Windows Phone 8 on saanud täisealiseks. Testisime, kuidas Nokia telefon aasta jooksul vastu peab ja tarkvara areneb. Test lõppes 2015. aasta suvel.
Microsoft on nüüd lõplikult otsustanud, et alguses "iPhone´i ja Androidi killeriks" plaanitud mobiiliplatvorm Windows Phone ehk viimase nimega Windows 10 Mobile on lõplikult eluõhtule jõudnud. Selle aasta detsembris tõmmatakse uuendustelt juhe seinast ning Microsoft soovitab ametlikult kas IOS-ile või Androidile üle minna.
Enam sümboolsemat aega Windows Phone´iga Lumia 635 aastase testi lõpetamiseks ei saagi olla, kui päev, mil Soomes koondatakse peaaegu kogu Lumia telefoniarendus ja tulevik on tumedavõitu. Kuid mitte täiesti tume.
Seda ei saa öelda aga Lumia 635 aastase kasutamise kohta. See oli küllaltki helge. Kui eelmisel suvel sai veel natuke kurdetud, et mõned olulised äpp´id on Windowsist puudu, siis nüüdseks on kõik hädavajalik olemas. Ja telefon ise jookseb endiselt kiiresti, välimus on nagu uus, kuid eks väsimuse esimesed märgid on ka kohal.
Alustasime Nokia Lumia testi aasta tagasi 9. juulil. Nüüd pole enam Nokia telefone, kuid vanad head mobiilid Lumia kirjaga kestavad edasi. Vahepeal on testis selgunud ka kaks telefoni puudust, räägime kohe neist.
1. 4G imeb aku enne õhtut tühjaks
Seoses paketivahetusega Elisa võrgus on nüüd ka aastase testi telefonil 4G andmeside sisse lülitatud. Aastavanusele akule see just hästi ei mõjunud - kui päev möödub rahulikult, keegi eriti ei helista ja ise ka netti ei näpi, saab kell 8 alanud päevaga kenasti õhtusse - esimesed teated aku tühjenemisest tulevad pärast üheksat juba kodus laadija läheduses.
Nokia Lumia 635 aastases testis (mis hakkabki mõne kuu pärast läbi saama) ja Windows Phone´i maailmas on vahepeal puhunud uued värskendavad tuuled. Kaks asja, mis vahepeal on selgunud, on järgmised.
Meie Nokia Lumia 635 aastane test jätkub rõõmuhõisetega. Kui Windows Phone´ile olid seni mitu hädavajalikku mobiilirakendust puudu, siis nüüd võib rahulolevalt õhata ja öelda, et peaaegu kõik olulised asjad, mida telefonikasutaja igapäevaselt võiks vajada, on olemas.
Kaks lisandunud kasulikku äpp´i, mis Lumiasse sai installitud, on Taxify ja Flipboard. Taxify saabus 24. märtsil, Flipboard aga sai 512 MB mäluga seadmete täienduse eelmise aasta detsembri lõpus. Kui vaadata üle eelmisel suvel koostatud nimekiri, siis edasiminekut on veelgi - näiteks saab nüüd alla laadida Dropboxi, mis tuli välja 22. jaanuaril.
Taxify ja Flipboardiga on küll natuke probleeme, aga nad on olemas - jääb üle loota, et tootja neid kiirelt edasi arendab.
Aastase Nokia Lumia 635 testi vahepealne aeg on möödunud ilma probleemideta, rahulikult. Nokia Lumiaid ei tule enam juurde. Nüüd on poes Microsoft Lumiad. Otsekui selle hääbuva nutitelefoni-kaubamärgi kinnituseks kulus Lumia 635 tagakaanelt maha Nokia logo. Aga tagakaas ise on vaatamata oma plastmassisele olemusele üllatavalt kriimustuskindel - selline kergelt matt, ilma ühegi kraapsuta, nurkadest vaid õige veidi läikima kulunud. Suvine mulje, et enne aastase testi lõppu tuleb kaubandusliku välimuse tagamiseks mõni uus tagakaas osta (mida on tegelikult väga lihtne vahetada teise värvi vastu), oli täiesti petlik. Ka ekraaniklaasile pole tekkinud ühtki kriimu.
"Ülikiire Microsoft Lumia 535 on 5-tollise ekraani, neljatuumalise protsessori ning seejuures taskukohasee hinnaga - 129 eurot," alustab pressiteade sinkandi odavaima 5-tollise nutitelefoni tutvustamisega. Proovime, kas hõiskamiseks on põhjust ja kas tasub tormata soodsat turuvõitmise-telefoni ostma tormata.
Esimene Microsofti telefon tuleb maailmas kahanevat Windowsi-turuosa kasvatama Microsofti nime ja logo kandva telefoniga Lumia 535, mis on libe nagu lutsukivi. Libe on poleeritud vahetatav tagakaas, mis natuke ka nagiseb käes, seega vastab mingis mõttes ka hinnale - odav. Tagakaant saab vahetada – lisaks testitud helerohelisele on valikus veel sini-must-valge ja oranž (kõik toonid eraldi muidugi). Ja hind on nutitelefonil 32,5 eurot tuuma kohta – neljatuumaline madalama hinnaklassi nutitelefon peaks hakkama meelitama neid, kes äppide rikkaliku maailma vastu nii suurt huvi ei tunne, aga tahavad nutitelefoni, mis kõik vajalikud asjad helistamises, meilinduses ja sotsiaalvõrkudes tõrgeteta ära teeks.
Aitäh küsimast, meie aastase testi Nokia Lumia 635 telefoni käsi käib praegu hästi. Vahepeal on muutunud see, et ekraanil on mõned Live Tile´id ehk aktiivsed rakenduste ikoonid ümber paigutatud. Swarm ehk Foursquare on kuidagi varjusurma vajunud, sõbrad seda enam nii palju ei kasuta ja sellepärast võib oranži ikooni väiksemaks teha ning tahapoole lükata. Viberi liigne aeglus on ka pannud ka seda harvem kasutama. Facebook sundis alla laadima eraldi Facebook Messengeri, et sõnumeid kasutada, aga kiiremaks see suhtlust ei teinud. SMS on endiselt kõige kiirem suhtlusrakendus.
Eesti rakenduste tulek Windows Phone´i on endiselt aeglane, kuigi Windowsiga telefone ostetakse praegu Eestis uutena juba rohkem kui iPhone´isid. Aga midagi ikka tasapisi tuleb ka.
Juulis alanud Nokia Lumia 635 aastane test on nüüd edukalt kestnud üle kolme kuu. Vahepealsed olulisemad tähelepanekud said juba kirja, kuid nüüd, esimese testikvartali lõpul, on aeg välja tuua ka need asjad, mis kõige viimasena silma on jäänud.
Aku on telefonil väga hea - nutitelefoni kohta. Kui mingil põhjusel unustad mobiili õhtul laadima panna või oled õhtul väga kaua üleval, kestab vabalt ka järgmise päeva õhtuni.
3G-ga on kehvasti. Seda jääb aina vähemaks, aga see pole ilmselt telefoni viga. 3G levi asemel leiad end EDGE-ist ka päise päeva ajal keset südalinna. WiFi ühendus aga rakendub ülikiirelt, kui see sisse lülitada.
Nokia Lumia 635 on siiamaani aastases testis hästi vastu pidanud. Aku kestab keskmiselt poolteist päeva, tarkvara jookseb (peaaegu) veatult, kui välja arvata mõned Yr.no ilmaprogrammi ja Swarmi sotsiaalse programmi restartimised. Muude rakendustega pole erilisi probleeme olnud. Ah jaa, kui spordiprogramm Endomondo liiga kauaks taustale ootama jätta, siis paneb see end ise kinni (või pannakse) ja poolik teekond võib mõnikord kaduma minna.
Kuid nüüd tahaks rääkida sellest, kuidas Nokia ise (ehk nüüd siis Microsoft) on Windows Phone´i panustanud ja asju paremaks teinud.
Kõigepealt tuleb ära märkida muidugi kaameraprogrammid. Nokia oli see, kes esimesena hakkas mobiilides pakkuma nn tarkvaralisi objektiive: ei pea jahmerdama erinevate rakendustega, vaid võib kohe kaamera avada ja juba kaamera seadetest valida, mis "objektiivi" ehk rakenduse kaudu pilt teha.
Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.