnikuhingega tahveltelefon kasvatab pikemad sõrmed

Samsung kutsus seekord uue telefoni testijad oma Tallinna peakontorisse kokku - et keerulise seadme kasutamine lühikese kursusega selgeks õpetada. Multitööriist on omandanud juba nii palju lisafunktsioone, et pealiskaudsel testmisel võib mõni, millega tootja aastaid arenduses vaeva näinud, lihtsalt märkamata jääda. Vaja koolitada.

Kui välimuselt on Galaxy Note 3 oma 5,7-tollise ekraaniga lihtsalt väga suur telefon või pisemat sorti tahvel, siis metalläärtega korpus ja kahte pidi spetsiaalsesse auku käiv puutepliiats on soliidsust juurde saanud. 

Tagakaane õmmeldud naha imitatsiooniga (mis on üllatavalt palju tähelepanu saanud) on püütud ka eemalt telefoni vaatavaid inimesi, näiteks Note 3 omaniku sõpru ära petta luksusliku nahkse tagakaane muljega, aga käega katsudes on see lihtsalt plastmass mis plastmass. Kuid siiski on Samsung jäänud truuks vanakooli kasutajate nõudmistele ja tagakaane eemaldatavaks teinud. Kaane taha saab panna microSIM-i, micro-SD mälukaardi ja muidugi on ka aku vahetatav. 

Samsung GALAXY Note 3-l on 5,7-tolline Full HD Super AMOLED ekraan, mis on juba nii suur, et ühe käega opereerimiseks jääb liiga väikeseks. Sõrmi tuleb pikaks venitada ja laiali ajada, et kaugematele ikoonidele pihta saada ja niimoodi sõrmi venitades võimeldes võib muidugi tabada oht telefon maha pillata. Mis siis juhtub, saab vaadata sellelt videolt:

Nagu näha, osutub ekraanile saatuslikuks ekraan allapoole kukkumine, küljele või tagakaanele maandumine tekitab vaid kaubandusliku välimuse tõsiseid rikkumisi.

Note 3 on eelmisest Note´i versioonist õhem (8,3mm) ja kergem (168g). Seadme sees on aga oluliselt võimsam ja kauakestvam (3200 mAh) aku. Ja tõesti, aku osas on õnnestunud mingit edu saavutada. Kui enamus nutitelefonide tootjaid ütlevad testijatele, et pange ikka igal õhtul telefon laadima, siis Galaxy Note 3 puhul pole seda ohtu, et öise laadmise unustamise korral järgmisel päeval poole pealt pilt kustub. Note 3 jooksis ilusti õhtusse ka terve teise päeva aktiivselt kasutades, kolmanda hommikuks oli aku aga tühi. Ja seda pidevalt 4G-d kasutades...

Note 3 on varustatud 13-megapikslilise kaamera ja CRI LED-välguga, millega saab olulisi hetki jäädvustada ka hämaras valguses või liikumise pealt. Samas on kaamera endiselt nagu mobiilikaamera - ähmastab ja mahendab piirjooni, lähemalt vaadates on müra märgata rohkem, kui peegelkaameratel või keskmisest paremateld digikompaktidel.

Galaxy Note 3 pakub ka uusimat LTE-tehnoloogiat – CAT4 ning toetab samal ajal suurimat sageduste arvu. Selle testmiseks saime just õigel ajal Elisa võrgult 4G toe mobiiltelefonidele ja nagu Mint mobiils kõige kangem pakett lubas, 15 Mbit/s tuli kätte küll (kõrvaloleval pildil). Ehkki siseruumides taandus see tihti 3G peale, oli siiski linnas 4G juba väga paljudes kohtades olemas. Testida sai Balti jaama, Kalamaja, Narva maantee, Rae valla uuselamurajoonide ja Kadrioru kandis ning õues oli 4G peaaegu alati.

Muidugi ei saa lühikese, mõnepäevase ringisõitmise põhjal veel telefoni 4G kohta põhjapanevaid järeldusi teha, aga see toimis.

Wifi võimekuse nimekirjast leiab ka uue standardiga ac-võrgu. AM testis seda uue Trendneti ruuteriga ning telefoni-ruuteri vahel loodi reaalse kiirusega 433 Mbit/s ühendus. ac ehk kiire (tuleviku-) WiFi toimis.

Mälu ja riistvaravõimsust on telefonil kuhjaga. 3 GB mälu abil pakub Note 3 kiireimat ja võimsaimat kasutuskogemust. 2,3 GHz protsessor nelja tuumaga enamuse rakendustega hätta ei jää ja korraga saab nagu Windowsis avada rakendused ekraanil jooksma puutepliiatsiga akent joonistades. Kiirustestides oli tase teistest mäekõrguselt üle:

  • Quadrant: 21485 p
  • Linpack: 1095.238 MFLOPS

AM Androiditelefonide edetabelis tagas see läbi aegade absoluutse liidrikoha. Samas varjutavad ülihead tulemust kahtlused, et Samsung natuke upitab tulemusi enamlevinud jõudlustestirakendusi ära pettes.

Uus S Pen käib telefoni sisse mõlemat külge pidi. Märkmete tegemine on mugav ja pliiatsimenü samuti. See tekib juba pliiatsi viimisel ekraani kohale, mitte puudutades. Menüüvalik toimub alles puudutades. See meenutab vanemate tahvelarvutite aega, kuid tundlikkus ja mugavus on teinud muidugi hüppe võrreldes selle vana ajaga.

Klikiga S Pen’i nupul läheb tööle käsklus Air Command, mille viis funktsiooni teevad seadme kasutamise mugavamaks. Air Commandiga kaob ära vajadus pidevalt vahetada ekraanil olevaid aknaid, salvestada seni tehtud toiminguid või otsida erinevate menüüde vahel. Näiteks saab käsitsi tehtud märkmeid lihtsasti muuta trükikirjaks. Ära tuntakse ka Eesti täpitähed. Scrapbook pliiatsi menüüs salvestab erinevatest allikatest, sealhulgas internetist pärinevat infot. S Finderi otsing leiab ka S Pen’iga käsitsi kirjutatud märkmete seast nii valemeid kui sümboleid. Pen Window avab ekraani sisse väiksemaid ekraane. Joonistades ekraanile ükskõik mis suuruses akna, saab kasutaja selle piires avada uue rakenduse, kas YouTube’i, veebibrauseri või midagi muud ilma, et peaks oma vahepealset tegevust katkestama.

Multi Window funktsioon teeb Androidi windowsile sarnasemaks, kuna nüüd saab lihtsasti hallata kõiki avatud rakendusi ilma, et peaks eraldi ühte sulgema ja teist avama. Lisaks on võimalik samaaegselt avada ekraanil kaks erinevat akent korraga, näiteks lugeda veebist uudiseid ja saata ChatON vahendusel sõbrale sõnumeid. Kasutades Drag and Drop funktsiooni saab tõsta pilte või teksti ühest aknast teise.

Samsungile omaselt on kaasas kuhjaga Samsungi enda ja partnerite rakendusi, millest osa saab eemaldada, osa aga jäävad. Kui Flipboardi polnud varem kasutanud, siis nüüd on olemas Samsungi poolt vaikimisi paigaldatud My Magazine, mis pakub kasutajale tema huvidest lähtuvaid uudiseid ja meelelahutussoovitusi, samuti näitab Flipboardi stiilis sotsiaalmeediavõrgustikke. My magazine avaneb üle ekraani alumise serva üles viibates. See tekitab natuke segadust, kui oled ka Flipboardi kasutaja. Group Play lubab lisaks muusikale jagada ka videosid ja näiteks meie Samsungi koolituse ajal pandi kõik telefonid ritta ühte ja sama videot mängima, nii et telefonidest moodustus kõrvuti üks suur ekraan.

Galaxy Note 3´il on kaasas ka Samsungi rakendus KNOX, mis tekitab "telefoni telefonis" ehk kõik kasutaja privaatsed andmed salvestatakse nö konteinerisse, millele pääseb ligi vaid KNOX-i abiga.

Mobiili kadumis- ja ärandamisvastane rakendus Find My Mobile sai samuti täiustuse. Varastatud telefonil ei saa enam taastada tehase algandmeid, kuid muidugi saab oma privaatse sisu distantsilt kustutada ja telefoni välja lülitada, selle asukohta määrata ja juhtida.

Telefonil on lisaks standardiks saanud raadioühendustele ka NFC (kuigi ka see on saanud standardiks), infrapunaliides (telefonist saab teha telekapuldi) ning ANT+ tugi. Seda viimast kasutavad paljud lisaseadmed ja andurid, näiteks pulsikellad, rattakompuutrid, käsi-GPSid, termomeetrid jne. Vastava rakendusega saab neid lisaseadmeid Samsungist juhtida.

Lisavarustusest on omapärased kindlasti aknakesega kaaned - telefon tunneb ise ära, kui kaaned on kinni ja näitab vajadusel aknakeses vajalikku infot: kellaaega, uudiseid, saabunud teateid. Seega pole vaja nende kaantega telefoni eraldi lukustada enne taskussepanekut.

Telefoniga saab rääkida kõne ajal kaant avamata.

Teine palju kära tekitanud lisaseade on Samsung Gear - nutikell, mis ühendub Galaxy Note 3-ga ja kuvab samuti hädavajalikku infot: lisaks kellaajale ka saabuva kõne teadet, saabunud teateid, uudiseid ja ilma.

Aga mida siis järeldada nii suure tahveltelefoni kasutusvõimalustest? Ühelt poolt on see hea näiteks igaval koosolekul tagareas nokitsemiseks, asendades tahvlit ja olles parema ekraaniga (suuremaga). Nuppe taga nutva vanakooli kasutaja jaoks võib pliiats tagasi tuua märkmikukasutamise nostalgiahetke ja ehk polegi enam füüsiliste nuppudeta telefon nii võõrastav. Aku kestab ka 4G-ga kaks päeva - see on midagi uut ja kasuliku neile, kes juhtuvad mõnel õhtul telefoni juhtme otsa laadima panemise magama kiirustades ära unustama. Kuid lõpuks oma vana 3,7-tollise telefoni juurde tagasi pöördudes oli siiski tunne kodusem, kui iga ekraani nurga juurde saab vabalt ühe käe sõrmedega ligi ja ei pea sõrmi venitama hakkama, nagu Note 3 puhul. Eks sellepärast ongi Samsungil kaval plaan ka Gear ehk nutikell juurde pakkuda, et kõige mobiilsemates olukordades (tänaval, metsas, väljas puhkamas) saaks kella pealt hädavajalikumad asjad kasvõi liikumise pealt ära ajada. Kui seda ikka peaks vaja olema ja kui rahakott mitut seadet kannatab osta, siis saab veel ühe vidina, mida peaaegu iga päev laadida. Vanad trikid, nagu silmadega kerimine ja häälega juhtimine, mis Galaxy S4 tõmbenumbrid olid, on ka Note 3-l kõik olemas.

 

TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Samsung Galaxy Note 3

Hind: 699 eurot (Elion)
Võrk: 2.5G (GSM/ GPRS/ EDGE): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz; 3G (HSPA+ 42Mbps): 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz; 4G (LTE Cat 4 150/50Mbps)
Protsessor: 2.3 GHz, neljatuumaline
Ekraan: 5,7-tolline (144.3mm) Full HD Super AMOLED (1920 x 1080)
OS: Android 4.3 (Jelly Bean)
Kaamera: peamine (tahasuunatud) 13 megapiksliline, BSI anduriga, autofookus koos Smart Stabilizationi funktsiooniga, LED välk (High CRI), ja Zero Shutter Lag;
Teine kaamera (ettesuunatud): 2 megapiksliline BSI anduri ja Smart Stabilization funktsiooniga, Full HD salvestus @30fps.
Puutepliiats: S Pen, lähedusanduriga ja ühe nupuga
Ühenduvus: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac (HT80), GPS / GLONASS, NFC, Bluetooth v 4.0 (LE), IR LED (Remote Control), MHL 2.0
Andurid: Gesture, kiirendus, geomagnetiline, güroskoop, RGB
lähedusandur, baromeeter, temperatuur ja niiskus
Mälu: 32 GB (kallim mudel on ka 64 GB-ga) + microSD pesa (kuni 64 GB), 3 GB RAM
Mõõtmed: 151,2 x 79,2 x 8,3 mm, kaal 168 g
Aku: Li-ion, 3200 mAh

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.