Tänasest ehk 30. novembrist 2. detsembrini toimub Tallinnas Näituste messikeskuses planeedi suurim robootikafestival Robotex International. Tuhanded võistlejad, õpilased, üliõpilased, perekonnad ja muidu robootikahuvilised tulevad kokku, et ehitada roboteid, võistelda ning tutvuda tehnoloogia uusimate arengutega.
18. korda toimuva Robotexi südameks on põnevust pakkuvad robootikavõistlused. Kolme päeva jooksul toimub 26 võistlust igas vanuses võistlejatele, kes tulevad kokku rohkem kui 40st riigist. Kõige põnevamad neist on kindlasti Ettevõtlusvõistlus, Starship’i Loomade päästmise võistlus, Taxify võistlus, Tartu Ülikooli robotite korvpall, TalTechi Folkrace’i võistlus ning Insplay võistlused lastele ja noortele, mil sel aatal teemaks „Meie esimene start-up“.
Tehnoloogianäitusel on oma uusimaid tipptehnoloogilisi tooteid ja teenuseid demonstreerimas sellised ettevõtted nagu Cleveron, Starship, XPRIZE, Insplay jt. Tervise Arengu Instituut on väljas suhtlusrobotiga Abot, Milrem tutvustab isejuhtivat tanki, TalTech näitab Iseautot, Cleveron tutvustab oma uudistoodet kullerrobotit, Formula Student esitleb vormelit, KNM on väljas hologrammidega, Tartu Ülikooli stendil saab vaadata ja proovida ClearBot roboteid, kõige kiiremat kaamerat ja kõige külmemat jäätist. Näha ja kogeda saab palju muudki põnevat, mis tehnoloogiamaailmas hetkel kuum.
Selleaastaselt Robotex International robootikafestivalilt ei puudu ka põnevad töötoad. Väljakutseid jagub nii alustavale robootikule kui juba nõudlikumale edasijõudnule. Töötubasid viivad teiste hulgas läbi Tartu Ülikool, TalTech, Digipurk, Merkuur ja HITSA. Samuti on lisandunud sellised välismaised tegijad nagu SNIPS.AI ja XPRIZE.
Kõige noorematele mõeldud Merkuuri töötoas õpitakse puidust spinneri valmistamist, Digipurk tutvustab lastele robotit nimega Ozbot, kes oskab liikuda, värve jälgida ning programmeerimiskäske täita ja SNIPS õpetab, kuidas ehitada häälkäsklusele reageerivat abilist. XPRIZE tuleb aga välja edasijõudnutele mõeldud team building töötoaga, kuhu on oodatud eelkõige robootika, AI, sensorite ja muude saraste valdkondade eksperdid. Töötoa eesmärk on panna kokku meeskond, millega osaleda ANA Avatar XPRIZE võistlusel, mille peaauhinnaks on $10 miljonit dollarit (USD). TalTechi töötubades saab ehitada roboteid, programmeerida ja valmistada päikesepaneeli.
Robotexi tegevjuht Ave Laas: "Me võime olla väga uhked. Robotex on bränd, mis on alguse saanud Eestist ning tänaseks liikunud edasi 15sse riiki, kus tehakse ettevalmistusi samalaadseks robootikafestivaliks. Eile, 29. novembril saabus Tallinnasse Robotexile 200-liikmeline delegatsioon otse Küproselt. Suurimad väljaspool Eestit toimuvad Robotexi üritused leiavadki hetkel aset Küprosel, Hiinas, Indias ja Columbias. Lisaks võistlustele korraldatakse pea igas riigis ka teisi Robotexiga seotud haridus- ja start-up programme. Tulevikus on meil plaan luua globaalne inseneride võrgustik. Võib julgelt väita, et tänu Robotexile on Eesti tõusmas juhtivate robootikariikide sekka."
2017. aastal külastas Robotexi üle 27 000 inimese. Robotex International 2018 festival Tallinnas toob tänavu kokku juba üle 30 000 tehnoloogiaentusiasti kogu maailmast. Robootikavõistluste tänavune auhinnafond on ligi 100 000 eurot, võistkondi astub seekord võistlustulle 1161. Festivalil on töötoad robootika, tehnoloogia ja ettevõtluse teemadel.
Vaata ka infot Robotex Internationali tulevikutehnoloogia konverentsi "Generatsioon R" (30.11 - 1.12 Kultuurikatlas) kohta.
Robootikasündmust Robotex International 2018 korraldab MTÜ Robotex kaasates partnereid, nende hulgas Starship, Cleveron, Elisa Eesti, Startup Estonia, Tallinna Linn, EAS , Ameerika Ühendriikide Suursaatkond, Hollandi Suursaatkond, Proekspert, CDP Technologies, Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool.