QR kood on Arvutimaailmas ka varem esinenud, aga kuna selle kohta on viimasel ajal jälle paar korda küsitud, siis kordame üle nüüd juba põhjalikumalt.
QR kood on põhimõtteliselt kahemöötmeline "vöötkood" ehk kindla standardiga mustvalge kujutis, mille sisse saab ära peita infot. QR koodi oskavad lugeda paljud seadmed, tavakasutaja jaoks aga on kõige tüüpilisem QR koodi lugeja mõni kaameraga mobiiltelefon, mis oskab saadud pilti vastava rakendusega töödelda.
Maatrikskoodi hakati esimesena kasutama autotööstuses, et tööstusautomaatika oskaks ära tunda detaile ja erinevaid masinaosi. Kaubanduses kasutati vöötkoodi, mis on ühemõõtmeline - loetakse triibu katkestusi. Vöötkood aga mahutab tunduvalt vähem infot (maks 93-128 sümbolit) kui QR kood.
Kuna QR koodi mahub rohkem infot, tekkis sellele ka hulk laiatarbe-võimalusi. Näiteks saab selle koodi sisse peita internetiaadressi. Pildistad paberajakirjas QR koodi ja ei pea arvutisse tippima keerulist URL-i. Samuti saab QR koodiga "logida end sisse" mõnes asukohapõhises sotsiaalvõrgus, näiteks Foursquare´is, Gowallas, Facebook Placesis või Google Placesis. On olemas standard visiitkaartide salvestamiseks - tee endale lihtsalt visiitkaardiandmetest QR kood ja näita seda mobiiliekraanil, selle pildistaja saab kõik vajalikud kontaktandmed kohe omale telefoni kontaktidesse salvestada üle vCardi formaadi.
Kuna mobiilid on üle võtmas autonavigaatorite ülesandeid, siis saab reisijuhtides või reklaamides peita QR koodi sisse ka asukohta. Jällegi - pildista mobiiliga ja telefon asub otsekohe navigatsioonirakenduse abil sinna kohale juhatama. Hea võimalus eksinud turisti või lõuna ajal näljast kontorirotti oma teenindusasutusse meelitada.
Palju siis see kahemõõtmeline maatriks mahutab? Numbritena 7089 märki, tähtede ja numbrite jadana 4296 märki, kahendkoodis (8-bitiselt) 2953 baiti. Selle mahuga saab ära kirjeldada üsna pika teksti, rääkimata visiitkaardiandmetest või pikkadest URL-idest. Mida pikem kood on QR koodis peidus, seda peenem ja keerulisem see on. Näiteks proovi seda allolevat QR koodi lugeda, selles sisaldub ühe Am.ee veebis avaldatud artikli kogu tekst:
Arvutimaailma URL on samas aga meeldivalt lühike, nagu mõni URLi lühendamise teenus, sellepärast on ka selle QR kood lihtne ja selge:
Üks huvitav rakendus on aga tehtud veebisaidil nimega Likify: see genereerib QR koodi, mida näiteks avalikus kohas pildistades saab ilma arvutisse minemata hakata mõne Facebooki fännilehe fänniks. Just selline QR kood on artikli alguses.
Nagu paljude muude asjadega, on ka QR koodiga kõige kaugemale läinud jaapanlased, keda saadavad need nüüd juba sünnist surmani. Kasutavad nad neid sünnitusmajades, aga ka surnuaedades, kus hauaplaadi juurest on võimalik lahkunu kohta lisainfot saada just QR koodi abil.
Millega QR kood oma telefonis lugeda?
Kõige lihtsam on otsida vastava telefoni operatsioonisüsteemi rakendustepoest barcode scannerit või QR code´i. Neid rakendusi on kümneid. Androidi kasutajatele on kõige lihtsam võtta Google´i enda Google Goggles, mis tunneb lisaks firmalogodele, tekstile ja erinevatele kujutistele ka QR koodi. On ka Barcode Scanner, mis on üks allalaadituimaid Androidi QR-lugereid ja mõnedes telefonides kohe kaasas. Nokia omanikel on veel lihtsam. Üsna suure tõenäosusega on nende telefonides Symbianiga kaasa tulnud ka QR koodi tundja. Apple´i ja RIM Blackberry mobiilsetesse platvormidesse on samuti QR-koodi tundja vaikimisi kaasa pandud.
Millega aga ise QR koodi teha? Siingi pole vaja midagi ise leiutada, kõige lihtsam on võtta mõni veebiteenus. Näiteks hea lihtne on quiQR, veidi rohkem võimalusi pakub Zxing. Selle viimasega saab ka WiFi võrku suunavaid koode teha või geograafilisi koordinaate koodi sisse peita. Kui aga on tahtmine panna QR-koodi inimesele mõistetava läbu keskele inim-mõistetav pilt (näiteks firma logo või ajakirja logo, nagu juuresoleval pildil), siis sellegi jaoks on veebiteenus olemas. Nii ütleb kood, millega on tegu ja ühtlasi saab QR-koodiga kaasa sokutada ka oma firmanime.
Ja veel - QR koodi loomine ja kasutamine on tasuta ja litsentsivaba. See sisaldub ISO standardis.